Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: porywacze byli na wyciągnięcie ręki

29.05.2013

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski Andrzejem Derą, byłym członkiem komisji śledczej ds. porwania Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: W Płocku rusza proces policjantów, którzy prowadzili na wstępnym etapie śledztwo ws. porwania Krzysztofa Olewnika. Zdaniem prokuratury ich błędy przyczyniły się do śmierci biznesmena. Ta sprawa ciągnie się już latami.

Andrzej Dera: Rzeczywiście należy wyrazi ubolewanie, że ta sprawa ma swój sądowy finał dopiero obecnie. Policjanci, którzy zasiadają na ławie oskarżonych, nie dopełnili obowiązków, przekroczyli uprawnienia w tej sprawie, popełnili wiele rażących błędów. Jest bardzo smutne, że w takiej sprawie trzeba było czekać tak długo. Szczególnie, że te błędy były już znane wcześniej. Prokuratura znała te działania policji. Szkoda więc, że tak późno się ten proces zaczyna.

Może trzeba było już odpuścić?

Nie. Dobrze, że ten proces rusza. W sprawie Olewnika, jeśli chodzi o działanie wymiaru sprawiedliwości, najsmutniejsze było to, że rażące błędy policji i prokuratury były dotąd bezkarne. To jest pierwszy proces w tej sprawie. Mam nadzieję, że sąd przyzna, że te przestępstwa były i podzieli opinię prokuratury oraz komisji śledczej, która również na te działania wskazywała.

Gdyby oskarżeni działali inaczej, gdyby dopełnili obowiązków Krzysztof Olewnik mógłby żyć?

Oczywiście. To jest jedna z tez komisji śledczej. Rażące błędy w tej sprawie popełniła i prokuratura i policja. Myśmy mówili, że gdyby któraś z tych instytucji działała profesjonalnie i zgodnie z prawem Krzysztof Olewnik by żył. Błędy jednej z tych instytucji powinna wychwycić i zneutralizować druga. Wtedy sprawa Olewnika zakończyła by się zupełnie inaczej. Jednak zarówno ze strony policji jak i prokuratury widać było rażące błędy. One skutkowały tym, że nie udało się złapać sprawców porwania Olewnika przed jego zamordowaniem, choć porywacze byli na wyciągnięcie ręki. Gdyby działano profesjonalnie Krzysztof Olewnik by żył.

Obecny proces ma szanse ujawnić nieznane dotąd okoliczności związane z porwaniem i śmiercią Krzysztofa Olewnika?

Wiele zależy od zeznań policjantów. Myśmy w komisji zastanawiali się, jak można było dopuścić do tak drastycznych zaniedbań i błędów. Mówimy o zupełnie podstawowych czynnościach. Nie wiadomo, dlaczego doszło do podstawowych błędów. W tej sprawie widać zaniechania związane z czynnościami, o których każdy policjant powinien wiedzieć i pamiętać. Pytanie więc, czy oskarżeni będą chcieli mówić i co powiedzą o okolicznościach i swoich zaniedbaniach. Wiemy, że sprawa Olewnika do dziś jest trudna i pełna tajemnic. Nawet ostatnio prokuratura znalazła nowe dowody, które rzuciły nowe światło na zbrodnie. Mamy więc sprawę skomplikowaną. Sprawą podstawową jest stanowisko funkcjonariuszy. Zobaczymy, czy oni będą chcieli wyjaśniać swoje zachowanie, czy wciąż będą uznawać, że nic się nie stało.

Nieudolność wymiaru sprawiedliwości w tej sprawie mogła być celowa?

Ona na pewno była zastanawiająca. Jej nie sposób wytłumaczyć w sposób racjonalny. Szereg zaniedbań jest niewytłumaczalnych w inny sposób niż celową nieudolnością. Widać w tej sprawie choćby ukrywanie dowodów. To się robi celowo. Jednak nie wiadomo do dziś, co było przyczyną takiego zachowania policji czy śledczych. W tej sprawie można mówić o celowym działaniu, celowym niedopełnieniu obowiązków. Na razie nie wiadomo, dlaczego odstąpiono od rzetelnej policyjnej pracy.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook