Jedynie prawda jest ciekawa


Dawid Wildstein: Narracja faszystowska jest obecna w Polsce

03.04.2017

"Dyskusja o 500+ jest „ciekawa, ale i ponura" - pisze na facebooku Dawid Wildstein, dziennikarz TVP. Ponura dlatego, że to jedyny w ostatnich latach moment, gdy w Polsce pojawiła się „narracja rzeczywiście faszystowska, bądź do faszyzmu podobna”. I to „przy pełnej akceptacji znacznej części tzw. autorytetów, salonów, >>europejczyków<<”.

Jego zdaniem, ponury charakter nadaje jej to, że to jedyny w ostatnich latach moment, gdy w Polsce pojawiła się „narracja rzeczywiście faszystowska, bądź do faszyzmu podobna”. I to „przy pełnej akceptacji znacznej części tzw. autorytetów, salonów, >>europejczyków<<”.


"Celebryci i politycy i 'intelektualiści', nawijający o brudnym, defekującym, wiecznie pijanym, obleśnym plebsie, brzydalach i tłuściochach bez mózgu, co pasożytują na społeczeństwie i na mądrych i lepszych, a co najgorsze, żrą paskudne rzeczy i robią kupy na plażach..." - wymienia określenia, jakimi posługuje się i posługiwano przy opisywaniu rodzin korzystających z rządowego programu. 

"Cała ta opowieść, gdzie eksponowano biologiczną obrzydliwość zwykłego człowieka, rodaka, gdzie pławiono się w opowieściach o tym, jak on jest fizycznie i psychicznie gorszy- a następnie ten bełkot, te intelektualne wymioty, podnoszono do rangi- "postępowego i europejskiego myślenia". Opowieść podpierana wypindrzonymi celebrytkami, które, takie śliczne i czyste, były przeciwwagą dla motłochu... i przez ten motłoch czuły się jak żydowskie dziecko podczas holocaustu, czy coś równie mądrego... albo autorytetami, które wiedzą gdzie jeść ostrygi i pić wino, w Bretanii i Toskanii, przypomnę, jakby ktoś chciał być true Europejczykiem... Te opowieści o tym, jak ten motłoch i plebs przekazuje swoją obrzydliwość, swój brud, patologie, alkoholizm- swoim dzieciom, przez pokolenia, dalej, ledwo co powstrzymując się od stwierdzenia, że to w genach, że to w krwi (bo tak ostro jednak nie wypada)..." - pisze Wildstein. 

„Tak, to było faszystowskie. Właściwie- nadal jest” - ocenia Wildstein.

wkt/Facebook/Dawid Wildstein

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook