Jedynie prawda jest ciekawa


Daj się zbadać, zadbaj o skórę z Centrym Sanitas w Gdańsku

14.03.2013

O akcji „Dbaj o skórę, daj się zbadać” mówi dyrektor Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, Agnieszka Raro.

Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas w Gdańsku to jedna z pierwszych placówek w Polsce, która wprowadza na rynek medyczny metodę Mohsa. Jest też pierwszą placówką, która współpracuje z profesorem Helmutem Breuningerem z Kliniki Dermatochirurgii Uniwersytetu w Tybindze – autorem modyfikacji metody Mohsa zwanej „powolnym Mohsem” lub „trójwymiarową histologią”. We współpracy z Fundacją Sanitas, Centrum prowadzi obecnie akcję mającą na celu zapewnienie pacjentom zwiększonego dostępu do nowoczesnych metod leczenia nowotworów skóry. 

O akcji „Dbaj o skórę, daj się zbadać” mówi dyrektor Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, Agnieszka Raro. 

Organizujecie akcję propagującą zwalczanie nowotworów skóry. Na czym polega akcja, jak zamierzacie pomóc chorym?

Rozpoczęliśmy akcję pod hasłem „Dbaj o skórę, daj się zbadać”, w ramach której zachęcamy pacjentów do udziału w bezpłatnych konsultacjach umożliwiających zweryfikowanie i zaplanowanie dalszego leczenia zmian nowotworowych skóry. 

Do współpracy z naszym Centrum włączyła się Fundacja Sanitas, która dąży do wsparcia potrzebujących pacjentów, po części także poprzez sfinansowanie zabiegów prowadzonych metodą Mohsa. Naturalnie, nie mamy możliwości udzielenia bezpłatnej pomocy wszystkim, którzy się do nas zgłoszą. Tym niemniej, dążymy do tego, aby  wiedza o nowotworach skóry i sposobach ich leczenia, które dostępne są także w Polsce trafiła do jak największej liczby pacjentów. 

Co szczególnego jest w metodzie Mohsa, że zachęcacie pacjentów do skorzystania z niej?

Metoda Mohsa pozwala na uzyskanie najwyższych wskaźników wyleczalności w przypadku nowotworów skóry , przy jednoczesnej redukcji ubytku zdrowej tkanki. Szczególnie wskazana jest do leczenia nowotworów umiejscowionych w obszarach , gdzie konieczne jest zachowanie walorów estetycznych, jak choćby okolice oczu, uszu czy palców. Dotychczas, zmodyfikowana przez prof. Breuningera metoda, była w Polsce niedostępna. 

Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

Wskazania do stosowania chirurgii z użyciem metody trójwymiarowej histologii opracowanej przez prof. Breuningera to przede wszystkim: guzy wielkości powyżej 2 cm, guzy w lokalizacji wysokiego ryzyka wznowy (okolica oczodołu, nosa, uszu czy ust), guzy należące do podtypów agresywnych histologicznie takich jak: rak podstawnokomórkowy, twardzinopodobny lub bardzo zaawansowany rak kolczystokomórkowy, włókniakomięsak guzowaty skóry (Dermatofibrosarcoma protuberans - DFSP), rak z komórek Merkela (MCC), niektóre podtypy czerniaka złośliwego – plama soczewicowata złośliwa (LMM), czerniak umiejscowiony na kończynach wychodzący z plam soczewicowatych (czerniak akralny – ALM), zmiany zlokalizowane w miejscach gdzie konieczne jest ich jak najbardziej oszczędne wycięcie, guzy o niewyraźnych klinicznych granicach, nawrotowe raki skóry.

Kontakt z prof. Breuningerem to zasługa m.in. Fundacji Sanitas. Jak Fundacja wspiera działania centrum?

Dzięki Fundacji Sanitas,  wdrażana jest na polskim rynku medycznym, udoskonalona przez prof. Helmuta Breuningera metoda Mohsa, zwaną trójwymiarową histologią bądź „powolnym Mohsem”, która umożliwia skuteczne leczenie nowotworów skóry. Przy wsparciu Fundatorów, specjaliści Centrum  – doktor Wyrzykowski czy doktor Wiejek, mieli okazję szkolić się w Tybindze, u prof. Breuningera w zakresie stosowania metody Mohsa w leczeniu nowotworów skóry. 

Skąd zaangażowanie Centrum i Fundacji Sanitas w walkę z rakiem skóry?

Historia, mówiąc kolokwialnie, z życia wzięta. Senator Grzegorz Bierecki, sam zmagał się z nowotworem, którego w Polsce wyleczyć się nie udawało. Trafił do kliniki uniwersytetu w Tybindze, a stosowana przez prof. Breuningera technika zwana trójwymiarową histologią, czy też „powolnym Mohsem”, pozwoliła mu wrócić do zdrowia. Po tym doświadczeniu, Grzegorz Bierecki podjął starania o zapewnienie pacjentom także w Polsce nowoczesnych metod leczenia nowotworów skóry. Ale pamiętajmy, że Centrum Sanitas to, obok ośrodka zajmującego się leczeniem nowotworów skóry, także placówka dysponująca gronem specjalistów z różnych dziedzin. W Centrum przeprowadzono już zabiegi z zakresu urologii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej czy zabiegi ortopedyczne. Współpracują z nami między innymi: endokrynolog Anna Lewczuk, ortopeda Wiktor Szandorowski, urolodzy Wojciech Narożański i Robert Gis, radiolog - Janusz Dębski, chirurdzy dziecięcy Dariusz Wyrzykowski i Jacek Wiejek, laryngolog Piotr Zaorski oraz profesorowie Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy i Bogusław Baczkowski – chirurg ręki.

Wracając do akcji prowadzonej przez Fundację Sanitas i Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, jakie konkretnie badania prowadzone będą w jej ramach?

Akcja obejmuje konsultacje w Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas i spotkania z chirurgiem szkolonym w prowadzeniu zabiegów metodą Mohsa. W razie potrzeby, konsultacje zostaną uzupełnione o pomoc onkologa. 

Kto może wziąć udział w akcji?

Każdy, kto do 22 marca zarejestruje się pod numerem (58) 785 85 55. 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook