Jedynie prawda jest ciekawa


Dera: 500+ zmniejszył ubóstwo w rodzinach

01.01.2017

„Wsparcie rodzin jest czymś normalnym. Przez tyle lat było to w Polsce pomijane” - mówił na antenie TVP Info Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Program 500+ zgodnie z wynikiem sondażu przeprowadzonego przez CBOS jest według Polaków jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych 2016 roku. Ten temat poruszono w programie „Woronicza 17”. 

„Mówiliśmy, że to projekt który oddaje dobry słuch społeczny PiS, bo dzięki temu wygrał wyborów. Także dzięki kłamstwom” - mówił Andrzej Halicki z PO. 

Zdaniem Halickiego 500+ ma jednak wady. Jak zaznaczył, to nie jest program na poprawienie dzietności. „Te pieniądze mogłyby być dużo bardziej sprawiedliwie dedykowane. (…) To projekt wart poprawy i myślę, że wspólnego zastanowienia” - dodał. 

Agnieszka Ścigaj z Kukiz'15 zwróciła uwagę, że trzeba poczekać faktyczne efekty tego programu, by móc stwierdzić, że przysłużył się poprawieniu dzietności. 

„Zdecydowanie plusem jest to, że poprawiła się sytuacja polskich rodzin” - powiedziała posłanka, ale zaznaczyła też, że aby wydać pieniądze, trzeba je wcześniej znaleźć. „Wolę, żeby pieniądze wróciły do obywateli, do ludzi, niż trafiały np. na koncerty Madonny” - stwierdziła Ścigaj. 

Zdaniem Zbigniewa Gryglasa z Nowoczesnej 500+ to ważny projekt społeczny. „Program tego typu był potrzeby ale czy ten, to są watpliwości. Trzeba go doskonalić” - ocenił. 

„Wadą jest demotywujący charakter. Część osób może zrezygnować z aktywności zawodowej, będzie im później ciężko wrócić do pracy” - dodał. Jak zaznaczył poseł Nowoczesnej, program musi być kontynuowany, ale trzeba go modyfikować. 

Gryglas zasugerował również, że projekt powstał z prostych pobudek politycznych PiS-u. „Ten program był obliczony na to, by PiS uzyskało taki nagły skok do popularności i doprowadzić do przyspieszonych wyborów” - powiedział. 

„Program 500+ był zapowiadany w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy. To bardzo ważny projekt prorodzinny i prospołeczny” - mówił z kolei Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP. 

„Wsparcie rodzin jest czymś normalnym. Przez tyle lat było to w Polsce pomijane” - powiedział. Jak podkreślił Dera, program „zminimalizował ubóstwo w rodzinach”, co było „wstydem dla Polski”. 

„Wzrasta ilość urodzeń dzieci, to bardzo dobry trend i oczywiście, że program ma na to wpływ” - dodał, zaznaczają jednocześnie, że niezależnie od tego co się dzieje na rynku pracy, młodzi ludzie mają dzięki 500+ poczucie niezależności. 

Do programu odniósł się także marszałek mazowiecki Adam Struzik z PSL. „Zawsze popieraliśmy różne projekty prospołeczne. Takie jest 500+, ale wymaga modyfikacji” - ocenił. 

Struzik zwrócił uwagę na samotne matki, które ze względu na wyższy dochód nie mają możliwości skorzystania z programu na pierwsze dziecko. Marszałek mazowiecki zasugerował także, że z powodu 500+ brakuje rąk do pracy, a pracodawcy są zmuszeni zatrudniać Ukraińców. 

Zwrócił się do PiS: „Nie można tak na jednym programie budować całej retoryki społecznej i nadziei na to, że ludzie zawsze z tego powodu będą PiS popierali - to się wypali”. I dodał: „Za chwilę, najnormalniej w świecie może zabraknąć na to pieniędzy”. 

Na zarzuty odpowiedział Jacek Sasin z PiS. „To argument nieprawdziwy. Nie ma żadnych wskazań, które by potwierdzały tę tezę. Powodem prawdziwym braku rąk do pracy jest emigracja” - odparł. „500+, wręcz przeciwnie, aktywizuje te kobiety” - dodał. 

„Największą hańbą III RP były głodne dzieci. Ten program to zlikwidował!” - wskazał Sasin. Jego zdaniem to także impuls, ku zwiększeniu się liczby urodzeń. 

„Dlaczego przez ostatnie 8 lat nie udawało się wam wygospodarować tych pieniędzy, a nam się udało?” - zwrócił się Sasin do przedstawicieli poprzedniej ekipy rządzącej 

W programie "Woronicza 17" nawiązano także słynnych memów z 2016 roku z Ryszardem Petru w roli głównej, a także ostatnich sondażów, które wykazują, że Nowoczesna wybija się na prowadzenie spośród opozycyjnych partii. 

„Każdemu z nas zdarza się jakaś pomyłka, to tylko ludzkie” - odpowiadał Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej. 

„Jesteśmy liderami opozycji. (…) To dowód na to, że mamy program” - mówił. „To jest czytelne, ludzie to akceptują i rozumieją i stąd te wyniki” - dodał przedstawicieli Nowoczesnej.


ak

[fot. TVP Info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook