Jedynie prawda jest ciekawa


Czyżby minister Rostowski postradał zmysły?

16.03.2013

Niezależnie od tego ile jeszcze listów napisze i wyśle minister Rostowski, to dewastacji finansów publicznych i zadłużeniu Polski do blisko już 1 bln zł (czyli 1000 mld zł) przez rząd, w którym on za finanse odpowiada, nie jest w stanie zaprzeczyć.

To wszystko co powiedział prezes Kaczyński w Sejmie 7 marca, uzasadniając wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska, najpierw zatkało premiera i jego ministra finansów, bo wtedy na te zarzuty nie udzieli żadnej odpowiedzi, a wystąpienie szefa rządu zawierało w zasadzie tylko inwektywy pod adresem szefa największej partii opozycyjnej.

Dopiero po blisko tygodniu, ukazały się na stronie internetowej Kancelarii Premiera wyjaśnienia i sprostowania do tego wystąpienia, które tak naprawdę żadnymi sprostowaniami nie są.

Wczoraj z kolei, na swoim blogu minister Rostowski, zamieścił 17 stronicowy list, który wysłał do prezesa Kaczyńskiego. Zawiera zdaniem autora wyjaśnienia do zarzutów lidera opozycji, że rząd Donalda Tuska przez ostatnie 5 lat zdewastował finanse publiczne, mimo corocznego wzrostu gospodarczego i wpłynięcia do Polski około 100 mld euro środków z budżetu UE.

Z wyjaśnień ministra wynika, że rząd Tuska jest najlepszym rządem w całym ponad 20-letnim okresie po roku 1989, a jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat pojawiły się w Polsce jakieś negatywne zjawiska, to ich przyczyną jest kryzys światowy i w konsekwencji kryzys w strefie euro.

Już ta teza, która pojawia się na kolejnych stronach listu z zadziwiającą regularnością, nakazuje aby do tej publikacji ministra Rostowskiego, podchodzić z dużą rezerwą ale przynajmniej do dwóch kwestii się jednak ustosunkuję.

Najpierw sprawa deficytu sektora finansów publicznych i długu publicznego.

Dane statystyczne w tym zakresie jednoznacznie, potwierdzają tezę o dewastacji finansów publicznych przez rząd Tuska w ciągu 5 lat rządzenia.

W roku 2008 dochody budżetowe wzrosły o 7,3%, a deficyt całego sektora finansów publicznych wzrósł z 1,9% PKB w roku 2007 do 3,7% PKB. W roku 2009 dochody budżetowe wzrosły o 8,1% a deficyt sektora wzrósł do 7,3% PKB czyli do prawie 100 mld zł.

W kolejnych latach było jeszcze gorzej, aż zdecydowano się na przejęcie w roku 2011, 5 punktów procentowych składki z OFE i dopiero wtedy deficyt sektora finansów publicznych zaczął się zmniejszać, choć w roku 2012 wynosił ciągle powyżej 3% PKB (wyniósł około 3,5% PKB czyli około 56 mld zł), a Polska jest ciągle w procedurze nadmiernego deficytu UE.

Dług publiczny wg metodologii unijnej wyniósł na koniec 2012 roku około 890 mld zł (bez długów, które dzięki kreatywnej księgowości ministra Rostowskiego są zamiecione pod dywan, a te wynoszą szacunkowo przynajmniej 3-4% PKB czyli dodatkowo 48-64 mld zł).

Jeżeli chodzi o jakiekolwiek porównania z innymi krajami w odniesieniu do wielkości długu publicznego, to możemy się pod tym względem porównywać tylko z krajami o podobnym poziomie rozwoju społeczno - gospodarczego czyli krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

W takim porównaniu relacja długu publicznego do PKB w Polsce należy do najwyższych i wynosi 56% PKB (wyższą mają tylko Węgry, pozostałe 7 krajów czyli Rumunia. Bułgaria, Słowacja, Czechy, Estonia. Łotwa i Litwa mają tę relację wyraźnie niższą). Porównywanie pod tym względem Polski do krajów starej UE jest nadużyciem zarówno metodologicznym jak i merytorycznym.

Druga kwestia to stan finansów publicznych jaki zostawił po sobie rząd premiera Kaczyńskiego i wpływ obniżek podatków i składek jakich on dokonał na uratowanie wzrostu gospodarczego w 2009 roku.

Rzeczywiście gdy odchodził, zostawił prawie zrównoważone finanse publiczne. W roku 2007 deficyt całego sektora finansów publicznych wyniósł tylko 1,9% PKB.

Gdyby zmniejszyć go, zostawione następcom 8 mld zł na lokacie budżetowej, a także przeprowadzić operacje jakiej dokonał w 2011 rząd Tuska i zabrać 5 punktów procentowych składki przekazywanej do OFE, to już wtedy nie tylko budżet byłyby zrównoważony ale także cały sektor finansów publicznych publicznych nie miałby deficytu.

Ponadto obniżki podatków i składki rentowej, a także wprowadzenie ulg prorodzinnych to zostawienie w kieszeniach obywateli ponad 40 mld zł rocznie co stworzyło dodatkowy popyt w roku 2009.Gdyby nie on najprawdopodobniej doszło by w Polsce w 2009 roku do załamania wzrostu PKB, a wtedy dochody podatkowe poleciałyby na łeb na szyję.

Zwiększenie wydatków budżetowych przez rząd Kaczyńskiego w latach 2007 i 2008 wpłynęło pozytywnie na wysokość wzrostu gospodarczego w tych latach (odpowiednio 6,7% i 5,1%), a to skutkowało odpowiednio zwiększonymi dochodami budżetowymi.

Niezależnie od tego ile jeszcze listów napisze i wyśle minister Rostowski, to dewastacji finansów publicznych i zadłużeniu Polski do blisko już 1 bln zł (czyli 1000 mld zł) przez rząd, w którym on za finanse odpowiada, nie jest w stanie zaprzeczyć.

Im częściej się wypowiada, im częściej opisuje swoje „sukcesy” w tym zakresie, tym wyraźniej widać, że bardzo chciałby zagadać rzeczywistość ale ta daje o sobie znać i przybliża nas do nieuchronnej katastrofy finansów publicznych.

Zbigniew Kuźmiuk

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook