Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: PO ma problem z Seremetem

16.07.2013

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski, prawnikiem Andrzejem Derą.

Stefczyk.info: Politycy Platformy Obywatelskiej w ostatnich dniach szczególnie ostro ocenili działania prokuratury w 2012 roku. Z czego może wynikać nagła krytyka Andrzeja Seremeta? Czy tę sprawę można wiązać z chęcią postawienia Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunał Stanu?

Andrzej Dera: Również do mnie trafiły opinie, że w tej sprawie de facto może właśnie chodzić o sprawę Trybunału Stanu. Tu rzeczywiście - mówiąc potocznie - może być coś na rzeczy. Platforma ma przecież potężny problem, ponieważ zdecydowała się na skierowanie do Sejmu wniosku o Trybunał dla liderów opozycji. I obecnie potrzebuje dramatycznie jakiegoś merytorycznego wkładu w tej sprawie. Komisja śledcza, powołana przez Platformę, już zajmowała się tą kwestią. I posłowie niczego nie znaleźli. Poseł Ryszard Kalisz w związku z tym wymyślił, że w tej sprawie zachodzi delikt konstytucyjny. To jednak nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nie może być deliktu konstytucyjnego, gdy inne organa nie stwierdziły naruszenia prawa. To więc samo w sobie jest kuriozalne.

Jak to się może wiązać ze sprawozdaniem prokuratury?

Platforma być może oczekiwała uległości Prokuratora Generalnego w związku z decyzją o wznowieniu śledztwa wobec Barbary Blidy. Być może to stoi za krytyką Seremeta, ponieważ on nie chciał realizować postulatów i zamierzeń PO. W tej sprawie równie dobrze może chodzić o działania związane z innymi śledztwami. Zdziwienie budzi fakt, że to PO ugotowała ten "bigos", doprowadziła do rozdzielenia prokuratury, a potem nie robiła nic. Przez trzy lata nic nie zmieniono w ustawie, choć mówiono od początku, że samo rozdzielenie prokuratury to za mało, że trzeba zrobić kolejne kroki. Wszyscy mówili, że trzeba jeszcze sporo, by niezależna prokuratura stała się faktem. Jednak PO przez lata nic nie robiła, a teraz wydaje negatywne opinie o działaniu prokuratury. Nagle Platforma się budzi i atakuje Andrzeja Seremeta. To wiąże się również ze sporem, widocznym na linii prokuratura-ministerstwo sprawiedliwości.

O jakim sporze Pan mówi?

W ukryciu toczy się spór o przyszły kształt prokuratury. Konflikt jest ostry, dotyczy m.in. likwidacji Krajowej Rady Prokuratorów. Występuje jeszcze kilka innych sporów. W tym przypadku prokurator jest jednak zupełnie ubezwłasnowolniony, jest zdany na to, co zrobi rząd, ponieważ on nie ma prawa inicjatywy ustawodawczej. A w prokuraturze widać opór wobec propozycji rządu. Na pewno więc sprawa Blidy nie jest jedynym obszarem spornym między prokuratorem i rządem. Takich obszarów jest więcej. I podejrzewam, że ważniejsza w tej sprawie może być chęć pacyfikowania prokuratora generalnego, by poparł pomysły na prokuraturę.

Dlaczego te pomysły wywołują sprzeciw?

Trudno mówić o szczegółach, ponieważ spór toczy się w sposób ukryty. On jest jednak poważny, o czym świadczy choćby fakt, że do dziś nie znamy ustawy, jaką przygotowywało Ministerstwo Sprawiedliwości. Ona nie ujrzała światła dziennego, ponieważ nie ma politycznej zgody w tej sprawie. Ten projekt jednak do dziś nie trafił do parlamentu, co świadczy o tym, że spory są poważne. Warto również zobaczyć, że minister Biernacki, który wydał krytyczną ocenę dot. działalności prokuratury w 2012 roku, nie ocenia działań prokuratora w czasie, gdy sam był ministrem. Sprawa dotyczy czasów, gdy on w rządzie nie był. To sugeruje, że mamy do czynienia ze sporem strukturalnym, sporem instytucji. Trudno się robi reformę prokuratury, gdy na starcie jest ona kontestowana przez prokuratur. W relacjach między prokuratorem i resortem sprawiedliwości mamy kilka spornych kwestii. Trudno powiedzieć, która mogła być najważniejsza w tej sprawie.

Rozmawiał TK
[Fot. Pg.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook