Jedynie prawda jest ciekawa


Czy ziobryści mają szansę?

06.12.2011

Zbigniew Ziobro i Jacek Kurski ogłosili w niedzielę, że na początku przyszłego roku oficjalnie powstanie nowa partia prawicowa.

O zaskoczeniu mowy być nie może, ponieważ od powstania klubu poselskiego „Solidarnej Polski” mija już kilka tygodni. Jak ocenić szanse tego środowiska, które opuściło Prawo i Sprawiedliwość, na sukces? Pytamy o to redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Tomasza Sakiewicza:

Inicjatywa ziobrystów na samym starcie wyglądała dużo poważniej niż PJN. Bo w przypadku partii skupionej wówczas wokół Joanny Kluzik-Rostkowskiej, a obecnie wokół Pawła Kowala zakładano, że należy szukać elektoratu po lewej stronie PiS. To była jednak pułapka, ponieważ już wcześniej kampanie PiS skierowane do centrum nie przynosiły zysków. Dlatego też inicjatywa PJN skończyła się jak skończyła. Po prostu po środku, między PiS a PO, tak naprawdę nie ma elektoratu. A żadna z partii nie jest w stanie odebrać go drugiej w większych „ilościach”. Trudno więc mówić o powstaniu partii środka, bo tam nie ma przestrzeni do działania.

Natomiast na prawo od PiS istnieje spora grupa ludzi o konserwatywnych poglądach, nie do końca sprecyzowanych, ale bardziej radykalnych niż partia Jarosława Kaczyńskiego. Oni chcą o wiele bardziej zdecydowanych działań. Dla nich PiS też czasami trącił salonem. Więc gdyby inicjatywa ziobrystów była skierowana do tej grupy, to miałaby pewne szanse. Ale ziobryści popełnili kilka błędów, które chyba w tej chwili uniemożliwiają  im rozwinięcie skrzydeł. Po pierwsze, jeśli chcieli być lepszym PiS, to nie mogli atakować PiS po całości. A zaczęli to robić. Po drugie, absurdalny z tego punktu widzenia był atak na  śp. Lecha Kaczyńskiego. Tego typu wypowiedzi odstraszają zarówno elektorat PiS, jak i potencjalny elektorat prawicowy. Bo Lech Kaczyński funkcjonuje dla tych ludzi w sferze legendy. I każdy prawicowy ruch powinien wystawiać go na sztandarze, a nie krytykować.

Kolejnym problemem ziobrystów jest to, że przekaz, który ma być adresowany do prawej strony, opiera się na mediach adresowanych do lewej strony. Czyli kanały komunikacyjne są przetarte w przypadku elektoratu, do którego oni w ogóle nie mają dostępu. Przekonują ludzi, którzy w ogóle nie chcą z nimi rozmawiać.  Ziobryści nie mają mediów, przez które mogliby dotrzeć do tej części społeczeństwa, która mogłaby im zaufać. Komunikowanie się przez TVN z prawicowym elektoratem zawsze kończy się utratą tego elektoratu.

Ostatnim aspektem jest to, że PiS poszedł po rozum do głowy i po nieudanych wypowiedziach po kampanii, zaczął mówić językiem , który podoba się prawicowemu elektoratowi. Może sama inicjatywa w sprawie kary śmierci nie była dobrze przygotowana, tak samo jak i akcja ze strzeżeniem niepodległości Polski mogła być trochę lepiej zorganizowana od strony wizerunkowej, ale jednak miała miejsce. To był bardzo skuteczny ruch ze strony PiS, co od razu można było zaobserwować w sondażach. Okazuje się, że wszyscy, którzy twierdzili, że prawicowy elektorat w dużej mierze istnieje na prawo od PiS, mieli rację. Partia Kaczyńskiego wyciągnęła wnioski i skutecznie zablokowała inicjatywę Zbigniewa Ziobry.

Jak

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook