Jedynie prawda jest ciekawa


Daj się zbadać, zadbaj o skórę z Centrym Sanitas w Gdańsku

14.03.2013

O akcji „Dbaj o skórę, daj się zbadać” mówi dyrektor Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, Agnieszka Raro.

Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas w Gdańsku to jedna z pierwszych placówek w Polsce, która wprowadza na rynek medyczny metodę Mohsa. Jest też pierwszą placówką, która współpracuje z profesorem Helmutem Breuningerem z Kliniki Dermatochirurgii Uniwersytetu w Tybindze – autorem modyfikacji metody Mohsa zwanej „powolnym Mohsem” lub „trójwymiarową histologią”. We współpracy z Fundacją Sanitas, Centrum prowadzi obecnie akcję mającą na celu zapewnienie pacjentom zwiększonego dostępu do nowoczesnych metod leczenia nowotworów skóry. 

O akcji „Dbaj o skórę, daj się zbadać” mówi dyrektor Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, Agnieszka Raro. 

Organizujecie akcję propagującą zwalczanie nowotworów skóry. Na czym polega akcja, jak zamierzacie pomóc chorym?

Rozpoczęliśmy akcję pod hasłem „Dbaj o skórę, daj się zbadać”, w ramach której zachęcamy pacjentów do udziału w bezpłatnych konsultacjach umożliwiających zweryfikowanie i zaplanowanie dalszego leczenia zmian nowotworowych skóry. 

Do współpracy z naszym Centrum włączyła się Fundacja Sanitas, która dąży do wsparcia potrzebujących pacjentów, po części także poprzez sfinansowanie zabiegów prowadzonych metodą Mohsa. Naturalnie, nie mamy możliwości udzielenia bezpłatnej pomocy wszystkim, którzy się do nas zgłoszą. Tym niemniej, dążymy do tego, aby  wiedza o nowotworach skóry i sposobach ich leczenia, które dostępne są także w Polsce trafiła do jak największej liczby pacjentów. 

Co szczególnego jest w metodzie Mohsa, że zachęcacie pacjentów do skorzystania z niej?

Metoda Mohsa pozwala na uzyskanie najwyższych wskaźników wyleczalności w przypadku nowotworów skóry , przy jednoczesnej redukcji ubytku zdrowej tkanki. Szczególnie wskazana jest do leczenia nowotworów umiejscowionych w obszarach , gdzie konieczne jest zachowanie walorów estetycznych, jak choćby okolice oczu, uszu czy palców. Dotychczas, zmodyfikowana przez prof. Breuningera metoda, była w Polsce niedostępna. 

Jakie są wskazania do stosowania tej metody?

Wskazania do stosowania chirurgii z użyciem metody trójwymiarowej histologii opracowanej przez prof. Breuningera to przede wszystkim: guzy wielkości powyżej 2 cm, guzy w lokalizacji wysokiego ryzyka wznowy (okolica oczodołu, nosa, uszu czy ust), guzy należące do podtypów agresywnych histologicznie takich jak: rak podstawnokomórkowy, twardzinopodobny lub bardzo zaawansowany rak kolczystokomórkowy, włókniakomięsak guzowaty skóry (Dermatofibrosarcoma protuberans - DFSP), rak z komórek Merkela (MCC), niektóre podtypy czerniaka złośliwego – plama soczewicowata złośliwa (LMM), czerniak umiejscowiony na kończynach wychodzący z plam soczewicowatych (czerniak akralny – ALM), zmiany zlokalizowane w miejscach gdzie konieczne jest ich jak najbardziej oszczędne wycięcie, guzy o niewyraźnych klinicznych granicach, nawrotowe raki skóry.

Kontakt z prof. Breuningerem to zasługa m.in. Fundacji Sanitas. Jak Fundacja wspiera działania centrum?

Dzięki Fundacji Sanitas,  wdrażana jest na polskim rynku medycznym, udoskonalona przez prof. Helmuta Breuningera metoda Mohsa, zwaną trójwymiarową histologią bądź „powolnym Mohsem”, która umożliwia skuteczne leczenie nowotworów skóry. Przy wsparciu Fundatorów, specjaliści Centrum  – doktor Wyrzykowski czy doktor Wiejek, mieli okazję szkolić się w Tybindze, u prof. Breuningera w zakresie stosowania metody Mohsa w leczeniu nowotworów skóry. 

Skąd zaangażowanie Centrum i Fundacji Sanitas w walkę z rakiem skóry?

Historia, mówiąc kolokwialnie, z życia wzięta. Senator Grzegorz Bierecki, sam zmagał się z nowotworem, którego w Polsce wyleczyć się nie udawało. Trafił do kliniki uniwersytetu w Tybindze, a stosowana przez prof. Breuningera technika zwana trójwymiarową histologią, czy też „powolnym Mohsem”, pozwoliła mu wrócić do zdrowia. Po tym doświadczeniu, Grzegorz Bierecki podjął starania o zapewnienie pacjentom także w Polsce nowoczesnych metod leczenia nowotworów skóry. Ale pamiętajmy, że Centrum Sanitas to, obok ośrodka zajmującego się leczeniem nowotworów skóry, także placówka dysponująca gronem specjalistów z różnych dziedzin. W Centrum przeprowadzono już zabiegi z zakresu urologii, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej czy zabiegi ortopedyczne. Współpracują z nami między innymi: endokrynolog Anna Lewczuk, ortopeda Wiktor Szandorowski, urolodzy Wojciech Narożański i Robert Gis, radiolog - Janusz Dębski, chirurdzy dziecięcy Dariusz Wyrzykowski i Jacek Wiejek, laryngolog Piotr Zaorski oraz profesorowie Piotr Czauderna – chirurg dziecięcy i Bogusław Baczkowski – chirurg ręki.

Wracając do akcji prowadzonej przez Fundację Sanitas i Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas, jakie konkretnie badania prowadzone będą w jej ramach?

Akcja obejmuje konsultacje w Centrum Medycyny Specjalistycznej Sanitas i spotkania z chirurgiem szkolonym w prowadzeniu zabiegów metodą Mohsa. W razie potrzeby, konsultacje zostaną uzupełnione o pomoc onkologa. 

Kto może wziąć udział w akcji?

Każdy, kto do 22 marca zarejestruje się pod numerem (58) 785 85 55. 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook