Jedynie prawda jest ciekawa


„Decyzja o zamknięciu parafii jest słuszna”

16.04.2014

Rozmowa z publicystą, szefem działu Opinię „Gościa Niedzielnego” Bogumiłem Łozińskim.

Stefczyk.info: parafia, w której posługiwał skłócony z arcybiskupem ks. Wojciech Lemański, została zamknięta w związku z incydentem, do jakiego doszło, gdy duchowny wbrew zakazom przełożonego chciał odprawić Mszę Świętą. Jak oceniać to wydarzenie?

Bogumił Łoziński: Sytuacja w parafii w Jasienicy jest bardzo przykra. W wyniku działalności kapłana trzeba było zamknąć kościół. To nie zdarza się często. Zasada duchowa mówi, że po owocach ich poznacie. Owoce działalności księdza Lemańskiego poznajemy. Obecna sytuacja to tragedia dla parafian, trudna sytuacja dla diecezji, ale również tragedia dla samego księdza Lemańskiego, który według mnie pogubił się zupełnie.

A może Arcybiskup Hoser podjął zbyt radykalną decyzję? Czy on miał inne wyjście?

Nie znamy wszystkich okoliczności. Nie wiemy jak bardzo ta grupa zwolenników księdza Lemańskiego przeszkadzała w pracy parafii, czy doszło do profanacji Mszy. Jeśli jest tak, jak to jest opisywane przez rzecznika prasowego Archidiecezji Warszawsko-Praskiej, a nie mam powodów podejrzewać, że tak nie jest, to decyzja jest słuszna. To jest wyraz pewnej bezradności Kościoła, który jest wolny i nie ma środków przymusu. Często działa tak, że najpierw musi przyjąć na siebie pewne zło, odium, ale prawda z czasem i tak zwycięży.

Wiele osób wskazywało, że ksiądz Lemański dał się omotać, czy zatracił się w życiu medialnym. Może potrzebne są zatem jakieś oficjalne wytyczne monitorujące aktywność medialną księży?

Takie regulacje są, jest specjalna instrukcja Episkopatu, dotycząca zasad wypowiadania się w mediach przez księży. Biskupi diecezjalni również mają stosowne regulacje, najczęściej sformułowane przy okazji dokumentów synodalnych. Arcybiskup Hoser miał narzędzia, by wprowadzić zakaz aktywności medialnej dla ks. Lemańskiego. Jednak kapłan był nieposłuszny. On przedstawia się jako ofiara, czy bojownik o reformę, o wolność w Kościele.

Może ma rację?

Zadaje sobie pytanie, o jakie wyższe wartości on walczy. Czy są takie wartości w tym przypadku, które wymagałyby takiej postawy, nieposłuszeństwa, rozbijania Kościoła. Wśród tych postulatów, które on formułuje nie znajduję wartości, które uzasadniałaby jego zachowanie. W żaden sposób. To jest efekt jego zagubienia, problemów osobistych, problemów z osobowością. To było widoczne w przypadku jego aktywności publicznej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook