Jedynie prawda jest ciekawa


Debata jako zjawisko nadzwyczajne

24.09.2012

Trwająca ponad trzy godziny debata o stanie polskiej gospodarki i tym, jak rozwiązać jej największe problemy była strzałem w dziesiątkę. I to nie tylko dla Prawa i Sprawiedliwości - pisze Marcin Fijołek.

Partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko zabrała monopol Platformy Obywatelskiej na mówienie o sprawach gospodarczych, nie tylko zyskała wizerunkowo, zrywając na dobre z mitem „partii jednego tematu”, ale przede wszystkim stworzyła precedens, który może choć w części uzdrowić polskie życie publiczne. Dzięki tej dyskusji Polacy mogli się dowiedzieć, że można rozmawiać o istotnych sprawach dla kraju – czasem się mylić, często spierać, ale jednak szukać najlepszych rozwiązań.

Jest to o tyle ważniejsze, że rząd PO-PSL nie sprawdza się jako organizator i moderator takich dyskusji. Niemal każdy zarzut pod adresem sposobu prowadzenia przez nich polityki jest z góry nazwany nietrafionym i niekompetentnym. Niemal każda prośba o dyskusję, na przykład o tę dotyczącą polityki zagranicznej i naszej pozycji w Unii Europejskiej, traktowana jest z definicji jako próbą robienia show i szukania politycznej awantury. Rola parlamentu, który powinien być miejscem wszelakich dyskusji na tematy ważne dla Polski została w ciągu ostatnich pięciu lat, krok po kroku ograniczona do bezrefleksyjnego podnoszenia ręki za rządowymi projektami.

Rządzący powinni stwarzać możliwości do dyskusji na wszelkich możliwych polach – ekonomii, polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych… Tę listę można uzupełniać w nieskończoność i uzupełniać ją także o kwestie rozmowy w samorządach i nawet tych najmniejszych społecznościach lokalnych. Trzeba rozmawiać i szukać rozwiązań dla problemów polskiej nauki, oświaty, polityki zagranicznej, etc. Platforma Obywatelska takiej rozmowy unika za wszelką cenę. Wybraliście nas – to teraz nie ma co dyskutować, zdają się mówić rządzący.

Dlatego dyskusja, którą zaproponował i zorganizował PiS jest godnym uwagi i pochwały wyjątkiem. Oczywiście, może być tylko jedną jaskółką, która wiosny polskiej debaty publicznej nie uczyni. Być może znów wrócimy do kolejnej odsłony politycznej „młócki”, która zastąpiła rozmowę i szukanie rozwiązań. Ale na pustyni piachu, który wysypała Platforma w sferze dialogu ze społeczeństwem, ta dyskusja jawi się jako prawdziwa oaza.

Trzeba trzymać kciuki, aby pojawiły się kolejne. 

Marcin Fijołek

[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook