Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: Byle coś zarobić

25.01.2012

Państwo powinno mieć kontrolę nad fundamentalnymi obszarami, kluczowymi dla interesów państwa. Jednym z nich jest energetyka – mówi portalowi Stefczyk.info poseł Solidarnej Polski, Andrzej Dera.

Stefczyk.info: Solidarna Polska opowiedziała się ostatnio za zachowaniem kontroli przez Polskę nad Lotosem. Złożyliście Państwo projekt ustawy w tej sprawie. Dlaczego warto się o to „bić”?

Andrzej Dera: Ta sprawa jest bardzo ważna, ponieważ państwo powinno mieć kontrolę nad fundamentalnymi obszarami, kluczowymi dla interesów państwa. Jednym z nich jest właśnie energetyka. Państwo musi mieć kontrolę nad tym obszarem, również dlatego, że pompowano w te spółki miliardy złotych w ostatnich latach. W Lotos włożono gigantyczne środki, a zyski z tej spółki wpływają do budżetu państwa.

Dlaczego rząd chce się tego pozbyć?

Obecna ekipa chce sprzedać wszystko, co państwowe. Sprzedaje w czasach kryzysu, za zaniżone stawki. W ten sposób osłabia nasze państwo. My jesteśmy przeciwni tym działaniom. Wnosimy, by państwo zachowało kontrolę nad Lotosem.

Jesteście przeciwni prywatyzacji w ogóle?

Nie. Żeby była jasność, nie jesteśmy przeciwko prywatyzacji jako takiej. Jednak uważamy, że państwo musi mieć kontrolę nad spółkami takimi jak Lotos. To pozwoli bowiem na zapewnienie Polsce bezpieczeństwa energetycznego. Dlatego wsparliśmy akcję obywatelską, której cele były zbieżne z naszymi.

Czy Lotos jest ważny z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw?

Owszem. W ramach tej spółki działa specjalny port, który służy do odbierania surowca z tankowców. To oznacza, że spółka może być ważnym elementem systemu dywersyfikacji dostaw, może pozwolić na uniezależnienie się od Rosji. Jednak, gdy spółka zostanie przejęta np. przez Rosjan, nowe władze mogą się zdecydować na uzależnienie jej od dostaw rosyjskich.

To ważna zmiana?

Jak ważna pokazuje przykład rynku gazu w Polsce. Popadliśmy w uzależnienie od gazu rosyjskiego. Skutek jest taki, że płacimy najwięcej w Europie za ten surowiec. Mamy do czynienia z dyktatem monopolisty. Co więcej, płacimy drożej niż inne kraje, bardziej oddalone od Rosji. Jeśli sprzedamy Lotos, nasza szansa pozyskania i ropy zostanie bardzo poważnie osłabiona. Błąd zrobiono na rynku gazu, uzależniając nas od Rosji. Dziś ten sam błąd robi się w odniesieniu do ropy. Zamiast bronić interesu Polski rząd chce zapchać jakąś dziurę w budżecie. Byle coś zarobić.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook