Jedynie prawda jest ciekawa


Dałkowska: "boją się filmu Krauzego"

27.02.2014

Film "Smoleńsk" nie dostanie wsparcia finansowego od Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Tłumaczenie negatywnej decyzji jest tak kuriozalne, że należy domyślać się innych powodów odmowy niż związane ze sztuka filmową. O sprawie filmu Antoniego Krauzego rozmawiamy z Ewą Dałkowską, która wciela się w jego filmie w postać śp. Marii Kaczyńskiej.

Czy naprawdę nie spodziewała się pani takiej decyzji PISF?

Naprawdę. Za każdym razem zaskakuje mnie to, że jest taki opór członków PISF . Za każdym sądzę, że głupota ludzka nie może być większa od miłosierdzia boskiego. Ta nieprawdopodobna zajadłość każe mi myśleć, że to bardzo trudny temat. Ale przecież to są wszystko artyści w tej radzie, którzy o tym zadecydowali.

Padały od jakiegoś czasu zapowiedzi z różnych stron, że szkoda pieniędzy na ten film i wygląda na to, że PISF wykonał dyspozycję polityczną.

Myślę, że tak, choć jak się nie znam na dyspozycjach politycznych. Ta decyzja to dowód na naszą słabość. Czterech facetów w komisji czego się bało? Czegoś się boją? Sądzę, że to temat zakazany podobnie jak niegdyś Katyń.

Brałam udział niedawno w ciekawej rozmowie na temat filmu „Jack Strong” i doszliśmy do wspólnego wniosku jak bardzo zmieniło się podejście Polaków do płk. Kuklińskiego. Po tym filmie bardzo zmieniły się proporcje dotyczące opinii zdrajca-bohater na rzecz tej drugiej.

Jak pani ocenia argumenty PISF za odrzuceniem wniosku o dofinansowanie „Smoleńska”: przewidywalna historia i brak zwrotów akcji? Cieżko zrobić film de facto historyczny, którego zakończenie jest znane i stworzyć „nieprzewidywalną historię”? Twórca „Krzyżaków” wiedział jaki będzie finał bitwy.

No raczej. Uważam, że to temat zakazany i dlatego odrzucono wniosek. Uznano widocznie, że nie należy tego ruszać. Zgłębiałam na swój użytek osobisty temat katastrofy, bo po prostu czuję się w obowiązku to robić. W obowiązku wobec tych ludzi, którzy zginęli.

Antoni Krauze zrobił film „Czarny Czwartek”, którym wypełnił dziurę poznawczą w historii. Więc może tego ktoś się boi – wypełnienia przez Krauzego tej próżni, tej dokumentalności zdarzenia. On przygotowując się do „Czarnego Czwartku” spenetrował wszystkie dostępne źródła.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy - Wikipedia CC 2.5]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook