Jedynie prawda jest ciekawa


Dąbrowski: zachowanie Tuska, to w najlepszym razie naiwność

04.05.2013

W Turkmenistanie należącym wraz z Rosją rozbił się amerykański samolot wojskowy, w którym najprawdopodobniej zginęła cała - pięcioosobowa załoga. Czy Amerykanie zaufają śledczym z WNP? O różnicach między władzami Polski i USA w podejściu do ważnych śledztw rozmawiamy z inż. Markiem Dąbrowskim, uczestnikiem I konferencji smoleńskiej naukowców.

STEFCZYK.INFO: Jakie będzie zachowanie Amerykanów, którzy właśnie stracili samolot na terenie kraju Wspólnoty Niepodległych Państw, a więc na terytorium podlegającym jurysdykcji MAK? Czy Amerykanie pozwolą samodzielnie prowadzić śledztwo organom obcego państwa? Zaufają tym, którzy będą składali im kondolencje i przytulali do piersi?

Inż. Marek Dąbrowski: Amerykanie na pewno nie pozwolą na prowadzenie śledztwa komu innemu.

Ależ dlaczego? Nie mają zaufania? Przecież Rosja i inne kraje, to są ich partnerzy w walce z terroryzmem.

Nie ma czegoś takiego jak zaufanie w stosunkach międzynarodowych. Trzeba pilnować swoich interesów i to jest sprawa podstawowa, zaś kwestia zaufania jest poboczna. Gdy wchodzą ważne interesy, to zaufanie i inne takie trzeba odłożyć na bok.

Polskie władze jednak zaufały swym rosyjskim partnerom w sprawie badania największej katastrofy w powojennej Polsce.

No tak, tak to wszyscy słyszeliśmy. Tylko teraz pytanie: na ile to zaufanie polskich władz było uzasadnione? Dziś widzimy, że nie było żadnych podstaw do jakiejkolwiek ufności.

Jakie nauki możemy wyciągnąć z takich lekcji, jakie dadzą nam Amerykanie, którzy właśnie stracili samolot z pięcioosobową załogą?

Przede wszystkim dbania o własne interesy. W sytuacji jakiegokolwiek domniemania, że interesy kraju mogą być naruszone przez stronę drugą, choćbyśmy mieli do niej nawet czysto hipotetyczne zaufanie, to jednak trzeba swoich interesów pilnować. To powinno być priorytetem dla władz państwa. Każdy normalny kraj tak postępuje. Kiedy Izrael stracił samolot w katastrofie w Rumunii, to śledczy izraelscy prowadzili śledztwo na terenie Rumunii. Było to całkowicie normalne i nikt się temu nie dziwił.

Zmieńmy temat, przynajmniej jeśli chodzi o katastrofę. Jedną z pierwszych wersji śledczych - przyjętych po katastrofie transportowego Boeinga 747 w Afganistanie, która została uwieczniona na dramatycznym filmie umieszczonym już w sieci – był zamach. To klasyka, że przy katastrofach lotniczych bierze się pod uwagę zamach terrorystyczny, prawda?

Co do Afganistanu wszyscy wiedzą, że jest krajem objętym działaniami terrorystycznymi, a Amerykanie uznawani są za agresorów. Tak więc teza o zamachu musi być jednym z oczywistych założeń. Ale to katastrofy w każdym kraju musi dotyczyć takie założenie, niezależnie od tego, czy jest to kraj wrogi, czy przyjazny. Przecież może zdarzyć się zamach nie dokonany przez władze danego kraju, ale przez ugrupowania tej władzy wrogie, zwalczające ją, np. przez separatystów islamskich. Więc takie wątki trzeba sprawdzić.

Bo nie można wykluczyć prowokacji na terenie kraju, z którym ma się – choćby teoretycznie – dobre relacje i z którym nie toczy się wojny.

Ależ oczywiście. Przecież w przypadku Smoleńska również należało sprawdzić, czy doszło do zamachu, choć tylko ze względu na fakt, że Polska uczestniczyła i uczestniczy w działaniach antyterrorystycznych. Przecież nie trzeba było z góry zakładać, że zamachu mogły dokonać władze rosyjskie, ale należało sprawdzić wątek zamachu, bo przecież nie tylko władze rosyjskie mogły być zainteresowane eliminacją polskiej elity państwowej.

Rosja nie jest – znowu teoretycznie – krajem nam wrogim. Jednak należy do wrogiego bloku wojskowego. Jednak w ogóle nie brano pod uwagę zamachu w Smoleńsku, dlaczego?

W nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r., kiedy odbywała się narada prokuratorów polskich i rosyjskich, Rosjanie stwierdzili, że przyczynami katastrofy, jakie biorą pod uwagę, to błąd załogi i awaria maszyny. Polscy prokuratorzy wojskowi nie byli skłonni dołożyć dodatkowej opcji ważnej z punktu widzenia Polski, a więc zbadania, czy był to zamach. Tak więc tuż po katastrofie Rosjanie ustawili sobie polską stronę.

Skąd się bierze takie łagodne podejście władz polskich do tych trudnych tematów, domniemań itd?

To nie jest łagodne podejście ze strony władz polskich, a ze strony rządu pana Donalda Tuska. To sobie trzeba jasno powiedzieć. Myślę, że najbardziej pozytywną dla premiera Tuska interpretacją jego zachowania i postępowania w sprawie tragedii smoleńskiej, to jego naiwność. Nie reprezentowanie interesów państwa, którym rządzi, tylko zdanie ich stronie zewnętrznej to w najlepszym razie właśnie naiwność. W najgorszym razie to po prostu niereprezentowanie polskich interesów z pełną premedytacją. A ta opcja jest znacznie gorsza.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook