Jedynie prawda jest ciekawa

Czy w PiS zbiera się powyborcza burza?

24.10.2011

Zbigniew Ziobro, europoseł PiS, stanął w obronie swojego partyjnego kolegi Tadeusza Cymańskiego, który skrytykował sposób przewodzenia partią i odniósł się do porażki PiS w ostatnich wyborach. Czy oprócz ewentualnego ukarania samego Cymańskiego w PiS może dojść do jeszcze innych wydarzeń?

Ziobro stwierdził, iż Cymański jest „niepotrzebnie atakowany za to, że powiedział prawdę”. – No bo przecież trudno, żeby mówił, że wynik jest dobry i było zwycięstwo, kiedy była porażka. Był niesłusznie atakowany przez innych kolegów – powiedział Ziobro.

Dodał jednak, że PiS jest partią łączącą wiele środowisk. - Pewne bogactwo jest naszą wartością. Wierzę w jedność PiS, szefem PiS jest Jarosław Kaczyński i liczę, że Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, aby wyciągnąć wnioski z wyniku wyborczego i stać się jeszcze sprawniejszą formacją nie tylko w czasie wyborów. To pozwoli nam wygrać kolejne wybory – stwierdził były minister sprawiedliwości.

Tomasz Poręba, szef sztabu PiS w ostatnich wyborach, powiedział z kolei w TVN24, że sprawa Cymańskiego wkrótce zostanie poruszona, odbędzie się dyskusja i decyzja w sprawie posła. - Nazywanie kolegów z partii pachołkami, obrażanie ich, nie mieści mi się w głowie. Ci ludzie, którzy zostali obrażeni, na to nie zasługiwali. Te słowa nie miały prawa paść, nie musiały paść z ust tak doświadczonego polityka jak Tadeusz Cymański. One zwyczajnie do niego nie pasują – stwierdził Poręba.

Czy w PiS zbiera się na powyborczą burzę? Co może się wydarzyć? Stefczyk.info pyta o opinię w tej sprawie publicystów Łukasza Warzechę z „Faktu” i Łukasza Adamskiego z portalu Fronda.pl.

Sądzę, że w tym wypadku nic się nie wydarzy, nie dojdzie też do żadnego rozłamu – uważa Warzecha. – Ziobro się uspokoi, tym bardziej, że nie ma on innego programu niż program PiS-u. Oczywiście, ma on dobre kontakty z Radiem Maryja, ale Jarosław Kaczyński również je ma - zaznacza publicysta.

W opinii Warzechy problem stanowi za to co innego. – Wskazał na to właśnie Cymański, a wcześniej mówili o tym inni. Chodzi o autorytaryzm panujący w PiS-ie – stwierdza rozmówca Stefczyk.info. – Podobnie jest zresztą i w PO, gdzie rządzi Tusk – dodaje.

Jak zaznacza, „w obu partiach mamy osoby, od których wszystko zależy i które wszystko mogą zrobić”. – Proszę zwrócić uwagę, że w ostatnich wyborach wyborcy oddając swój głos kierowali się głównie emocjami w stosunku do liderów obu ugrupowań – głosowali za Kaczyńskim lub przeciw niemu, za Tuskiem lub przeciw niemu – przekonuje Warzecha.

Jak stwierdza, jest pewne, że partia nie może polegać tylko i wyłącznie na liderze, który jest bezkarny, gdy  zawodzi. – Na Zachodzie, gdy lider kierujący partią odniesie ważną porażkę, to takiego lidera się zmienia – przykładem może być choćby Tony Blair, popularny były premier Wielkiej Brytanii i przez wiele lat lider rządzącej Partii Pracy. Po przegranych wyborach w 2007 r. musiał jednak ustąpić ze stanowiska szefa partii, a partia wybrała jego następcę – wskazuje Warzecha.

Łukasz Adamski, publicysta portalu Fronda.pl i współpracownik tygodnika „Uważam, rze”, zwraca z kolei uwagę na niedawną opinię wygłoszoną przez publicystę Rafała Ziemkiewicza. Stwierdził on, że PiS się „korwinizuje” - partia w obecnej formie nie może istnieć bez Jarosława Kaczyńskiego, który cieszy się w niej wielkim autorytetem i posiada na nią przemożny wpływ.

Po każdych wyborach zdarzały się w PiS-ie kłótnie, w rezultacie których ktoś ważny z partii odchodził lub był z niej wyrzucany. Działacze i politycy PiS-u mają oczywiście prawo po szóstych przegranych wyborach czuć się zniecierpliwieni brakiem sukcesu – mówi Adamski. Zaznacza, że to, co zrobił „Wprost” ws. wywiadu z Tadeuszem Cymańskim było zwyczajnym świństwem.

Rozmówca Stefczyk.info wskazuje na wiarę Jarosława Kaczyńskiego w powtórzenie w Polsce sukcesu węgierskiego Fideszu. Jednak – jak stwierdza Adamski – jest to mało realne, gdyż – w jego opinii – PiS „nie ma tak dużego zaplecza intelektualnego, jakie zbudował Orban, nie przyciąga też tak jak Fidesz młodych ludzi, na co wskazuje wielu komentatorów”.

Sądzę, że najlepiej dla PiS-u byłoby znaleźć sobie jakąś PR-owską twarz, takiego drugiego Kazimierza Marcinkiewicza, który by się w tej roli dobrze czuł i mógłby przyciągnąć młodych ludzi, natomiast Jarosław Kaczyński zarządzałby partią z „tylnego siedzenia”. W dzisiejszej sytuacji on sam bowiem nie jest już w stanie poszerzyć bazy wyborców PiS-u ponad 30 proc., co – jak widać po każdych ostatnich wyborach – jest wynikiem niewystarczającym do odniesienia zwycięstwa – stwierdza Adamski.

RoJ

[fot. pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook