Jedynie prawda jest ciekawa


Czy w PiS zbiera się powyborcza burza?

24.10.2011

Zbigniew Ziobro, europoseł PiS, stanął w obronie swojego partyjnego kolegi Tadeusza Cymańskiego, który skrytykował sposób przewodzenia partią i odniósł się do porażki PiS w ostatnich wyborach. Czy oprócz ewentualnego ukarania samego Cymańskiego w PiS może dojść do jeszcze innych wydarzeń?

Ziobro stwierdził, iż Cymański jest „niepotrzebnie atakowany za to, że powiedział prawdę”. – No bo przecież trudno, żeby mówił, że wynik jest dobry i było zwycięstwo, kiedy była porażka. Był niesłusznie atakowany przez innych kolegów – powiedział Ziobro.

Dodał jednak, że PiS jest partią łączącą wiele środowisk. - Pewne bogactwo jest naszą wartością. Wierzę w jedność PiS, szefem PiS jest Jarosław Kaczyński i liczę, że Prawo i Sprawiedliwość zrobi wszystko, aby wyciągnąć wnioski z wyniku wyborczego i stać się jeszcze sprawniejszą formacją nie tylko w czasie wyborów. To pozwoli nam wygrać kolejne wybory – stwierdził były minister sprawiedliwości.

Tomasz Poręba, szef sztabu PiS w ostatnich wyborach, powiedział z kolei w TVN24, że sprawa Cymańskiego wkrótce zostanie poruszona, odbędzie się dyskusja i decyzja w sprawie posła. - Nazywanie kolegów z partii pachołkami, obrażanie ich, nie mieści mi się w głowie. Ci ludzie, którzy zostali obrażeni, na to nie zasługiwali. Te słowa nie miały prawa paść, nie musiały paść z ust tak doświadczonego polityka jak Tadeusz Cymański. One zwyczajnie do niego nie pasują – stwierdził Poręba.

Czy w PiS zbiera się na powyborczą burzę? Co może się wydarzyć? Stefczyk.info pyta o opinię w tej sprawie publicystów Łukasza Warzechę z „Faktu” i Łukasza Adamskiego z portalu Fronda.pl.

Sądzę, że w tym wypadku nic się nie wydarzy, nie dojdzie też do żadnego rozłamu – uważa Warzecha. – Ziobro się uspokoi, tym bardziej, że nie ma on innego programu niż program PiS-u. Oczywiście, ma on dobre kontakty z Radiem Maryja, ale Jarosław Kaczyński również je ma - zaznacza publicysta.

W opinii Warzechy problem stanowi za to co innego. – Wskazał na to właśnie Cymański, a wcześniej mówili o tym inni. Chodzi o autorytaryzm panujący w PiS-ie – stwierdza rozmówca Stefczyk.info. – Podobnie jest zresztą i w PO, gdzie rządzi Tusk – dodaje.

Jak zaznacza, „w obu partiach mamy osoby, od których wszystko zależy i które wszystko mogą zrobić”. – Proszę zwrócić uwagę, że w ostatnich wyborach wyborcy oddając swój głos kierowali się głównie emocjami w stosunku do liderów obu ugrupowań – głosowali za Kaczyńskim lub przeciw niemu, za Tuskiem lub przeciw niemu – przekonuje Warzecha.

Jak stwierdza, jest pewne, że partia nie może polegać tylko i wyłącznie na liderze, który jest bezkarny, gdy  zawodzi. – Na Zachodzie, gdy lider kierujący partią odniesie ważną porażkę, to takiego lidera się zmienia – przykładem może być choćby Tony Blair, popularny były premier Wielkiej Brytanii i przez wiele lat lider rządzącej Partii Pracy. Po przegranych wyborach w 2007 r. musiał jednak ustąpić ze stanowiska szefa partii, a partia wybrała jego następcę – wskazuje Warzecha.

Łukasz Adamski, publicysta portalu Fronda.pl i współpracownik tygodnika „Uważam, rze”, zwraca z kolei uwagę na niedawną opinię wygłoszoną przez publicystę Rafała Ziemkiewicza. Stwierdził on, że PiS się „korwinizuje” - partia w obecnej formie nie może istnieć bez Jarosława Kaczyńskiego, który cieszy się w niej wielkim autorytetem i posiada na nią przemożny wpływ.

Po każdych wyborach zdarzały się w PiS-ie kłótnie, w rezultacie których ktoś ważny z partii odchodził lub był z niej wyrzucany. Działacze i politycy PiS-u mają oczywiście prawo po szóstych przegranych wyborach czuć się zniecierpliwieni brakiem sukcesu – mówi Adamski. Zaznacza, że to, co zrobił „Wprost” ws. wywiadu z Tadeuszem Cymańskim było zwyczajnym świństwem.

Rozmówca Stefczyk.info wskazuje na wiarę Jarosława Kaczyńskiego w powtórzenie w Polsce sukcesu węgierskiego Fideszu. Jednak – jak stwierdza Adamski – jest to mało realne, gdyż – w jego opinii – PiS „nie ma tak dużego zaplecza intelektualnego, jakie zbudował Orban, nie przyciąga też tak jak Fidesz młodych ludzi, na co wskazuje wielu komentatorów”.

Sądzę, że najlepiej dla PiS-u byłoby znaleźć sobie jakąś PR-owską twarz, takiego drugiego Kazimierza Marcinkiewicza, który by się w tej roli dobrze czuł i mógłby przyciągnąć młodych ludzi, natomiast Jarosław Kaczyński zarządzałby partią z „tylnego siedzenia”. W dzisiejszej sytuacji on sam bowiem nie jest już w stanie poszerzyć bazy wyborców PiS-u ponad 30 proc., co – jak widać po każdych ostatnich wyborach – jest wynikiem niewystarczającym do odniesienia zwycięstwa – stwierdza Adamski.

RoJ

[fot. pis.org.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook