Jedynie prawda jest ciekawa


Czy w sprawie Modlina jest drugie dno?

10.09.2013

Rozmowa z posłem PiS, Pawłem Szałamachą, byłym wiceministrem skarbu państwa.

Stefczyk.info: Ponad rok funkcjonuje lotnisko Modlin. W tym czasie mieliśmy do czynienia z całą serią skandali, które uderzają w tę inicjatywę. Fuszerka na budowie, kolejne decyzje pogarszające sytuację finansową lotniska budzą zdziwienie i każą się zastanawiać czy nie mamy do czynienia z celowym działaniem na szkodę spółki? Czy ktoś może już czaić się, by przejąć słabnące lotnisko?

Paweł Szałamacha: Nie mam żadnych informacji w tej sprawie. Być może rzeczywiście realizowana jest taka agenda, ale ja o tym nie wiem. Na razie wygląda to na pokaz wielkiej niekompetencji w prowadzeniu inwestycji oraz marnotrawstwa. Nie mam doniesień, które sugerują drugie dno w tej sprawie. Nie wiem, czy skończy się tak, że przyjdzie jakiś inwestor, który będzie chciał wykupić lotnisko i wyciągnąć je z kłopotów. I państwo uzna, że to najlepsze rozwiązanie, więc firma zostanie sprzedana za jedną trzecią wartości firmy. Tak być może, ale na dziś wygląda to na błędy w prowadzeniu inwestycji oraz brak koordynacji działań pomiędzy samorządami, miastami i rządem centralnym. Takie hiperambitne inicjatywy nie powinny powstawać.

Co w tej sprawie zawiodło? Liczba błędów jest porażająca

Nałożyło się w tej sprawie kilka czynników - ambicje marszałka Struzika, który chce być panem na Mazowszu, kiepskie kadry, fatalne wykonanie. Warto zobaczyć, jak wyglądały relacje i okoliczności podpisania kontraktów, bowiem tu mogło dojść do jakichś patologii. Przecież ktoś ten pas startowy wylał, ktoś zbudował to lotnisko w taki a nie inny sposób.

To kolejny sygnał sugerujący, że w Polsce należy uzdrowić procedury wydatkowania pieniędzy. Warto wspomnieć np. o 40 miliardach unijnych środków na innowacyjność gospodarki. Mimo gigantycznych wydatków Polska spada w rankingach innowacyjności.

To rzeczywiście ciekawa sprawa. Wydatkowano wielkie sumy z budżetu państwa oraz unijnych. I nie ma efektu. To oznacza, że pieniądze są traktowano jako miękkie środki dla wnioskodawców, co ma kupić zadowolenie i przychylność wyborców. Niestety nie powstał w Polsce mechanizm, który wiązałby otrzymywanie pieniędzy z rezultatami. Opłacane są projekty bez monitoringu i kontroli oraz bez określania celów.

Co to nam mówi o przyszłym budżecie Unii?

Sposób wydatkowania środków unijnych zależy od nas. Wydatki na innowacyjność pokazują, że nie uzyskaliśmy efektów w postaci tworzenia innowacyjnego przemysłu. To oznacza, że podział dóbr na międzynarodowych rynkach pracy i dóbr jest utrwalany. Przełamanie tej sytuacji miało być plusem i efektem działalności programu dot. innowacyjności gospodarki. Jednak cel nie został zrealizowany. W moim przekonaniu dzieje się tak, ponieważ obecna ekipa traktuje pieniądze europejskie, jako mechanizm utrwalania poparcia dla siebie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Hubert Śmietanka/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook