Jedynie prawda jest ciekawa


„Decyzja o zamknięciu parafii jest słuszna”

16.04.2014

Rozmowa z publicystą, szefem działu Opinię „Gościa Niedzielnego” Bogumiłem Łozińskim.

Stefczyk.info: parafia, w której posługiwał skłócony z arcybiskupem ks. Wojciech Lemański, została zamknięta w związku z incydentem, do jakiego doszło, gdy duchowny wbrew zakazom przełożonego chciał odprawić Mszę Świętą. Jak oceniać to wydarzenie?

Bogumił Łoziński: Sytuacja w parafii w Jasienicy jest bardzo przykra. W wyniku działalności kapłana trzeba było zamknąć kościół. To nie zdarza się często. Zasada duchowa mówi, że po owocach ich poznacie. Owoce działalności księdza Lemańskiego poznajemy. Obecna sytuacja to tragedia dla parafian, trudna sytuacja dla diecezji, ale również tragedia dla samego księdza Lemańskiego, który według mnie pogubił się zupełnie.

A może Arcybiskup Hoser podjął zbyt radykalną decyzję? Czy on miał inne wyjście?

Nie znamy wszystkich okoliczności. Nie wiemy jak bardzo ta grupa zwolenników księdza Lemańskiego przeszkadzała w pracy parafii, czy doszło do profanacji Mszy. Jeśli jest tak, jak to jest opisywane przez rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawsko-Praskiej, a nie mam powodów podejrzewać, że tak nie jest, to decyzja jest słuszna. To jest wyraz pewnej bezradności Kościoła, który jest wolny i nie ma środków przymusu. Często działa tak, że najpierw musi przyjąć na siebie pewne zło, odium, ale prawda z czasem i tak zwycięży.

Wiele osób wskazywało, że ksiądz Lemański dał się omotać, czy zatracił się w życiu medialnym. Może potrzebne są zatem jakieś oficjalne wytyczne monitorujące aktywność medialną księży?

Takie regulacje są, jest specjalna instrukcja Episkopatu, dotycząca zasad wypowiadania się w mediach przez księży. Biskupi diecezjalni również mają stosowne regulacje, najczęściej sformułowane przy okazji dokumentów synodalnych. Arcybiskup Hoser miał narzędzia, by wprowadzić zakaz aktywności medialnej dla ks. Lemańskiego. Jednak kapłan był nieposłuszny. On przedstawia się jako ofiara, czy bojownik o reformę, o wolność w Kościele.

Może ma rację?

Zadaje sobie pytanie, o jakie wyższe wartości on walczy. Czy są takie wartości w tym przypadku, które wymagałyby takiej postawy, nieposłuszeństwa, rozbijania Kościoła. Wśród tych postulatów, które on formułuje nie znajduję wartości, które uzasadniałaby jego zachowanie. W żaden sposób. To jest efekt jego zagubienia, problemów osobistych, problemów z osobowością. To było widoczne w przypadku jego aktywności publicznej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook