Jedynie prawda jest ciekawa


Desperacki ruch Niemiec i Francji

26.11.2011

Niemcy i Francja chcą nowego paktu stabilności strefy euro. Oba kraje przedstawią przed posiedzeniem Rady Europejskiej 8-9 grudnia propozycję zmian prawnych, służącą wzmocnieniu dyscypliny budżetowej w eurogrupie. Niemiecki dziennik „Bild” pisze o szczegółach.

Jak mówią Anglosasi, „desperackie czasy wymagają desperackich posunięć”. Tak chyba myślą przywódcy Niemiec Angela Merkel i Francji Nicolas Sarkozy w obliczu pogłębiającego się kryzysu zaufania w strefie euro. Sobotni dziennik „Bild” pisze, że oboje chcą przeforsowania nowego paktu stabilności w formie umowy międzypaństwowej. 

Publikacja to ewidentny balon próbny, mający na celu sprawdzenie reakcji na pomysł, który zaskakuje ze względu na tempo i absolutne pominięcie procedur unijnych. Po pierwsze - przywódcy Francji i Niemiec chcieliby doprowadzić do zawarcia takiego nowego traktatu w tempie ekspresowym - już na przełomie stycznia i lutego 2012 r. Po drugie – chyba ważniejsze – wzorem ma być umowa z Schengen (znosząca kontrole na granicach wewnętrznych UE), zawierana pomiędzy poszczególnymi państwami.

Oznacza to porzucenie unijnych procedur (nikt nawet nie pomyślał, aby cokolwiek konsultować z polską prezydencją) czy nawet pozorów demokracji. Jak pisze "Bild", Francja i Niemcy nie ukrywają, że chodzi o to, aby "pozostawić sceptycznym krajom członkowskim – jak Wielka Brytania -  niewielkie pole do sprzeciwu". Jest też wyraźna przestroga, że “w razie konieczności Merkel i Sarkozy nie będą zważali na Komisję Europejską" - informuje "Bild".

Według dziennika, Merkel i Sarkozy chcieliby przedstawić swoje plany już na najbliższym szczycie UE, wyznaczonym na 8 i 9 grudnia. Można się spodziewać, że dyskusja będzie gorąca. Ale, gdy wali się projekt euro, nie czas żałować unijnych procedur i demokratycznych zasad – zdają się mówić przywódcy Francji i Niemiec. Prawdopodobnie takiego samego zdania są zarządzający rynkami finansowymi. Obywateli Unii nikt nawet już nie pyta.

Jeremi Zaborowski

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook