Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Zachowanie PO to nieprzyzwoitość

18.04.2012

Platforma zdawała sobie sprawę, że sposób wprowadzania zmian ws. informacji publicznej jest sprzeczny z konstytucją – mówi portalowi Stefczyk.info poseł Solidarnej Polski Andrzej Dera.

Stefczyk.info: Trybunał Konstytucyjny uznał, że nowelizacja ustawy o dostępie do informacji publicznej jest niezgodna z konstytucją. Sędziowie stwierdzili, że Senat nie miał prawa wprowadzić tak szerokiej poprawki do ustawy. Jak Pan ocenia to orzeczenie?

Andrzej Dera: To oczywiste orzeczenie Trybunału. Nie mogło być innego. Już wcześniej TK orzekając stwierdzał, że Senat ma ograniczoną możliwość wprowadzania poprawek do projektów ustaw. Obecne orzeczenie jest więc, ni mniej, ni więcej potwierdzeniem wcześniejszego stanowiska.

Biuro Analiz Sejmowych w czasie prac nad ustawą uznało, że fragment, mówiący o odmowie dostępu do inf. publicznej ze względu na ważny interes państwa jest niezgodny z konstytucją. PO, więc dodała go w Senacie. Jak Pan ocenia zachowanie Platformy w tej sprawie?

Platforma zachowuje się obłudnie. Jak pojawia się jakaś inicjatywa, która nie służy PO, to politycy tej partii mówią, że to rozwiązanie niekonstytucyjne. Sama natomiast łamie konstytucje, gdy jej się to opłaca. To jest zwykła nieprzyzwoitość, ponieważ Platforma doskonale sobie zdawała sprawę, że sposób wprowadzania zmian jest sprzeczny z konstytucją. Jednak dla niej ważniejszy jest wydźwięk propagandowy, więc takie działanie podjęła.

To kolejny przykład niszczenia państwa przez Platformę?

Można tak powiedzieć. Mamy do czynienia z przykładem instrumentalnego wykorzystywania prawa do potrzeb Platformy Obywatelskiej. Robi to, czego nie powinna, jeśli jest to dla niej opłacalne. Ma się dobrze sprzedać, ma być szybki zysk w mediach. Sprawy procedur czy zgodności z prawem są drugorzędne.

Spodziewa się Pan zmiany taktyki PO?

Nie. Sądzę, że w tej sprawie Platforma będzie konsekwentna do bólu. Działa w ten sposób od dłuższego czasu. Nie podejrzewam żadnych zmian w jej zachowaniu. Jeśli dla Platformy będzie to korzystne, to dalej będzie działała wbrew zasadom.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook