Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Tusk chce wojny z biskupami?

18.03.2012

Wedle abpa Leszka Sławoja Głódzia na czwartkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu strona kościelna została zaskoczona nie tyle propozycją likwidacji Funduszu Kościelnego, ile faktem, że inicjatywę tę od razu ujawniono. Spowodowało to oczywiste olbrzymie zainteresowanie mediów i postawiło biskupów przed koniecznością natychmiastowego ustosunkowania się do propozycji rządu zakładającej nowy mechanizm odpisu 0,3 proc. od podatku na kościoły i związki wyznaniowe.

Taka taktyka działania jest raczej typowa dla negocjacji między partiami politycznymi, gdzie przecieki i zaskakiwanie drugiej strony są codziennością. Biskupi przywykli do innego traktowania i należało się spodziewać, że ich reakcja będzie ostra. Nie tylko byliśmy zaskoczeni projektem rządu, ale był on w naszym odczuciu dyktatem – powiedział „Rzeczpospolitej” abp Głódź i należy się spodziewać, że to dopiero początek ostrych deklaracji jakie padną teraz z ust kościelnych hierarchów.

Pozostaje pytanie, co rząd Tuska chciał osiągnąć wykonując takie posunięcie? Odsuwając na bok wyjaśnienie, że nikt w rządzie nie zastanowił się nad długofalowymi konsekwencjami rozpętania konfliktu z Kościołem (co sugerować mogła wypowiedź Jacka Rostowskiego, że nic nie wie o planach zmian w podatkach przedstawionych przez Michała Boniego), pozostaje wniosek, że mamy do czynienia z przemyślaną grą mającą dwa cele. Po pierwsze, wobec spadających notowań PO, trzeba podnieść temperaturę konfliktu z PiS, którego politycy już podnieśli głos w obronie Kościoła i doradcy premiera mogą mieć nadzieję, że przeszarżują w wypowiedziach jak to się im już w przeszłości zdarzało. Po wtóre, może chodzić o osłabienie Ruchu Palikota, który w przeciwieństwie do PO póki co nie może zrealizować żadnego ze swych antykościelnych projektów. Chyba, że Tuskowi chodzi o coś więcej, czyli o budowanie „ideowej” podstawy pod przyszły sojusz PO i RP.

W każdym razie wszczęcie konfliktu z Kościołem nie ułatwi działania Jarosławowi Gowinowi, który z każdym nadchodzącym tygodniem będzie musiał stawiać czoła coraz wyższym falom protestów przeciwko pierwszej znaczącej reformie rządu PO-PSL czyli liberalizacji dostępu do ponad dwustu zawodów. Reformie, która stanowi realną szansę dla coraz większej armii młodych, bezrobotnych absolwentów wyższych uczelni, a zarazem cios w interesy wielu korporacji zawodowych, które z zamknięcia swoich profesji uczyniły sobie gwarancję wyższych dochodów.

Antoni Dudek
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook