Jedynie prawda jest ciekawa


"Demokracja nie jest na rękę Platformie"

08.08.2013

"Platforma ma tyle wspólnego z obywatelskością, co Milicja Obywatelska."

Stefczyk.info: Poseł Halicki złożył do PKW pismo, w którym kwestionował sposób składania podpisów pod wnioskiem, krytykując m.in. fakt, że podpisy zbierały partie polityczne – głównie PiS i Ruch Palikota.

Maciej Wąsik: Poseł Halicki za długo przebywa na słońcu – to jest jedyny mój komentarz do tego co on powiedział. Jego słowa są po prostu niedorzeczne.

Czy to jest postępowanie w stylu „tonący brzytwy się chwyta”?

Absolutnie tak. I jest to szukanie dziury w całym. Demokracja nie jest na rękę Platformie kiedy wyniki nie są po jej myśli. PO postępuje według zasad demokracji tylko wtedy kiedy jest liderem w sondażach.

Zebrano 235 tys. podpisów, na razie zakwestionowano 30 tys. Jednak mimo to, aż prawie ćwierć miliona obywateli chce odwołania prezydent stolicy.

Daje to do myślenia partii rządzącej. W związku z tym tak walczą z tym referendum, żeby się nie odbyło, gdyż uważają, że jeżeli PKW ogłosi referendum, to ono odwoła Hannę Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy. Byłoby to ogromnym, negatywny sygnałem dla Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej.

Czy myśli pan, że najbardziej prawdopodobnym sygnałem, w przypadku gdyby faktycznie prezydent Warszawy została odwołana, jest powołanie komisarza w Warszawie?

Nie chciałbym aż tak daleko wybiegać. Jednak wiem, że prawo pozwala na przeprowadzenie wyborów samorządowych i wybór nowego prezydenta stolicy – tak jak to zrobiono w Elblągu.

Czy powołanie komisarza byłoby zakwestionowaniem decyzji obywateli?

Tak, byłoby to zakwestionowanie decyzji obywateli. Byłoby to sprzeczne z duchem referendum, w którym odwołuje się urzędnika po to, aby wybrać następnego prezydenta stolicy.

Wiemy, że premier nie wybiera się na referendum. Teraz ogłosił to także prezydent Komorowski.

To jest kwestionowanie zasad demokracji, kiedy nie współgra ona z wizja partii. To jest także kwestionowanie zasad obywatelskości. Już wiemy, że Platforma ma tyle wspólnego z obywatelskością, co Milicja Obywatelska. Pan premier, według mnie, może ewentualnie decydować o pójściu bądź odmowie udziału w referendum w Sopocie, bo chyba nie ma uprawnień do głosowania w Warszawie. Dlatego też nie ma to wpływu na frekwencję.

A decyzja pana prezydenta, który pełni funkcję głowy państwa?

Jest to zdumiewające, że głowa państwa – wybrana w bezpośrednich, demokratycznych wyborach, namawia obywateli do nieuczestniczenia w święcie demokracji, jakim jest referendum lokalne. To przekonywanie Polaków do postawy antyobywatelskiej.

Czy myśli pan, że w momencie kiedy instytucja referendum ponownie nabiera znaczenia – przykłady Elbląga, Warszawy, reformy wieku szkolnego; negatywne wypowiedzi polityków PO o inicjatywie obywatelskiej źle wpłyną na notowania partii rządzącej?

Sądzę, że tak. Platforma odrywa się od rzeczywistości, od opinii publicznej, od aktywności obywatelskiej i jest coraz dalej od ludzi. Na pewno nie pomoże jej to w sondażach.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. mc

[fot. PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook