Jedynie prawda jest ciekawa


Daniel Obajtek: W naszym kraju nie ma prawa

08.05.2013

Wójt gminy Pcim, politycznie prześladowany przez państwowe służby, opowiada nam o swoich problemach z władzą.

Urząd gminy w Pcimiu już od lat był regularnie kontrolowany przez CBA i Urząd Skarbowy, prześladowania nasiliły się po 2010 roku – kiedy to miejscowość odwiedził Jarosław Kaczyński. W połowie kwietnia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego wpadli do domu urzędnika. Sprawa kosztowała wójta wiele zdrowia.

Stefczyk.info: Jak wyglądało Pana zatrzymanie?

Daniel Obajtek: O 6 rano do moich drzwi zapukało CBA, poinformowali mnie, że mają mnie zatrzymać i dowieźć rawie 400 km. Mówili, że jestem zatrzymany pod zarzutem przyjęcia korzyści materialnej w kwocie 50 tys. zł. Oczywiście, pytali mnie czy choruję na jakieś choroby, ale byłem tak zdenerwowany, że nawet nie wiedziałem co oni do mnie mówią, nawet nie wziąłem ze sobą prawnika, stwierdziłem – pojadę, wytłumaczę panu prokuratorowi o co w tym wszystkim chodzi. Nigdy bym się nie spodziewał, że zostanę zatrzymany. Zawsze starałem się rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, prowadzić gminę uczciwie. 

A jednak... Za co miał pan wziąć rzekomą łapówkę?

To był przetarg związany z projektem kanalizacji trzech gmin. Komisja przetargowa składała się także z przedstawicieli dwóch pozostałych gmin. W żaden sposób nie zabezpieczono dokumentacji, nie przesłuchano świadków, nie zrobiono rewizji! Cały dzień nic nie jadłem, bo byłem zestresowany, zawieziono mnie 400 km i odbyła się konfrontacja... Dla mnie jest nie do pomyślenia, jak można wierzyć osobie, która jest w zorganizowanej grupie przestępczej i nie wierzyć osobie, która pełni funkcję publiczną i w ostatnich wyborach otrzymała 83 proc. poparcia...

Był pan pewny, że uda się wszystko wyjaśnić?

Firmy, które rzekomo miały być lobbowane, żadna z nich nie dostała się do drugiego etapu przetargu! Wszystkie firmy odpadły w pierwszym etapie, był to rok 2010. Unieważniliśmy ten przetarg z powodów cenowych ponieważ nie było nas stać nawet na najtańszą ofertę. Więc za co miałem przyjąć tą korzyść materialną?

No ale pańskie tłumaczenia nic nie dały – to spowodowało problemy ze zdrowiem?

Wróciłem do więzienia. Tam dostałem bardzo silnego ataku i znalazłem się bardzo szybko w szpitalu, było ze mną tam cały czas dwóch funkcjonariuszy, nie dopuszczono do mnie nawet mojej rodziny, żeby dowiedzieli się jaki jest mój stan zdrowia...  Czułem się tak źle, że sądzono mnie w szpitalu. Na szczęście sąd nakazał zwolnienie mnie i stwierdził, że zebrane materiały dowodowe nie dają żadnych postaw do przyjęcia, iż popełniłem zarzucony mi czyn. Wyszedłem na wolność.

Po tym wszystkim co pan czuje, kiedy słyszy, że sąd uniewinnił Beatę Sawicką, Janusz Palikot zapomniał wpisać do deklaracji majątkowej samolot, a minister Nowak wymienia się drogimi zegarkami ze swoimi kolegami?

Przy tym o czym „zapomniał” pan Palikot, to mój majątek jest promilowy. W naszym kraju nie ma prawa. Dla mnie to jest rozpad państwa. To jest taki dziwny system. Rządź, dziel, ale nie odpowiadaj. Jeśli poważna osoba mówi, że się wymienia zegarkami robi z siebie... nie chcę mówić kogo. Z siebie i z Narodu! Bo jeśli robi z siebie, to jego sprawa, ale to że z Narodu, to jest inna sprawa...

notował Mariusz Krzemiński

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook