Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: fatalne skutki oszczędzania na policji

08.01.2014

Rozmowa z posłem Solidarnej Polski, Andrzejem Derą, byłym członkiem komisji ds. porwania i morderstwa Krzysztofa Olewnika.

Stefczyk.info: Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski ujawnił w TVP Info część raportu pokontrolnego dot. policji. Wynika z niego, że aż 40 proc. funkcjonariuszy drogówki nie przechodzi szkoleń. Wcześniejsze kontrole wykazały, że niemal połowa policjantów w ogóle ma braki w szkoleniach. Jak pan ocenia takie wyniki?

Andrzej Dera: Odpowiedź wydaje się jasna – oszczędności, jakie są czynione na policji, odbijają się głównie na szkoleniach policjantów. To jest problem widoczny od wielu lat. W sprawie Olewnika widzieliśmy, że policjanci w Polsce są słabo szkoleni, a poziom nie jest poprawiany. Mamy więc paradoks – policjanci stoją w miejscu, czy wręcz się cofają, a przestępcy nie śpią, wykorzystują najnowsze techniki i technologie, specjalizują się we wszystkim, co mogą wykorzystać. A policjanci mają braki. To zły kierunek i zła droga. Raport NIK ujawnia to, czego można było się spodziewać.

Czyli co?

Cięcia w policji były mocne w ostatnich latach. Obecnie wiadomo czego one dotyczyły. Obcina się szkolenia policji. Bowiem tego nie widać. Gdy widzi się policjanta w mundurze na ulicy to nie wiadomo, czy on jest szkolony, czy nie.

W sprawie Olewnika, o której pan wspomniał, uwidoczniły się tragiczne skutki braku wyszkolenia. Czy zawsze braki w szkoleniu policji odbijają się na obywatelach?

Zawsze tak się dzieje. W przypadku obcinania szkoleń i umiejętności policjantów, czy służb porządkowych, skutki takich działań zawsze ponoszą obywatele. Źle szkoleni policjanci prędzej czy później doprowadzą do tego, że funkcjonariusz nie złapie przestępcy czy spowoduje jakieś straty. Konsekwencje takich działań i błędów ponosi prawo, a czują je obywatele. Jeśli stróże prawa są źle wyszkoleni zyskują ci, których oni powinni łapać, a tracą obywatele.

Raport, o którym mówił prezes Kwiatkowski, zbiega się w czasie z debatą o pijanych kierowcach. Czy to się jakoś wiąże?

Nie wiem, czy to się wiąże. Generalnie może mieć to jednak wpływ na ilość zatrzymanych kierowców. Przecież niewyszkolony policjant jest mniej skuteczny. Szkolenia prowadzone są po to, by zwiększyć skuteczność policji. Skoro są tu braki, skuteczność jest mniejsza. Jednak nie wiem, czy w przypadku walki z pijanymi kierowcami w Polsce, te problemy ze szkoleniami mają jakiś związek.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook