Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: 500+ zmniejszył ubóstwo w rodzinach

01.01.2017

„Wsparcie rodzin jest czymś normalnym. Przez tyle lat było to w Polsce pomijane” - mówił na antenie TVP Info Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Program 500+ zgodnie z wynikiem sondażu przeprowadzonego przez CBOS jest według Polaków jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych 2016 roku. Ten temat poruszono w programie „Woronicza 17”. 

„Mówiliśmy, że to projekt który oddaje dobry słuch społeczny PiS, bo dzięki temu wygrał wyborów. Także dzięki kłamstwom” - mówił Andrzej Halicki z PO. 

Zdaniem Halickiego 500+ ma jednak wady. Jak zaznaczył, to nie jest program na poprawienie dzietności. „Te pieniądze mogłyby być dużo bardziej sprawiedliwie dedykowane. (…) To projekt wart poprawy i myślę, że wspólnego zastanowienia” - dodał. 

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 zwróciła uwagę, że trzeba poczekać faktyczne efekty tego programu, by móc stwierdzić, że przysłużył się poprawieniu dzietności. 

„Zdecydowanie plusem jest to, że poprawiła się sytuacja polskich rodzin” - powiedziała posłanka, ale zaznaczyła też, że aby wydać pieniądze, trzeba je wcześniej znaleźć. „Wolę, żeby pieniądze wróciły do obywateli, do ludzi, niż trafiały np. na koncerty Madonny” - stwierdziła Ścigaj. 

Zdaniem Zbigniewa Gryglasa z Nowoczesnej 500+ to ważny projekt społeczny. „Program tego typu był potrzeby ale czy ten, to są watpliwości. Trzeba go doskonalić” - ocenił. 

„Wadą jest demotywujący charakter. Część osób może zrezygnować z aktywności zawodowej, będzie im później ciężko wrócić do pracy” - dodał. Jak zaznaczył poseł Nowoczesnej, program musi być kontynuowany, ale trzeba go modyfikować. 

Gryglas zasugerował również, że projekt powstał z prostych pobudek politycznych PiS-u. „Ten program był obliczony na to, by PiS uzyskało taki nagły skok do popularności i doprowadzić do przyspieszonych wyborów” - powiedział. 

„Program 500+ był zapowiadany w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. To bardzo ważny projekt prorodzinny i prospołeczny” - mówił z kolei Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. 

„Wsparcie rodzin jest czymś normalnym. Przez tyle lat było to w Polsce pomijane” - powiedział. Jak podkreślił Dera, program „zminimalizował ubóstwo w rodzinach”, co było „wstydem dla Polski”. 

„Wzrasta ilość urodzeń dzieci, to bardzo dobry trend i oczywiście, że program ma na to wpływ” - dodał, zaznaczają jednocześnie, że niezależnie od tego co się dzieje na rynku pracy, młodzi ludzie mają dzięki 500+ poczucie niezależności. 

Do programu odniósł się także marszałek mazowiecki Adam Struzik z PSL. „Zawsze popieraliśmy różne projekty prospołeczne. Takie jest 500+, ale wymaga modyfikacji” - ocenił. 

Struzik zwrócił uwagę na samotne matki, które ze względu na wyższy dochód nie mają możliwości skorzystania z programu na pierwsze dziecko. Marszałek mazowiecki zasugerował także, że z powodu 500+ brakuje rąk do pracy, a pracodawcy są zmuszeni zatrudniać Ukraińców. 

Zwrócił się do PiS: „Nie można tak na jednym programie budować całej retoryki społecznej i nadziei na to, że ludzie zawsze z tego powodu będą PiS popierali - to się wypali”. I dodał: „Za chwilę, najnormalniej w świecie może zabraknąć na to pieniędzy”. 

Na zarzuty odpowiedział Jacek Sasin z PiS. „To argument nieprawdziwy. Nie ma żadnych wskazań, które by potwierdzały tę tezę. Powodem prawdziwym braku rąk do pracy jest emigracja” - odparł. „500+, wręcz przeciwnie, aktywizuje te kobiety” - dodał. 

„Największą hańbą III RP były głodne dzieci. Ten program to zlikwidował!” - wskazał Sasin. Jego zdaniem to także impuls, ku zwiększeniu się liczby urodzeń. 

„Dlaczego przez ostatnie 8 lat nie udawało się wam wygospodarować tych pieniędzy, a nam się udało?” - zwrócił się Sasin do przedstawicieli poprzedniej ekipy rządzącej 

W programie "Woronicza 17" nawiązano także słynnych memów z 2016 roku z Ryszardem Petru w roli głównej, a także ostatnich sondażów, które wykazują, że Nowoczesna wybija się na prowadzenie spośród opozycyjnych partii. 

„Każdemu z nas zdarza się jakaś pomyłka, to tylko ludzkie” - odpowiadał Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. 

„Jesteśmy liderami opozycji. (…) To dowód na to, że mamy program” - mówił. „To jest czytelne, ludzie to akceptują i rozumieją i stąd te wyniki” - dodał przedstawicieli Nowoczesnej.


ak

[fot. TVP Info]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook