Jedynie prawda jest ciekawa

Desperacki ruch Niemiec i Francji

26.11.2011

Niemcy i Francja chcą nowego paktu stabilności strefy euro. Oba kraje przedstawią przed posiedzeniem Rady Europejskiej 8-9 grudnia propozycję zmian prawnych, służącą wzmocnieniu dyscypliny budżetowej w eurogrupie. Niemiecki dziennik „Bild” pisze o szczegółach.

Jak mówią Anglosasi, „desperackie czasy wymagają desperackich posunięć”. Tak chyba myślą przywódcy Niemiec Angela Merkel i Francji Nicolas Sarkozy w obliczu pogłębiającego się kryzysu zaufania w strefie euro. Sobotni dziennik „Bild” pisze, że oboje chcą przeforsowania nowego paktu stabilności w formie umowy międzypaństwowej. 

Publikacja to ewidentny balon próbny, mający na celu sprawdzenie reakcji na pomysł, który zaskakuje ze względu na tempo i absolutne pominięcie procedur unijnych. Po pierwsze - przywódcy Francji i Niemiec chcieliby doprowadzić do zawarcia takiego nowego traktatu w tempie ekspresowym - już na przełomie stycznia i lutego 2012 r. Po drugie – chyba ważniejsze – wzorem ma być umowa z Schengen (znosząca kontrole na granicach wewnętrznych UE), zawierana pomiędzy poszczególnymi państwami.

Oznacza to porzucenie unijnych procedur (nikt nawet nie pomyślał, aby cokolwiek konsultować z polską prezydencją) czy nawet pozorów demokracji. Jak pisze "Bild", Francja i Niemcy nie ukrywają, że chodzi o to, aby "pozostawić sceptycznym krajom członkowskim – jak Wielka Brytania -  niewielkie pole do sprzeciwu". Jest też wyraźna przestroga, że “w razie konieczności Merkel i Sarkozy nie będą zważali na Komisję Europejską" - informuje "Bild".

Według dziennika, Merkel i Sarkozy chcieliby przedstawić swoje plany już na najbliższym szczycie UE, wyznaczonym na 8 i 9 grudnia. Można się spodziewać, że dyskusja będzie gorąca. Ale, gdy wali się projekt euro, nie czas żałować unijnych procedur i demokratycznych zasad – zdają się mówić przywódcy Francji i Niemiec. Prawdopodobnie takiego samego zdania są zarządzający rynkami finansowymi. Obywateli Unii nikt nawet już nie pyta.

Jeremi Zaborowski

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook