Jedynie prawda jest ciekawa


Debata jako zjawisko nadzwyczajne

24.09.2012

Trwająca ponad trzy godziny debata o stanie polskiej gospodarki i tym, jak rozwiązać jej największe problemy była strzałem w dziesiątkę. I to nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości - pisze Marcin Fijołek.

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko zabrała monopol Platformy Obywatelskiej na mówienie o sprawach gospodarczych, nie tylko zyskała wizerunkowo, zrywając na dobre z mitem „partii jednego tematu”, ale przede wszystkim stworzyła precedens, który może choć w części uzdrowić polskie życie publiczne. Dzięki tej dyskusji Polacy mogli się dowiedzieć, że można rozmawiać o istotnych sprawach dla kraju – czasem się mylić, często spierać, ale jednak szukać najlepszych rozwiązań.

Jest to o tyle ważniejsze, że rząd PO-PSL nie sprawdza się jako organizator i moderator takich dyskusji. Niemal każdy zarzut pod adresem sposobu prowadzenia przez nich polityki jest z góry nazwany nietrafionym i niekompetentnym. Niemal każda prośba o dyskusję, na przykład o tę dotyczącą polityki zagranicznej i naszej pozycji w Unii Europejskiej, traktowana jest z definicji jako próbą robienia show i szukania politycznej awantury. Rola parlamentu, który powinien być miejscem wszelakich dyskusji na tematy ważne dla Polski została w ciągu ostatnich pięciu lat, krok po kroku ograniczona do bezrefleksyjnego podnoszenia ręki za rządowymi projektami.

Rządzący powinni stwarzać możliwości do dyskusji na wszelkich możliwych polach – ekonomii, polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych… Tę listę można uzupełniać w nieskończoność i uzupełniać ją także o kwestie rozmowy w samorządach i nawet tych najmniejszych społecznościach lokalnych. Trzeba rozmawiać i szukać rozwiązań dla problemów polskiej nauki, oświaty, polityki zagranicznej, etc. Platforma Obywatelska takiej rozmowy unika za wszelką cenę. Wybraliście nas – to teraz nie ma co dyskutować, zdają się mówić rządzący.

Dlatego dyskusja, którą zaproponował i zorganizował PiS jest godnym uwagi i pochwały wyjątkiem. Oczywiście, może być tylko jedną jaskółką, która wiosny polskiej debaty publicznej nie uczyni. Być może znów wrócimy do kolejnej odsłony politycznej „młócki”, która zastąpiła rozmowę i szukanie rozwiązań. Ale na pustyni piachu, który wysypała Platforma w sferze dialogu ze społeczeństwem, ta dyskusja jawi się jako prawdziwa oaza.

Trzeba trzymać kciuki, aby pojawiły się kolejne. 

Marcin Fijołek

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook