Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Demokracja jest zagrożona

05.06.2012

UE powinna wpływać na kraje członkowskie, żeby stosowały w praktyce rozwiązania demokratyczne – mówi portalowi Stefczyk.info poseł Solidarnej Polski Andrzej Dera.

Stefczyk.info: W Brukseli trwa wysłuchanie publiczne dotyczące sytuacji Telewizji Trwam. Dlaczego Państwo postanowiliście zorganizować to spotkanie?

Andrzej Dera: Wysłuchanie publiczne ma pokazać Europie problemy dot. wolności słowa, z jakimi mamy do czynienia w Polsce. Chcemy mówić o problemie dyskryminacji telewizji katolickiej. To spotkanie ma pokazać, że w Polsce standardy powszechne w Unii nie do końca są zachowywane. Podobna sytuacja w innym kraju Europy nie miałoby miejsca. Nie może być tak, że telewizja, która prezentuje inne poglądy niż władza, jest przez to dyskryminowana. Telewizja Trwam jest niezależna od wpływów polityków rządzących i jest sekowana. To jest nie do pomyślenia. Rozstrzygnięcia w tej sprawie niezwykle dziwią.

Dlaczego?

Koncesje otrzymały spółki w znacznie gorszej sytuacji niż Telewizja Trwam. Przecież część z nich w ogóle nie nadaje, ma mniejsze zaplecze finansowe. Tymczasem TV Trwam jest obecna na polskim rynku od lat i ma stabilną pozycję. To pokazuje, że w Polsce jest wielki problem z wolnością słowa, jest problem z wolnością przekazu innego niż dominujący.

Czy wysłuchanie w PE i zainteresowanie sprawę społeczności międzynarodowej może być skuteczne?

Czas pokaże. Jednak ważne jest, by podejmować wszelkie działania zmierzające do zwiększenia wolności słowa w Polsce. Trzeba przywrócić w mediach elementarny ład. Jeśli są ośrodki, które spełniają kryteria, to należy im się koncesja. Tak niestety nie jest. Widać, że jest z tym wielki problem. Trzeba próbować wszelkich form. Potem zobaczymy, czy to było skuteczne.

Pojawiają się już opinie, że Państwo eksportują konflikt wewnętrzny, że w ten sposób szkodzą Polsce

Polsce szkodzi to, co dzieje się w mediach. Brak pluralizmu, nieczytelne zasady przyznawania koncesji, uznaniowe decyzje w tej sprawie. To szkodzi Polsce. To sprawy dotyczące fundamentalnej dla współczesnej Europy kwestii, wolności słowa. To nie jest problem tylko wewnątrz krajowy. Jeśli jesteśmy członkiem UE, to jest to również problem unijny. Nie może być tak, że w jednym z krajów członkowskich wszystko dzieje się pod przykrywką, a de facto łamane są podstawowe zasady demokracji. Sytuacja dotycząca TV Trwam zagraża demokracji w Polsce. A to powinno interesować wszystkie państwa członkowskie. UE powinna wpływać na kraje członkowskie, żeby stosowały w praktyce rozwiązania demokratyczne.

Słychać głosy o rywalizacji ws. Telewizji Trwam między Solidarną Polską a PiS. Dziś w PE Państwo organizują wysłuchanie publiczne, a w tym samym czasie PiS organizuje manifestację. Jak Pan to komentuje?

Ja nie widzę tu rywalizacji. Solidarna Polska wyszła z inicjatywą zorganizowania wysłuchania publicznego. PiS chciał również zaistnieć i zrobił manifestację. Czy to jest skuteczne? Zostawiam te oceny komentatorom. Naszym celem nie było manifestowanie, chcieliśmy nagłośnić sprawę w instytucji do tego powołanej. PiS zamiast współdziałać i robić razem chciał za wszelką cenę przysłaniać, co robi SP. Widać, że partia ta nie potrafi sobie poradzić z tym, że istnieje druga formacja prawicowa, która ma pomysły, ma inicjatywę.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook