Jedynie prawda jest ciekawa


Kredyty bankowe i deregulacja to dobry kierunek

08.01.2013

Banki powinny bardziej włączyć się w opcję kredytowania młodych przedsiębiorców - uważa dr Grzegorz Szulczewski z SGH

Stefczyk.info: W ostatnim tekście dla Gazety Bankowej napisał pan, że jeżeli zarobki polaków ciągle będą spadać, to wzrośnie emigracja zarobkowa. To znaczy, że problem emigracji nie minął? Przecież minister Rostowski ciągle ogłasza dobre prognozy, wzrost gospodarczy...

dr. Grzegorz Szulczewski: Tak, bo wzrost gospodarczy, jeżeli nie jest powiązany z pewnymi relacjami i nie przyniesie odpowiedniego efektu, żadnych korzyści dla przedsiębiorców, czy młodych ludzi. Dlatego argument wzrostu gospodarczego jest nie w tym momencie właściwy. Rząd powinien stworzyć możliwości dla młodych przedsiębiorców, takie jakie mają ich rówieśnicy na rynku europejskim, bo przecież jesteśmy jego częścią. W związku z tym problem emigracji z polski rośnie.

Czyli nie możemy liczyć, że Polacy zaczną wracać do kraju w najbliższym czasie?

Wszystko zależy jakie będą do tego warunki. Ustawa deregulacyjna to krok w dobrym kierunku aby stwarzać szanse dla młodych ludzi. Jednak są to małe kroki, a w tej chwili należy podejmować większe działania. Musimy starać się aby w tej części europy powstały atrakcyjne miejsca pracy dla młodych ludzi.

Jakie to działania?

Tak jak mówiłem deregulacja to pierwszy krok w tym kierunku, jak również należy zwrócić uwagę na co są wydawane pieniądze z Funduszu Spójności, które zamiast być wydawane na kanalizację, powinny być wykorzystane np. do utworzenia sieci światłowodowych i darmowego internetu w dużych miastach. Polska przez takie niuanse nie jest konkurencyjna dla młodych przedsiębiorców. Jednak, to rząd bierze pieniądze, za działanie i to on powinien pierwszy wychodzić z inicjatywami, a w tym przypadku tak nie jest.

Dlatego młodzi ludzie uciekają na zachód...

Banki powinny bardziej włączyć się w opcję kredytowania młodych przedsiębiorców. Niech pan wejdzie na facebooka i zobaczy ile jest w okolicy inicjatyw młodych ludzi, którzy nie chcą pracować w korporacjach, zakładają małe firmy, które szybko upadają. Trzeba ten problem rozwiązać. Gdyby młodzi ludzie, mieli większe wsparcie przy prowadzeniu działalności gospodarczej, zdecydowanie zatrzymałoby to efekt emigracji z kraju. Każdy przecież chce pracować blisko domu, we własnym kraju, dla własnej społeczności. Niech każdy z dyrektorów dużych banków wyjdzie na ulicę, zobaczy co się dzieje i niech pomyśli jak można rozwiązać problem. Z punku widzenia etyki w biznesie, jest to działanie, który w drobny sposób może poprawić działania młodych ludzi na rynku pracy.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

 

[fot:sxc]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook