Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Niezrozumiała ocena KRS

09.01.2013

O orzeczeniu Krajowej Rady Sądownictwa ws. słów sędziego Igora Tulei portal Stefczyk.info rozmawia z byłym członkiem KRS, posłem Solidarnej Polski Andrzejem Derą.

Stefczyk.info: Krajowa Rada Sądownictwa stanęła w obronie sędziego Igora Tulei, który porównał metody CBA do działań stalinowskich. Jak Pan, jako były członek KRS, ocenia to stanowisko?

Andrzej Dera: Stwierdzenie KRS mi się nie podoba. Jedynym pozytywem jest to, że znalazło się tam słowo "przepraszam". Takie jest odczucie większości ludzi po słowach sędziego Tulei. On znacznie wyszedł poza standardy ogłaszania wyroku oraz wygłaszania uzasadnienia. Swobodne oceny informacji, które są wątpliwej jakości, nie powinny mieć miejsca.

O czym Pan mówi?

Chodzi mi o nieuprawnione porównywanie CBA i czasów stalinowskich. Mamy do czynienia z ignorancją albo zapalczywością polityczną. Te słowa były przestrzelone i zupełnie nieuprawnione. Dla mnie jest skalndalem, że takie słowa padły. To porównanie jest skandaliczne. Jest również inna sprawa, o której się zapomina. Jeśli bowiem sędzia uznał, że były jakieś uchybienia w działaniach CBA powinien zgłosić do stosownych organów. To należy zrobić niezwłocznie. Skoro Tuleya w czasie postępowania sądowego powziął wiedzę o działaniach niezgodnych z prawem, powinien natychmiast zgłosić się do prokuratury. Przecież sędzia nie stwierdził tych uchybień w czasie wygłaszania uzasadnienie. Sędzia powinien więc znacznie wcześniej zgłosić sprawę do prokuratury. To są dwa aspekty, których nie da się wytłumaczyć. Jest jeszcze trzeci aspekt, o którym powinna wiedzieć KRS.

Czyli?

Wystąpienia medialne z sali sądowej, w których Tuleya zabierał głos w programach publicystycznych, komentował wydany przez siebie wyrok. On wykorzystywał salę sądową do wygłaszania prywatnych komentarzy i ocen wydanego wyroku. Tego wcześniej nie widziałem. Nigdy nie było zwyczajem, by sędziowie zachowywali się niczym celebryci i komentowali wyrok. To jest sprawa niedopuszczalna.

Jednak KRS uznała inaczej.

Jeśli Rada nie widzi tu przekroczeń uprawnień i nie widzi, że należy dyscyplinować sędziego Tuleyę, to oznacza, że Rada zgadza się na nowy standard zachowań sędziowskich. Uznaje, że sędzia może komentować w sposób dowolny i kłamliwy sprawy, może opowiadać głupstwa, może nie wypełniać swoich obowiązków, jako funkcjonariusz publiczny i może wykorzystywać sąd do własnej "lanserki". To jest coś niezrozumiałego. Bardzo krytycznie odnoszę się do oceny KRS. To jest klasyczny przykład, że w polskich systemie prawnym sądownictwo dyscyplinarne jest źle skonstruowane. Sędziowie sędziego nigdy nie ocenią rzetelnie. Obecnie KRS chce zgodzić się na nowe standardy. Dla mnie to niedopuszczalne.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook