Jedynie prawda jest ciekawa


Debata ekonomiczna PiS w zastępstwie rządu

24.09.2012

Trudno nie odnieść wrażenia, że właśnie zobaczyliśmy pierwszą od dawna poważną debatę na poważne tematy, dotyczące całego społeczeństwa - pisze Aleksandra Jankowska, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego.

Przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość debata ekonomiczna spełniła wszelkie oczekiwania, które próżno pokładaliśmy w rządzie. Debata przede wszystkim ciekawa i wartka, ścierająca różne poglądy w kwestiach reform podatkowych, bezrobocia i sytuacji demograficznej współczesnej Polski.

Niewątpliwie wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się z tezą o bankructwie obecnego systemu podatkowego w Polsce. Prawo tworzone 20 lat temu, dziś jest zupełnie nieadekwatne do sytuacji ekonomicznej i gospodarczej w jakiej się znajdujemy, inflacja przepisów i komentarzy sięgająca granic absurdu – po kilka stron wykładni do jednego przepisu, wstrzymywanie decyzji urzędniczych powodowanych lękiem przed niewłaściwą interpretacją przepisu. Bariery ograniczające przedsiębiorczość, fiskalizm i skomplikowanie odstraszające jakiekolwiek inicjatywy gospodarcze.

Prezentowane i omawiane propozycje Prawa i Sprawiedliwości ułatwień w systemie podatkowym a właściwie reformy całego systemu podatkowego to uproszczenie przepisów, nałożenie obowiązków podatkowych na hipermarkety i sektor bankowy, zwolnienia podatkowe dla inwestycji, ulgi podatkowe dla rodzin.  Ożywiona dyskusja, jaka toczyła się również na temat generowania miejsc pracy w kraju, ograniczenia kosztów pracy i odwrócenia niekorzystnych trendów demograficznych, świadczyła o tym jak głodni jesteśmy poważnej debaty i jak potrzebna jest dziś rozmowa o przyszłości ekonomicznej Polaków. Projekty przygotowane przez PiS niewątpliwie stanowią nową jakość, to całościowy pakiet zmian, z wizją, projektami ustaw i rozporządzeniami wykonawczymi. Można dyskutować nad wprowadzeniem, tego czy innego zapisu, w tym czy innym kształcie, ale postęp w odniesieniu do rządu jest taki, że jest nad czym dyskutować.

Diagnoza stanu obecnego, jaką zarysowali uczestnicy debaty, zdaje się być ostatnim dzwonkiem alarmowym na dokonanie koniecznych zmian (szczególnie odwracających negatywne trendy demograficzne), które uratują nas przed totalnym kryzysem już za kilkanaście lat. Kryzysem, który w drastyczny sposób odczujemy wszyscy.

Jak to stało się że w ostatnich latach generowano miejsca pracy dla Polaków za granicą – emigracja 2,5 miliona młodych Polaków, jak to się stało że sprzedaliśmy większość naszych zakładów, a tym samym pozbyliśmy się miejsc pracy w Polsce, czy sprzedaliśmy banki zagranicznemu kapitałowi. który dziś realizując politykę swoich państw rodzimych ,wstrzymuje na przykład akcje kredytową dla polskich przedsiębiorstw doprowadzając do bankructw, a tym samym otwierając drogę wejścia na nasz rynek swoim przedstawicielom.

Pomimo narracji mediów głównego nurtu, który ocenił i skomentował tą debatę zanim się jeszcze rozpoczęła, w dyskusji wzięło udział wielu specjalistów, profesorów, ekonomistów, min byli dr Cezary Mech, prof. Ryszard Bugaj, prof. Jerzy Kropiwnicki, prof. Robert Gwiazdowski, prof. Grażyna Ancyparowicz, prof. Marek Zuber, prof. Witold Modzelewski prof. Leokadia Oręziak, prof. Elżbieta Mączyńska, prof. Jerzy Żyżyńki, prof. Jerzy Osiatyński i inni.

I do prawdy z wielkim zdziwieniem i smutkiem przyjąć należy wytłumaczenie odmowy wzięcia udziału w tej debacie, jakie przedstawił prof. Leszek Balcerowicz, wszak jeden z głównych konstruktorów przemian ekonomicznych po 89 roku, Profesor Balcerowicz stwierdził otóż że nie może odbyć się poważna dyskusja ekonomiczna kiedy organizuje ją polityk.

Skoro nie rolą polityka jest organizacja tego typu debat o najważniejszych i najpilniejszych reformach ekonomicznych w kraju to co jest rolą polityka? Haratanie w gałę?

Aleksandra Jankowska,
wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook