Jedynie prawda jest ciekawa


Dalej kupuję akcje Grupy Azoty i co mi zrobicie?

23.05.2013

1. Zaledwie dwa tygodnie temu w Sejmie w ramach informacji bieżącej, odbyła się debata na temat działań rządu w sprawie zachowania kontroli przez Skarb Państwa w skonsolidowanej spółce Grupa Azoty S.A.

Nie wziął w niej udziału ani premier Tusk, ba do Sejmu nie pofatygował się także nowy szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński, a na pytania posłów odpowiadał zaledwie podsekretarz stanu w tym ministerstwie Paweł Tamborski.

A jakże uspakajał pytających posłów, sytuacją jest pod kontrolą, mimo zmniejszenia wartości akcji pozostających w rękach Skarbu Państwa do 33% w skonsolidowanej Grupie Azoty, to razem funduszami emerytalnymi i EBOR, są to udziały większościowe.

Rzeczywiście poważnymi akcjonariuszami grupy Azoty, są także zagraniczne PTE właściciele OFE (ING-9,96% i Aviva-7,86%), a także finansowi inwestorzy krajowi (TFI PZU-8,7%), oraz EBOR- 5,75%.
Minister poinformował także o nowych zapisach w statucie spółki, które blokują możliwość wykonywania praw z akcji po przekroczeniu 20% udziału w kapitale dla wszystkich akcjonariuszy poza Skarbem Państwa ale nie jest do końca jasne czy tego rodzaju ograniczenia są zgodne z prawem unijnym.

2. Dowiedzieliśmy się również, że Rosjanie mają już w skonsolidowanej grupie Azoty (a więc po połączeniu z Azotami Puławy) aż 15,35% akcji i wszystko wskazuje na to, że kupują dalej od rozproszonych akcjonariuszy.

Rozproszony akcjonariat posiada 19,33% akcji i chętnie się ich pozbywa, bo ceny akcji Grupy Tarnów tym nadzwyczajnym rosyjskim popytem, zostały wywindowane obecnie do poziomu 70 zł za akcję.

Rosyjski miliarder (z izraelskim paszportem) Wiaczesław Mosze Kantor, jak widać po codziennych zakupach na Giełdzie w Warszawie, ma na ten projekt nieograniczone środki finansowe, a obroty akcjami Grupy Azoty z grupy rozproszonego akcjonariatu, sięgają 6-8 mln zł każdego dnia.

W ciągu najbliższych paru miesięcy zapewne się okaże, że w rękach spółek związanych z Kantorem, znajduje się przynajmniej 20% akcji grupy Azoty i wtedy będzie on miał prawo do swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej spółki, a tym samym dostęp do wszystkich informacji finansowych i technologicznych z nią związanych.

3. Dlaczego przy oporze polskiego rządu (słynne ogłoszenie wrogiego przejęcia tarnowskich Azotów S.A ogłoszone przez byłego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego), rosyjski miliarder mający przecież tak wiele możliwości inwestycyjnych na całym świecie, wydaje setki milionów złotych na skup akcji polskiej spółki.

Naiwni wyjaśniają, że kupując polskiego potentata nawozowego, uzyskuje wejście na europejski rynek nawozów sztucznych i liczy na szybki i wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału.
Wydaje się jednak, że ta determinacja rosyjskiego inwestora, wynika jednak z czego innego.

Za jednym zamachem przejmuje w zasadzie cały przemysł nawozowy w Polsce, a w konsekwencji także wpływ na to od kogo będzie nabywał 20% zużywanego w naszym kraju gazu ziemnego. Tyle gazu zużywa bowiem skonsolidowana Grupa Azoty.

4. Cała akcja prowadzona przez rosyjskiego miliardera, pokazuje jak w pigułce wszystkie słabości polskiego państwa.

Okazuje się, że byli wysocy funkcjonariusze publiczni (były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Jan Krzysztof Bielecki), mim oficjalnego stanowiska resortu skarbu państwa, które nazywa działania rosyjskiego inwestora wrogim przejęciem, są gotowi go wspierać i przekonywać premiera Tuska do zgody na tę inwestycję.

Minister skarbu dokonuje konsolidacji zakładów przemysłu nawozowego, przeprowadza istotne zmiany w statucie spółki ale nie jest pewien czy zostaną one zaakceptowane przez Komisję Europejską?

A rosyjski miliarder dalej kupuje akcje Grupy Azoty na Giełdzie w Warszawie, jakby chciał nam rzucić w twarz-kupuję i co mi zrobicie?

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.grupaazoty,com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook