Jedynie prawda jest ciekawa


Dalej kupuję akcje Grupy Azoty i co mi zrobicie?

23.05.2013

1. Zaledwie dwa tygodnie temu w Sejmie w ramach informacji bieżącej, odbyła się debata na temat działań rządu w sprawie zachowania kontroli przez Skarb Państwa w skonsolidowanej spółce Grupa Azoty S.A.

Nie wziął w niej udziału ani premier Tusk, ba do Sejmu nie pofatygował się także nowy szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński, a na pytania posłów odpowiadał zaledwie podsekretarz stanu w tym ministerstwie Paweł Tamborski.

A jakże uspakajał pytających posłów, sytuacją jest pod kontrolą, mimo zmniejszenia wartości akcji pozostających w rękach Skarbu Państwa do 33% w skonsolidowanej Grupie Azoty, to razem funduszami emerytalnymi i EBOR, są to udziały większościowe.

Rzeczywiście poważnymi akcjonariuszami grupy Azoty, są także zagraniczne PTE właściciele OFE (ING-9,96% i Aviva-7,86%), a także finansowi inwestorzy krajowi (TFI PZU-8,7%), oraz EBOR- 5,75%.
Minister poinformował także o nowych zapisach w statucie spółki, które blokują możliwość wykonywania praw z akcji po przekroczeniu 20% udziału w kapitale dla wszystkich akcjonariuszy poza Skarbem Państwa ale nie jest do końca jasne czy tego rodzaju ograniczenia są zgodne z prawem unijnym.

2. Dowiedzieliśmy się również, że Rosjanie mają już w skonsolidowanej grupie Azoty (a więc po połączeniu z Azotami Puławy) aż 15,35% akcji i wszystko wskazuje na to, że kupują dalej od rozproszonych akcjonariuszy.

Rozproszony akcjonariat posiada 19,33% akcji i chętnie się ich pozbywa, bo ceny akcji Grupy Tarnów tym nadzwyczajnym rosyjskim popytem, zostały wywindowane obecnie do poziomu 70 zł za akcję.

Rosyjski miliarder (z izraelskim paszportem) Wiaczesław Mosze Kantor, jak widać po codziennych zakupach na Giełdzie w Warszawie, ma na ten projekt nieograniczone środki finansowe, a obroty akcjami Grupy Azoty z grupy rozproszonego akcjonariatu, sięgają 6-8 mln zł każdego dnia.

W ciągu najbliższych paru miesięcy zapewne się okaże, że w rękach spółek związanych z Kantorem, znajduje się przynajmniej 20% akcji grupy Azoty i wtedy będzie on miał prawo do swojego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej spółki, a tym samym dostęp do wszystkich informacji finansowych i technologicznych z nią związanych.

3. Dlaczego przy oporze polskiego rządu (słynne ogłoszenie wrogiego przejęcia tarnowskich Azotów S.A ogłoszone przez byłego ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego), rosyjski miliarder mający przecież tak wiele możliwości inwestycyjnych na całym świecie, wydaje setki milionów złotych na skup akcji polskiej spółki.

Naiwni wyjaśniają, że kupując polskiego potentata nawozowego, uzyskuje wejście na europejski rynek nawozów sztucznych i liczy na szybki i wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału.
Wydaje się jednak, że ta determinacja rosyjskiego inwestora, wynika jednak z czego innego.

Za jednym zamachem przejmuje w zasadzie cały przemysł nawozowy w Polsce, a w konsekwencji także wpływ na to od kogo będzie nabywał 20% zużywanego w naszym kraju gazu ziemnego. Tyle gazu zużywa bowiem skonsolidowana Grupa Azoty.

4. Cała akcja prowadzona przez rosyjskiego miliardera, pokazuje jak w pigułce wszystkie słabości polskiego państwa.

Okazuje się, że byli wysocy funkcjonariusze publiczni (były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Jan Krzysztof Bielecki), mim oficjalnego stanowiska resortu skarbu państwa, które nazywa działania rosyjskiego inwestora wrogim przejęciem, są gotowi go wspierać i przekonywać premiera Tuska do zgody na tę inwestycję.

Minister skarbu dokonuje konsolidacji zakładów przemysłu nawozowego, przeprowadza istotne zmiany w statucie spółki ale nie jest pewien czy zostaną one zaakceptowane przez Komisję Europejską?

A rosyjski miliarder dalej kupuje akcje Grupy Azoty na Giełdzie w Warszawie, jakby chciał nam rzucić w twarz-kupuję i co mi zrobicie?

Zbigniew Kuźmiuk

[fot.grupaazoty,com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook