Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Wiedza może i jest, pytanie o dowody

05.07.2012

Skoro śledczy przedłużają śledztwo ws. Olewnika to są ku temu przesłanki - mówi portalowi Stefczyk.info Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski, zasiadający w komisji śledczej badającej morderstwo Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: Śledztwo ws. porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika zostało po raz kolejny przedłużone. Czy w Pana ocenie prokuraturze uda się wyjść z twarzą z tej sprawy?

Andrzej Dera: Mam duże wątpliwości. Znam stan tego śledztwa sprzed roku, gdy kończyły się prace komisji śledczej, w której zasiadałem. Nie słyszałem od tego czasu o żadnych nowych doniesieniach czy ustaleniach. Nic nie rzuciło nowego światła na to śledztwo. Słyszeliśmy, że prokuratura wraca do skompromitowanej wersji samouprowadzenia. Jednak znając szczegóły tego śledztwa można twardo uznać, że jest to droga donikąd.

Pojawiają się opinie, że w tej sprawie wiele informacji może nas jeszcze zaskoczyć, że wszystko być może wyglądało inaczej niż się spodziewamy. To możliwe?

Jest jeden poważny wątek w tej sprawie, dotyczący udziału osób trzecich. Jednak jest bardzo wątpliwe, by udało się to obecnie powiązać, by po tylu latach znaleźć dowody dotyczące tych śledztw. Czym innym jest wiedza, czym innym udowodnienie jej przez śledczych. To jest największy problem w tej sprawie.

O czym świadczy fakt, że śledczy kolejny raz przedłużyli śledztwa?

Jeśli to miało miejsce, to znaczy, że są jakieś argumenty przemawiające za takim wnioskiem. Z tego, co wiem, choć nie mam dostępu do dokumentacji, są dwa obszary, wskazujące motywację do kolejnego przedłużenia. Po pierwsze, jak informowały media policja powróciła do wersji o samouprowadzeniu Krzysztofa Olewnika. Ten wątek był szczegółowo badany i jest zupełnie nielogiczny. Być może przeciek na ten temat mógł mieć jakiś inny, ukryty cel.

Jaki?

Możliwe, że chodziło o odwrócenie uwagi od drugiego wątku. On dotyczył poważnego tropu sięgającego do grup przestępczych. Trudno to jednak komentować jedynie na podstawie hipotez. Pewne jednak jest, że skoro śledczy przedłużają śledztwo to  są ku temu przesłanki. Ja jednak powątpiewam w skuteczność tych działań. Wątpię, by udało się komuś postawić zarzuty. Wiedzę na temat tej zbrodni prokuratorzy mogą mieć sporą, ale udowodnienie jej może być już niemożliwe.

Jest szansa na poznanie mocodawców tej zbrodni?

W tym kierunku idzie to śledztwo. Nie wykluczam, że śledczy mają coraz większą wiedzę na ten temat. Sądzę, że mogą oni mieć jednak ogromny problem na przełożenie tej wiedzy na czynności procesowe oraz czy będą mieli materiał pozwalający na stawianie zarzutów.

Rozmawiał KL
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook