Jedynie prawda jest ciekawa

Dawid Wildstein: Narracja faszystowska jest obecna w Polsce

03.04.2017

"Dyskusja o 500+ jest „ciekawa, ale i ponura" - pisze na facebooku Dawid Wildstein, dziennikarz TVP. Ponura dlatego, że to jedyny w ostatnich latach moment, gdy w Polsce pojawiła się „narracja rzeczywiście faszystowska, bądź do faszyzmu podobna”. I to „przy pełnej akceptacji znacznej części tzw. autorytetów, salonów, >>europejczyków<<”.

Jego zdaniem, ponury charakter nadaje jej to, że to jedyny w ostatnich latach moment, gdy w Polsce pojawiła się „narracja rzeczywiście faszystowska, bądź do faszyzmu podobna”. I to „przy pełnej akceptacji znacznej części tzw. autorytetów, salonów, >>europejczyków<<”.


"Celebryci i politycy i 'intelektualiści', nawijający o brudnym, defekującym, wiecznie pijanym, obleśnym plebsie, brzydalach i tłuściochach bez mózgu, co pasożytują na społeczeństwie i na mądrych i lepszych, a co najgorsze, żrą paskudne rzeczy i robią kupy na plażach..." - wymienia określenia, jakimi posługuje się i posługiwano przy opisywaniu rodzin korzystających z rządowego programu. 

"Cała ta opowieść, gdzie eksponowano biologiczną obrzydliwość zwykłego człowieka, rodaka, gdzie pławiono się w opowieściach o tym, jak on jest fizycznie i psychicznie gorszy- a następnie ten bełkot, te intelektualne wymioty, podnoszono do rangi- "postępowego i europejskiego myślenia". Opowieść podpierana wypindrzonymi celebrytkami, które, takie śliczne i czyste, były przeciwwagą dla motłochu... i przez ten motłoch czuły się jak żydowskie dziecko podczas holocaustu, czy coś równie mądrego... albo autorytetami, które wiedzą gdzie jeść ostrygi i pić wino, w Bretanii i Toskanii, przypomnę, jakby ktoś chciał być true Europejczykiem... Te opowieści o tym, jak ten motłoch i plebs przekazuje swoją obrzydliwość, swój brud, patologie, alkoholizm- swoim dzieciom, przez pokolenia, dalej, ledwo co powstrzymując się od stwierdzenia, że to w genach, że to w krwi (bo tak ostro jednak nie wypada)..." - pisze Wildstein. 

„Tak, to było faszystowskie. Właściwie- nadal jest” - ocenia Wildstein.

wkt/Facebook/Dawid Wildstein

[fot. fratria]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook