Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Węgry wyjdą z Unii?

14.03.2012

Po ostatnich decyzjach Komisji Europejskiej (KE) można otwarcie stwierdzić: „Podwójna miara – podwójna moralność eurobiurokratów”. Dla KE do zaakceptowania jest deficyt Hiszpanii na poziomie ok. 5 proc., ale dla Węgier tylko na poziomie ok. 3 proc. UE Węgrom zabierze 0,5 mld euro, ale podaruje bankom 0,5 bln euro. Obłuda i hipokryzja KE przechodzi wszelkie granice, a nienawiść do państw narodowych rośnie.

To austriacka minister finansów Maria Fekter upomniała się o Węgrów w Brukseli, słusznie uważając, że w sprawie Węgier i Hiszpanii zastosowano podwójne standardy. Szkoda, że my Polacy tracimy tradycyjną sympatię i szanse na okazanie zrozumienia i braterstwa wobec braci Węgrów, zaledwie wstrzymywanie się od głosu, to zdecydowanie za mało ze strony polskiego ministra finansów Jacka Rostowskiego. To wszak on krzyczał niedawno z trybuny sejmowej „nie będzie tu Budapesztu”.

Już raz Polska w osobach premiera Tuska i ministra Rostowskiego zachowała się nielojalnie i pod dyktando Niemiec i Francji wobec Węgrów. Kilka lat temu blokowaliśmy prośbę Węgrów o pomoc finansową w początkowej fazie kryzysu. Na razie węgierski premier jest demokratycznie wybrany w przeciwieństwie do premiera Grecji, wyznaczonego przez Unię. To węgierski rząd sam próbuje rozwiązać swoje problemy i nie zgadza się na dyktat euro biurokratów. Co mieliby sprzedać Węgrzy, ciepłych wysp przecież nie posiadają. Czy powodem niewspółmiernych szykan wobec Węgier i węgierskiej gospodarki jest to, że Węgry wprowadziły wreszcie podatki dla zagranicznych banków, funduszy inwestycyjnych, wielkich sieci handlowych, firm energetycznych i telekomunikacyjnych – bo to przecież tam są prawdziwe pieniądze, a nie u węgierskich emerytów.

Premier Orban nie chce iść śladem oszustwa i zdrady własnego narodu, naśladując greckich polityków, którzy skazali własny naród na lata łez biedy i wyrzeczeń. Grecja będzie potrzebować i tak trzeciego pakietu pomocowego. Obecne blisko 300 mld euro nie wystarczy. To zaledwie przerwa w greckim dramacie. Przecież Hiszpania, Portugalia, Grecja mają większe problemy niż Węgry, a relacja długu publicznego do PKB jest wyższa w wielu krajach strefy euro niż na Węgrzech. Wystarczy popatrzeć na Włochy czy Belgię. Wyższe niż 3 proc. deficyty mają aż 22 kraje Unii, Węgry nie muszą być prymusem.

Strefa Euro jak i UE wcześniej czy później się rozpadną, albo Unia będzie niemiecka, albo jej nie będzie w dotychczasowym kształcie. Węgrzy w odpowiedzi na dyktat i sankcje KE powinny natychmiast wstrzymać przesyłanie składki do UE i przygotować procedurę ewentualnego wyjścia ze struktur Unii, gdyby dalej chciano kontynuować próby uczynienia z Węgier kolejnego po Grecji protektoratu bez suwerennej władzy. Neokolonialne zakusy w przypadku Węgier nie powiodą się. Dania, która dziś przewodniczy Unii i która surowo karze dziś Węgrów jednocześnie wprowadza u siebie śluby kościelne dla małżeństw homoseksualnych. Czy to ma być właśnie przyszłość UE. Polski wyjazd na Węgry to minimum poparcia jakie Polacy winni udzielić narodowi węgierskiemu. Broniąc Węgrów bronimy własnej godności i przyszłości. W 1956r. to Węgrzy manifestowali solidarność i poparcie dla Polski i Polaków, teraz czas na rewanż.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK
niezalezna.pl
[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook