Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: weryfikacji WSI to temat zastępczy

23.01.2014

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski, Andrzejem Derą, byłym członkiem komisji śledczej ds. porwania i zabójstwa Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: coraz głośniejsza staje się propozycja powołania komisji śledczej, która miałaby się zająć weryfikacją WSI. Sprawa uderzać ma w PiS. Co pan o takim pomyśle sądzi? Jakby pan w takiej sprawie głosował?

Andrzej Dera: Je jestem absolutnie przeciwny takiej komisji. To dla mnie jest temat zastępczy. Nie ma najmniejszych powodów, by powołać tę komisję. Co ona miałaby badać? Czy ktoś był czy nie był agentem? To jest paranoja.

Dlaczego?

Przecież prace komisji śledczej muszą być jawne, a materiały źródłowe i sprawy, jakie dotyczą weryfikacji WSI, są tajne. Jedno wyklucza drugie. Zresztą nie rozumiem, co miałaby badać ta komisja – czy minister Macierewicz kogoś wpisał w raport czy nie wpisał? Trudno powiedzieć, jaki zakres miałaby mieć taka komisja. Padło ogólne hasło: „osądzić Macierewicza”. To jednak ma być jedynie zasłona dymna. Trzeba było znaleźć temat zastępczy, coś, co przykryje bieżące problemy. Dzięki planowi powołania komisji nie mówi się o problemach Tuska, rządu tylko mamy jakiś dziwny ruch, który jest bez sensu. Nie wiadomo nawet, co miałaby ta komisja badać.

Przy tej okazji widać jednak rosnące wpływy WSI w Polsce. Poseł Artur Dębski przyznał, że współpracuje z ludźmi WSI od ponad dwóch lat, obecnie jeden z byłych pułkowników został doradcą komisji ds. służb. Pana niepokoi powrót środowiska WSI?

Oczywiście, przecież WSI było służbą, która miała ogromne wpływy i rozległe macki. Oni kontrolowali Polskę w okresie największego rozwoju. Co więcej, te służby wyrastały ze służb komunistycznych. Ich ludzie byli wszędzie, a obecnie próbują się wybielić, próbują się zorganizować na nowo, próbują zakwestionować działania komisji weryfikacyjnej. To jest widoczne i wyczuwalne. Jednak sprawa weryfikacji WSI to dla mnie historia. Mam nadzieję, że nikomu nie wpadnie do głowy pomysł odtworzenia tej służby. Służby powinny być młodsze, nowsze, nowoczesne i nie powiązane ze starym systemem. WSI należało rozwiązać znacznie wcześniej i ostatecznie.

To się udało?

Tego nie zrobiono do końca, więc strefa wpływów tych ludzi będzie się powiększać. To jednak nie będzie się odbywało w takiej skali jak wcześniej. Będziemy słyszeć, że tu ktoś został doradcą, ktoś inny trafił na ważne stanowisko itd. Nagle ludzie związani z WSI zaczną się ujawniać w różnych miejscach. Skala będzie jednak większa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook