Jedynie prawda jest ciekawa


„Dajcie mi człowieka, a paragraf na niego znajdę”

22.06.2012

Dwa dni temu sąd umorzył proces byłego Szefa CBA Mariusza Kamińskiego, oskarżanego o nadużycia prawa przy prowadzeniu tzw., afery gruntowej. Ponad dwa lata temu, ten wniosek prokuratury skutkował odwołaniem Mariusza Kamińskiego z zajmowanego stanowiska. Warto na chwilę wrócić do tamtych wydarzeń i przypomnieć je opinii publicznej. Pokazują one, że zamiast stosowania prawa, doszło do politycznej wendetty. Zemsty za wykrycie afery hazardowej, stoczniowej, korupcji posłanki PO Beaty Sawickiej. Był to też czytelny sygnał, że dla rządu Donalda Tuska walka z korupcją nie jest priorytetem.

14 sierpnia  2009 roku Mariusz Kamiński, Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego, przekazał premierowi Donaldowi Tuskowi informacje, że Zbigniew Chlebowski ówczesny szef klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej i Mirosław Drzewiecki ówczesny minister sportu i bliski przyjaciel Donalda Tuska, zamieszani są w tzw. aferę hazardową. Dla przypomnienia powiem, że politycy ci mieli wpływać na kształt ustawy hazardowej by była ona korzystna dla tej branży. Gdyby przyjęto taki kształt ustawy za jakim chodzili Drzewiecki z Chlebowskim budżet państwa traciłby rocznie kilkaset milionów złotych. Ich działania inspirowane były przez pewnego biznesmena z branży hazardowej. Do historii przejdą słynne spotkania Zbigniewa Chlebowskiego z Ryszardem Sobiesiakiem na cmentarzach i stacjach benzynowych, załatwianie pracy dla jego córki w zarządzie Totalizatora Sportowego, sposób w jaki Rycho (Sobiesiak) traktował Mira (Drzewieckiego) i Zbycha (Chlebowskiego), niczym chłopców na posyłki, restauracja „Pędzący Królik”, czy wreszcie spocony Zbigniew Chlebowski nieudolnie udowadniający swoją niewinność na konferencji prasowej.

Oczywiście Mariusz Kamiński przekazał informację w trybie niejawnym. Donald Tusk zobowiązany był zachować ją w ścisłej tajemnicy. Tymczasem kilka dni później oczywiste stało się, że nastąpił przeciek. Czy nastąpiło to podczas spotkania Tuska z Drzewieckim 19 sierpnia? Tego nadal nie wiemy, ale jedno jest pewne. Bohaterowie afery wpadli w panikę, ich kontakty zaczęły się urywać. Mirosław Drzewiecki w pośpiechu wycofywał swoje wcześniejsze poprawki do ustawy.  

W tym samym czasie uaktywnili się też prokuratorzy. Kilkanaście dni po spotkaniu Tusk-Kamiński, 25 sierpnia, odbyła się narada z udziałem prokuratora Krajowego Edwarda Zalewskiego i prokuratorów z Rzeszowa na której omawiano sprawę zarzutów dla Szefa CBA (w tej sprawie, którą sąd właśnie umorzył).

Postawienie zarzutów posłużyło Donaldowi Tuskowi do odwołania Mariusza Kamińskiego z funkcji Szefa CBA. Zadziałała stara radziecka zasada osławionego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego: „dajcie mi człowieka, a paragraf na niego znajdę”. Człowiek był: Mariusz Kamiński, więc paragraf też się znalazł. Już wtedy wiadomo było, że zarzuty są dęte i mają służyć jako pretekst do odwołania Mariusza Kamińskiego. Były także zemstą za wykrycie afery hazardowej, która dymisjami przetrzebiła rząd Donalda Tuska.

Sprawa afery hazardowej została skręcona, zamieciona pod dywan przez Donalda Tuska i jego przybocznych. Do dziś nie wyjaśniono także, kto ostrzegł Mira, Zbycha, Rycha, że ich działaniom przygląda się CBA. Póki co prokuratura nie potrafiła wyjaśnić jak doszło do przecieku. W tej sprawie okazała się nieskuteczna. Ale Donald Tusk nie może być pewien, że kiedyś na jaw nie wyjdzie, kto w tej sprawie „strzelił z ucha”.

Marcin Mastalerek, poseł PIS
[fot.PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook