Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Sobiesiak uległ fikcji PO

27.11.2012

O wyroku sądowym w procesie, jaki Ryszard Sobiesiak wytoczył Mariuszowi Kamińskiemu oraz o skutkach afery hazardowej portal Stefczyk.info rozmawia z posłem Solidarnej Polski, zasiadającym w komisji hazardowej, Andrzejem Derą.

Stefczyk.info: Sąd oddalił w poniedziałek powództwo przeciwko Mariuszowi Kamińskiemu - informuje portal wPolityce.pl. Ryszard Sobiesiak, zamieszany w aferę hazardową, poczuł się obrażony słowami byłego szefa CBA, który nazwał go przestępcą. Jak Pan ocenia to rozstrzygnięcie?

Andrzej Dera: Sąd nie mógł podjąć innej decyzji. Ta sprawa wydaje się oczywista. Pamiętajmy, że Sobiesiak był wcześniej skazany za przestępstwa korupcyjne. Nazwanie przestępcą kogoś, kto został skazany, jest uprawnione, to jest zgodne z rzeczywistością oraz zgodne z prawem. Sąd nie mógł nie przyznać racji Mariuszowi Kamińskiemu. Ktoś, kto popełnia przestępstwo, jest przestępcą. I tyle.

Fakt, że Sobiesiak pozywa byłego szefa CBA, jest kuriozalny.

Nie wiem, co miał na myśli Sobiesiak. Wydaje mi się, że on uległ fobii. W związku z tym, że komisja hazardowa została storpedowana przez Platformę Obywatelską, on zdaje się uznał, że jest najuczciwszym człowiekiem w Polsce. Wydało mu się, że jak ktoś go nazwie przestępcą, to jest to pomówienie i należy z taką sprawą iść do sądu. Sobiesiak spodziewał się, że może wygrać. Domyślam się, że wyrok sądu był dla niego nieprzyjemny. Przypomniał mu bowiem, że jest przestępcą. Sobiesiak uległ fikcji PO, myślał, że nikt już niczego nie pamięta. Jednak zasady prawa się nie zmieniają. Sąd nie mógł innej decyzji podjąć.

Są jeszcze szanse na wyciągnięcie wniosków z afery hazardowej oraz odpowiedzialności od osób zamieszanych w tę sprawę?

Oczywiście szanse są. Problemem jest jednak upływ czasu. Każde przestępstwo przedawnia się po pewnym czasie. Również te przestępstwa, które były widoczne w aferze hazardowej, się przedawniają. Ja do komisji przyszedłem pod koniec jej pracy. Widziałem jednak, że w tej sprawie doszło do niesamowitej ilości przestępstw i nadużyć prawa. Wraz z poseł Beatą Kempą napisaliśmy zdanie odrębne do raportu komisji. Tam opisaliśmy przestępstwa związane z aferą. Jest szereg naruszeń prawa. Jednak przy tej władzy, przy obecnym parasolu ochronnym nad ludźmi władzy nie ma szans na pociągnięcie kogokolwiek do odpowiedzialności, nie ma szans na pokazanie prawdziwego obrazu tej afery. Trzeba uczciwych prokuratorów, trzeba uczciwej prokuratury, trzeba dać wolną rękę ludziom, którzy wyjaśnią i sprawdzą czy doszło tu do złamania prawa. Na razie takiego przyzwolenia nie ma. Śledztwa są umarzane, ponieważ prokuratura nie chce mieć zatargów z władzą.

Wiele podobnych afer udało się PO zatuszować. Zdjęcie parasola ochronnego, o którym Pan mówi, spowoduje rozpoczęcie masowych procesów przeciwko politykom?

Ja chciałbym, żeby wróciła zasada, jaka obowiązywała za czasów rządu PiS. Wtedy każdy był równy wobec prawa, nie było równych i równiejszych. Nie wtedy znaczenia z jakiej jesteś partii, czy z kim prowadzisz interesy. To była norma. Obecnie jest inaczej. Obecnie białe kołnierzyki wygrywają. Ściga się emerytów, czy osoby wyłudzające prąd, a zupełnie bezkarnie chodzą ci, którzy wyłudzają czy oszukują ludzi. W majestacie prawa daje się przyzwolenie na prowadzenie oszustwa w Amber Gold. Ja mam nadzieję, że wróci normalność do polskiej polityki i do wymiaru sprawiedliwości. Nie chcę niczego innego niż normalności.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook