Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: weryfikacji WSI to temat zastępczy

23.01.2014

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski, Andrzejem Derą, byłym członkiem komisji śledczej ds. porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: coraz głośniejsza staje się propozycja powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć weryfikacją WSI. Sprawa uderzać ma w PiS. Co pan o takim pomyśle sądzi? Jakby pan w takiej sprawie głosował?

Andrzej Dera: Je jestem absolutnie przeciwny takiej komisji. To dla mnie jest temat zastępczy. Nie ma najmniejszych powodów, by powołać tę komisję. Co ona miałaby badać? Czy ktoś był czy nie był agentem? To jest paranoja.

Dlaczego?

Przecież prace komisji śledczej muszą być jawne, a materiały źródłowe i sprawy, jakie dotyczą weryfikacji WSI, są tajne. Jedno wyklucza drugie. Zresztą nie rozumiem, co miałaby badać ta komisja – czy minister Macierewicz kogoś wpisał w raport czy nie wpisał? Trudno powiedzieć, jaki zakres miałaby mieć taka komisja. Padło ogólne hasło: „osądzić Macierewicza”. To jednak ma być jedynie zasłona dymna. Trzeba było znaleźć temat zastępczy, coś, co przykryje bieżące problemy. Dzięki planowi powołania komisji nie mówi się o problemach Tuska, rządu tylko mamy jakiś dziwny ruch, który jest bez sensu. Nie wiadomo nawet, co miałaby ta komisja badać.

Przy tej okazji widać jednak rosnące wpływy WSI w Polsce. Poseł Artur Dębski przyznał, że współpracuje z ludźmi WSI od ponad dwóch lat, obecnie jeden z byłych pułkowników został doradcą komisji ds. służb. Pana niepokoi powrót środowiska WSI?

Oczywiście, przecież WSI było służbą, która miała ogromne wpływy i rozległe macki. Oni kontrolowali Polskę w okresie największego rozwoju. Co więcej, te służby wyrastały ze służb komunistycznych. Ich ludzie byli wszędzie, a obecnie próbują się wybielić, próbują się zorganizować na nowo, próbują zakwestionować działania komisji weryfikacyjnej. To jest widoczne i wyczuwalne. Jednak sprawa weryfikacji WSI to dla mnie historia. Mam nadzieję, że nikomu nie wpadnie do głowy pomysł odtworzenia tej służby. Służby powinny być młodsze, nowsze, nowoczesne i nie powiązane ze starym systemem. WSI należało rozwiązać znacznie wcześniej i ostatecznie.

To się udało?

Tego nie zrobiono do końca, więc strefa wpływów tych ludzi będzie się powiększać. To jednak nie będzie się odbywało w takiej skali jak wcześniej. Będziemy słyszeć, że tu ktoś został doradcą, ktoś inny trafił na ważne stanowisko itd. Nagle ludzie związani z WSI zaczną się ujawniać w różnych miejscach. Skala będzie jednak większa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook