Jedynie prawda jest ciekawa


"Demokracja nie jest na rękę Platformie"

08.08.2013

"Platforma ma tyle wspólnego z obywatelskością, co Milicja Obywatelska."

Stefczyk.info: Poseł Halicki złożył do PKW pismo, w którym kwestionował sposób składania podpisów pod wnioskiem, krytykując m.in. fakt, że podpisy zbierały partie polityczne – głównie PiS i Ruch Palikota.

Maciej Wąsik: Poseł Halicki za długo przebywa na słońcu – to jest jedyny mój komentarz do tego co on powiedział. Jego słowa są po prostu niedorzeczne.

Czy to jest postępowanie w stylu „tonący brzytwy się chwyta”?

Absolutnie tak. I jest to szukanie dziury w całym. Demokracja nie jest na rękę Platformie kiedy wyniki nie są po jej myśli. PO postępuje według zasad demokracji tylko wtedy kiedy jest liderem w sondażach.

Zebrano 235 tys. podpisów, na razie zakwestionowano 30 tys. Jednak mimo to, aż prawie ćwierć miliona obywateli chce odwołania prezydent stolicy.

Daje to do myślenia partii rządzącej. W związku z tym tak walczą z tym referendum, żeby się nie odbyło, gdyż uważają, że jeżeli PKW ogłosi referendum, to ono odwoła Hannę Gronkiewicz-Waltz ze stanowiska prezydenta Warszawy. Byłoby to ogromnym, negatywny sygnałem dla Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej.

Czy myśli pan, że najbardziej prawdopodobnym sygnałem, w przypadku gdyby faktycznie prezydent Warszawy została odwołana, jest powołanie komisarza w Warszawie?

Nie chciałbym aż tak daleko wybiegać. Jednak wiem, że prawo pozwala na przeprowadzenie wyborów samorządowych i wybór nowego prezydenta stolicy – tak jak to zrobiono w Elblągu.

Czy powołanie komisarza byłoby zakwestionowaniem decyzji obywateli?

Tak, byłoby to zakwestionowanie decyzji obywateli. Byłoby to sprzeczne z duchem referendum, w którym odwołuje się urzędnika po to, aby wybrać następnego prezydenta stolicy.

Wiemy, że premier nie wybiera się na referendum. Teraz ogłosił to także prezydent Komorowski.

To jest kwestionowanie zasad demokracji, kiedy nie współgra ona z wizja partii. To jest także kwestionowanie zasad obywatelskości. Już wiemy, że Platforma ma tyle wspólnego z obywatelskością, co Milicja Obywatelska. Pan premier, według mnie, może ewentualnie decydować o pójściu bądź odmowie udziału w referendum w Sopocie, bo chyba nie ma uprawnień do głosowania w Warszawie. Dlatego też nie ma to wpływu na frekwencję.

A decyzja pana prezydenta, który pełni funkcję głowy państwa?

Jest to zdumiewające, że głowa państwa – wybrana w bezpośrednich, demokratycznych wyborach, namawia obywateli do nieuczestniczenia w święcie demokracji, jakim jest referendum lokalne. To przekonywanie Polaków do postawy antyobywatelskiej.

Czy myśli pan, że w momencie kiedy instytucja referendum ponownie nabiera znaczenia – przykłady Elbląga, Warszawy, reformy wieku szkolnego; negatywne wypowiedzi polityków PO o inicjatywie obywatelskiej źle wpłyną na notowania partii rządzącej?

Sądzę, że tak. Platforma odrywa się od rzeczywistości, od opinii publicznej, od aktywności obywatelskiej i jest coraz dalej od ludzi. Na pewno nie pomoże jej to w sondażach.  

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

not. mc

[fot. PAP/Jakub Kamiński]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook