Jedynie prawda jest ciekawa


Czy znalazła się taśma wideo z wieży?

18.01.2012

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w pierwszym oświadczeniu – prokuratora generalnego – usłyszałem zdanie mówiące o rychłym przekazaniu rosyjskiej prokuraturze zapisu pracy kontrolerów lotu z 10.04. Informacja ta, być może nie mniej ważna niż fakt nieobecności generała Błasika w kokpicie (dla wielu mało zaskakujący), nie zwróciła uwagi dziennikarzy. Sami prokuratorzy też jej nie rozwinęli.

Po półtorej godzinie konferencji, gdy udało mi się wreszcie doczekać możliwości zadania kilku pytań śledczym, poprosiłem Andrzeja Seremeta o doprecyzowanie. Wszak jeśli okazałoby się, że słynne wideo z nagraniem pracy kontrolerów jednak się odnalazło, moglibyśmy mówić o jakimś przełomie. Prokurator powiedział:

- Dokładnie przekazano mi informację – starałem się powiedzieć cytując niemal wypowiedź pana przewodniczącego Bastrykina i współdziałających z nim śledczych zajmujących się tą sprawą – taśmy z nagrań grupy kierowania lotów zostaną przekazane prokuraturze generalnej Rosji po to, żeby je wyekspediować do Polski.

Po tej enigmatycznej odpowiedzi trudno stwierdzić, co dostanie najpierw prokuratura generalna Rosji, a później Polski. Jednak są podstawy sądzić, że może chodzić o słynny zapis z monitoringu baraku na Siewiernym. Najpierw miał być przekazany Polakom, późniejsza wersja mówiła o zagubieniu nagrania, wreszcie okazało się, że sprzęt działał, ale wyjątkowo – z niewiadomych powodów – kamery nic nie zarejestrowały.

Czy mamy więc teraz do czynienia z cudownym odnalezieniem nagrania, które przyczyni się do postawienia zarzutów kontrolerom albo do zdjęcia z nich odpowiedzialności? Czy zobaczymy na nim, jak Plusnin, Ryżenko i Krasnokutski mimo ewidentnych wskazań swoich radarów okłamują polską załogę w kwestii „kursu i ścieżki”?

Nie wydaje się. Dlatego można domniemywać, że dzisiejszy „Fakt” nieco nadinterpretował poniedziałkowe słowa szefa polskich prokuratorów.

Mam wrażenie, że bliższa prawdy jest taka wersja, że oto Rosjanie otworzyli kolejny etap gry z polskimi śledczymi i Andrzej Seremet sam nie wie, co zostanie mu przekazane. Nie chce więc ryzykować jednoznacznej opinii, a powtarza to, co usłyszał w Moskwie. Dlaczego w takim razie nie wymógł na Bastrykinie konkretnej odpowiedzi? Dlaczego nie dopytał? Albo raczej: co dokładnie usłyszał od szefa rosyjskiego Komitetu Śledczego? I dlaczego – jeśli nie ma pewności, o co chodzi – w ogóle poruszył ten temat?

Na tym polega jeden z głównych problemów w kontaktach z prokuraturą prowadzącą sprawę Smoleńska i stąd biorą się stosy niejasności – śledczy mają jaskrawy problem z przekazywaniem swojej wiedzy. Przez to niezwykle często sami są źródłem spekulacji, z którymi tak ochoczo chcą walczyć.

 

Marek Pyza

Tekst ukazał się w portalu wPolityce.pl

[fot. "Fakt"]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook