Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: fatalne skutki oszczędzania na policji

08.01.2014

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski, Andrzejem Derą, byłym członkiem komisji ds. porwania i morderstwa Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski ujawnił w TVP Info część raportu pokontrolnego dot. policji. Wynika z niego, że aż 40 proc. funkcjonariuszy drogówki nie przechodzi szkoleń. Wcześniejsze kontrole wykazały, że niemal połowa policjantów w ogóle ma braki w szkoleniach. Jak pan ocenia takie wyniki?

Andrzej Dera: Odpowiedź wydaje się jasna – oszczędności, jakie są czynione na policji, odbijają się głównie na szkoleniach policjantów. To jest problem widoczny od wielu lat. W sprawie Olewnika widzieliśmy, że policjanci w Polsce są słabo szkoleni, a poziom nie jest poprawiany. Mamy więc paradoks – policjanci stoją w miejscu, czy wręcz się cofają, a przestępcy nie śpią, wykorzystują najnowsze techniki i technologie, specjalizują się we wszystkim, co mogą wykorzystać. A policjanci mają braki. To zły kierunek i zła droga. Raport NIK ujawnia to, czego można było się spodziewać.

Czyli co?

Cięcia w policji były mocne w ostatnich latach. Obecnie wiadomo czego one dotyczyły. Obcina się szkolenia policji. Bowiem tego nie widać. Gdy widzi się policjanta w mundurze na ulicy to nie wiadomo, czy on jest szkolony, czy nie.

W sprawie Olewnika, o której pan wspomniał, uwidoczniły się tragiczne skutki braku wyszkolenia. Czy zawsze braki w szkoleniu policji odbijają się na obywatelach?

Zawsze tak się dzieje. W przypadku obcinania szkoleń i umiejętności policjantów, czy służb porządkowych, skutki takich działań zawsze ponoszą obywatele. Źle szkoleni policjanci prędzej czy później doprowadzą do tego, że funkcjonariusz nie złapie przestępcy czy spowoduje jakieś straty. Konsekwencje takich działań i błędów ponosi prawo, a czują je obywatele. Jeśli stróże prawa są źle wyszkoleni zyskują ci, których oni powinni łapać, a tracą obywatele.

Raport, o którym mówił prezes Kwiatkowski, zbiega się w czasie z debatą o pijanych kierowcach. Czy to się jakoś wiąże?

Nie wiem, czy to się wiąże. Generalnie może mieć to jednak wpływ na ilość zatrzymanych kierowców. Przecież niewyszkolony policjant jest mniej skuteczny. Szkolenia prowadzone są po to, by zwiększyć skuteczność policji. Skoro są tu braki, skuteczność jest mniejsza. Jednak nie wiem, czy w przypadku walki z pijanymi kierowcami w Polsce, te problemy ze szkoleniami mają jakiś związek.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook