Jedynie prawda jest ciekawa


Dialog umiera - Sierpień'2013

14.08.2013

- Rozmawialiśmy tak, jak Polacy ze sobą powinni rozmawiać. Jak rozmawia Polak z Polakiem - mówił reprezentant ówczesnych władz PRL wicepremier Mieczysław Jagielski 31 sierpnia 1980 roku przy podpisaniu Porozumień Sierpniowych. Lech Wałęsa, szef MKS w Stoczni Gdańskiej też nie miał wątpliwości: Rzeczywiście dogadaliśmy się tak jak Polak z Polakiem – stwierdził późniejszy prezydent RP.

U podstaw tamtego porozumienia leżał dialog. Był nieszczery ze strony władz PRL, bo już we wrześniu 1980 r. ruszyły przygotowania do zdławienia robotniczej rewolty i wyrosłego na niej ruchu „Solidarności”. 13 grudnia 1981 r. ukazało się kilka tysięcy numerów gdańskiego tygodnika „Czas” z czarno-szarą okładką i hasłem „Żądamy dialogu i rozmów”.

Jednak dialog wówczas, podobnie jak przy tzw. Okrągłym Stole” stał się – niezależnie od ocen i politycznych zapatrywań, środkiem do unikania rozwiązań siłowych.

Cóż jednak w sytuacji, gdy władza jest głucha na społeczne postulaty? Gdy strażnik Konstytucji prezydent Bronisław Komorowski zniechęca do udziału w referendum, a premier Tusk namawia do nieuczestniczenia w referendum, do rezygnacji z tego narzędzia demokracji bezpośredniej, o ile może ono doprowadzić do upadku prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz z rządzącej partii politycznej?  

Drugim elementem demokracji bezpośredniej w Polsce jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Prawo do takiej inicjatywy przysługuje 100 tys. obywateli. Jeśli już uda się przedłożyć inicjatywy obywatelskie pod obrady parlamentu, to posłowie z reguły od razu je odrzucają, jak np. inicjatywę „S” podniesienia płacy minimalnej,  pod którą zebrano 300 tys. podpisów, czy obywatelski projekt ustawy przywracającej nauczanie historii w szkołach ponadgimnazjalnych. 

Społeczeństwo obywatelskie, czyli system dialogu i partycypacji obywateli we władzy, jest iluzoryczne. Brakuje pogłębionej i uczciwej debaty, która jest osnową demokracji. Lider rządzącej partii Donald Tusk nie chce stanąć do wewnątrz partyjnej debaty ze swoim rywalem Jarosławem Gowinem, a przecież to co mają do powiedzenia pretendenci do przewodzenia kartelowi władzy dotyczy nie tylko tej jednej partii. To wszak partia, która nadaje bieg sprawom państwa. 

Czy zatem politykom koalicji PO-PSL zależy na dialogu? 

Czy jest miejsce na dialog, gdy w tak istotnej kwestii jak wiek emerytalny, marszałek Sejmu Ewa Kopacz oraz marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, przy innych okazjach chętnie odwołujący się do Sierpnia’80 podczas debaty parlamentarnej nad wnioskiem o przeprowadzenie referendum emerytalnego nie wpuścili...inicjatorów referendum, czyli delegacji „S”.

Związkowcy zapowiedzieli więc akcję antyrządowych protestów. Wywołało to odwet ze strony ludzi władzy. W środowisku Platformy Obywatelskiej pojawił się projekt, firmowany przez senatora Jana F. Libickiego, ograniczenia praw związkowych, pozbawienia związków siedzib w zakładach pracy. W ślad za tym można przygotować ustawę, że ludzie mogą chorować, ale tylko poza szpitalami.

Ograniczenia praw związków zawodowych to narzędzie, po które raz po raz sięgają aroganccy politycy. PO zaczyna więc manipulacje przy ustawie związkowej w sytuacji zagrożenia protestami. To wygląda na odwet i zemstę by osłabić siłę zdolną przeciwstawić się rządowi. To nie tylko próba napuszczenia na siebie grup społecznych i antagonizowania społeczeństwa. To przejaw nie zrozumienia na czym polega nowoczesna gospodarka. A opiera się ona także na dialogu, na wysłuchaniu zdania pracowników. Warto by nasi domorośli liberałowie, którzy najlepiej czują się na państwowych posadach, zapoznali się z historią twórców kapitalizmu, jak oni kontaktowali się z pracownikami wynosząc wymierne zyski z realizacji postulatów i wniosków pracowniczych. 

W Polsce niestety zamiera negocjacja układów branżowych, zakładowych i międzyzakładowych. Bez związków gdzie i kiedy miałoby się to robić? 

Związki zawodowe pozostały główną formą aktywności społecznej, skupiają w swoich szeregach ponad milion trzysta tysięcy pracowników.

Największe partie polityczne liczą zwykle po kilkadziesiąt tysięcy członków. Partie polityczne, uznawane za fundament systemu demokratycznego, mogą się wykazać przynależnością na poziomie ułamka procenta dorosłych Polaków

Artur S. Górski

[Fot. kprm.gov.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook