Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Niebywała inicjatywa Komorowskiego w sprawie Ukrainy

09.05.2012

O niebywałym apelu prezydenta Bronisława Komorowskiego ws. zmian na Ukrainie portal Stefczyk.info rozmawiał z posłem Solidarnej Polski, Andrzejem Derą.

Stefczyk.info: Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do ukraińskich władz, by zmieniły prawo pozwalające na sądzenie na mocy kodeksu karnego ludzi za ich działalność polityczną. Jak Pan ocenia ten głos?

Andrzej Dera: "Bardzo negatywnie oceniam każdą taką inicjatywę. Apele przywódców jednych państw odnoszące się do szczegółowych rozwiązań prawnych w innych państwach są złe i bardzo niebezpieczne. Takie apele są również nieskuteczne. Jak byśmy czuli się my, gdyby prezydent Ukrainy czy innego państwa mówił nam, co mamy zmienić w naszym prawodawstwie? To forma nie stosowana w Europie."

W polityce nie ma miejsce na apele?

"Jest oczywiście. Jednak czym innym jest apel o uwolnienie więźniów politycznych czy apele o charakterze ogólnym, jak wezwanie do demokratyzacji itd. Takie apele się pojawiają i są czymś oczywistym. Mówienie innemu państwu, jaki konkretnie przepis ma zmienić, jest jednak rzeczą niebywałą. To niestety kolejna wpadka prezydenta Komorowskiego w tej sprawie."

Dlaczego kolejna?

"Wcześniej przez wiele dni zapowiadał, że pojawi się w Jałcie, choć większość przywódców europejskich odmówiło przyjazdu ze względu na sytuację Julii Tymoszenko. Bronisław Komorowski w tych okolicznościach szczycił się swoją obecnością na Ukrainie. Obecnie wystosował apel, który może być odczytany, jako zbyt daleko idąca ingerencja w prawo innego państwa. Prezydent źle się porusza w sprawach polityki zagranicznej, nie ma żadnych inicjatyw, nie ma rozeznania i jest zagubiony."

W debacie o Tymoszenko przebija obecnie oburzenie na to, że była premier jest w więzieniu. Co w Pana ocenie tak naprawdę w tej sprawie bulwersuje?

"Kwestie skazania Julii Tymoszenko należy oddzielić od traktowania jej w więzieniu. Największe spory budzi właśnie traktowanie byłej premier. Okazuje się, że ona jest bita, musi protestować, głodować, odmawia się jej praw itd."

Co z jej procesem?

"Nie mam dostatecznej wiedzy, żeby oceniać jednoznacznie przebieg tego procesu. Z tego, co wiem, wynika, że nawet ludzie niegdyś jej bliscy składali niekorzystne dla niej zeznania przed sądem. Cała sprawa odbywała się w świetle prawa ukraińskiego. Pojawiały się głosy, że to proces polityczny, ale nie umiem rozstrzygnąć, czy to uzasadnione opinie. Warto zaznaczyć, że została ona skazana przez sąd, a w czasie procesu nie słychać było alarmów polityków, że coś jest nie tak. Nie słyszałem z ust polityków zachodnich, że proces jest ukartowany. Ta sprawa nie dotyczy przecież jej działalności politycznej, ale skutków jej innych działań."

Rozmawiał KL
[Fot. Wojciech Grzedzinski/Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook