Jedynie prawda jest ciekawa


Czy warto stawiać na młodych?

08.12.2014

Rozmowa z Jakubem Przewoźnikiem – jednym z najmłodszych radnych Oświęcimia.

Stefczyk.info: Jesteś jednym z młodszych radnych w Radzie Miasta w Oświęcimiu. Dobrze pamiętam, że wcześniej już dwa razy kandydowałeś do Rady Miejskiej?

Jakub Przewoźnik: Rzeczywiście jestem jednym z najmłodszych radnych w Radzie Miasta. Kandydowałem już trzy razy do Rady Miasta. Pierwszy raz w 2006 roku, kiedy rozpocząłem swoją przygodę z lokalną polityką. W 2006 roku zajmowałem 6. miejsce na liście PiS. Kolejno w 2010 roku znalazłem się na 2. miejscu listy. No i teraz w 2014 roku w okręgach jednomandatowych udało się zdobyć mandat radnego. Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim moim wyborcom za oddany na mnie głos - dziękuję.

Czy warto było tyle razy próbować? Każda kampania czegoś uczy?

Młodzi ludzie powinni próbować swoich sił w polityce. Ludzie młodzi powinni kreować nową jakość życia społeczno-politycznego. Budować porozumienia ponad podziałami partyjnymi dla dobra miasta. W polityce lokalnej ważna jest współpraca, zrozumienie i… dialog. Jeśli chodzi o każdą kolejną kampanię wyborczą… Tak, zdecydowanie każda uczy czegoś nowego. Należy jednak podkreślić, że każda kampania jest inna i nie sposób wyciągać jednoznacznych wniosków.

Pamiętamy sprawę trzech młodych polityków PiS. Inni młodzi posłowie: Jan Ziobro i Patryk Jaki zaraz po dostaniu się do Sejmu opuścili partię, która stworzyła im takie szanse. Czy w ogóle warto stawiać na młodych?

Jeśli nie zgadzałbym się ze stwierdzeniem, że warto stawiać na młodych, nie zajmowałbym się teraz polityką. Oczywiście, że warto. Osoby młode nie są związane z żadnym układem biznesowo-politycznym. Ludzie młodzi powinni kreować nową jakość życia politycznego, gdzie zwykła uczciwość będzie punktem honoru każdego polityka. Nie będę się wypowiadał na temat tzw. polityki warszawskiej, ponieważ nie znam osobiście jej szczegółów. Wszystko co wiem na jej temat to przekazy medialne, które nie zawsze do końca są rzetelne.

Jesteś jedynym radnym Prawa i Sprawiedliwości, który nie jest renegatem. Jak czujesz się w swoim klubie? Jest szansa, że do końca kadencji przetrwa w tym samym składzie?

Rzeczywiście jestem jedynym radnym PiS w klubie, który jest członkiem PiS. Od ponad 8 lat jestem związany z PiS - najpierw jako jeden z założycieli Forum Młodych PiS, a później jako pełnomocnik komitetu terenowego PiS w Oświęcimiu. Pozostaję wierny ideałom PiS a co zrobią koledzy i koleżanka z klubu radnych? Tego nie wiem, nie będę wyrokował na początku kadencji. Osobiście jestem za zjednoczeniem oświęcimskiej prawicy i do tego będę dążył. Najważniejsza jest współpraca na rzecz naszej Małej Ojczyzny - Oświęcimia.

W poprzedniej kadencji PiS współrządził z Platformą w Powiecie. Teraz ma tyle samo radnych co PO i PSL liczone razem. Dodam, że języczkiem u wagi jest jeden jedyny radny SLD. Jednocześnie Prawo i Sprawiedliwość chyba od zawsze jest w mniejszości w Radzie Miasta. Z czego wynika taka rozbieżność?

Myślę, że ten nie najlepszy wynik w Oświęcimiu podyktowany jest rozbiciem oświęcimskiej prawicy. W wyborach samorządowych 2014 roku uczestniczyły 4 komitety wyborcze, które swój przekaz adresowały do tego samego, prawicowego elektoratu. Dlatego podkreślam jak ważna jest konsolidacja prawicy w Oświęcimiu.

Dość silna była Solidarna Polska, Klub Gazety Polskiej wystawił własnego, konkurencyjnego dla PiS, kandydata na prezydenta miasta. To rozbicie wydaje się być dość poważne. Przy czym dla osoby stojącej trochę z boku sprawia wrażenie konfliktu czysto personalnego. Jak oceniasz szanse na zjednoczenie?

Uważam, że oświęcimska prawica powinna „wygenerować” nowego, świeżego lidera, który nie uczestniczył w polityce. Taką osobą był i mam nadzieję, że będzie nasz kandydat na prezydenta Oświęcimia, Radek Włoszek. W podziale oświęcimskiej prawej strony politycznej górą biorą emocje i ambicje liderów. Wydaje mi się, że dopóki „starzy” liderzy nie zrozumieją idei zjednoczenia prawicy w Oświęcimiu porozumienie nie jest realne. Na koniec dodam swoją opinię. Zjednoczenie prawicy w Oświęcimiu powinno skupić się wokół PiS, jako najsilniejszego gracza na polskiej scenie politycznej.

Jakie masz plany jako Radny?

Jestem po raz pierwszy radnym, dlatego muszę się „ogarnąć” w Radzie Miasta. Poznać mechanizmy funkcjonowania Rady. Wszystkie moje działania jako radnego będą wpisywać się w ramy Deklaracji Samorządowca PiS, a tak bardziej szczegółowo to chciałbym przede wszystkim działać na rzecz Starego Miasta w Oświęcimiu. Nie wiem, czy interesują Cię moje szczegółowe postulaty dla tej dzielnicy, ale… najważniejsze z nich to: remont ul. Piłsudskiego, starania na rzecz rewitalizacji okolic jezior Kruki, bezpłatny dostęp do szybkiego wi-fi na Rynku, zagospodarowanie terenu za przystankiem głównym w Starym Mieście, a także częstszy wywóz odpadów zielonych i wielkogabarytowych.

Rozmawiał Jan Lorek
Zdjęcie: Adrian Śreniawski

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook