Jedynie prawda jest ciekawa


Śniadek: Czy Trzy Krzyże gdańskie będą rozebrane?

01.06.2012

Jeśli w imię prawdy historycznej prezydent Adamowicz przywraca imię Lenina na bramę Stoczni Gdańskiej, to powinien rozebrać Pomnik Poległych Stoczniowców, bo w roku 1980 w czasie strajków tam go nie było – powiedział na Zjeździe Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” przewodniczący Krzysztof Dośla.

Te słowa to nie tylko ironia, jest w nich głęboki sens. Powoływanie się przez pana Adamowicza na prawdę historyczną to zwykła hipokryzja. Prawda historyczna jest taka, że to „Solidarność” strąciła Lenina z cokołów.

W pokojowej walce za cenę heroizmu i przelanej krwi upadł totalitarny system w Polsce i rozsypał się w całym bloku sowieckim. Prawda historyczna to Porozumienia Sierpniowe i 21 postulatów.

Przywracanie na bramie stoczni symbolu totalitarnego zniewolenia to świętokradztwo. Nie ma takich racji, które usprawiedliwiają obecność nazwiska jednego z największych zbrodniarzy i ludobójców XX wieku w sanktuarium wolności, jakim stał się Plac Solidarności. Ściganie ludzi, którzy w geście protestu przysłonili znakiem „Solidarności” ten gorszący (umieszczony bez pytania nikogo o zgodę) napis, jest działaniem władz rodem z PRL-u.

Platforma rekonstruuje historię we wszystkich wymiarach. Przywrócono doktrynę o kierowniczej roli partii, więc referendum i konsultacje społeczne są zbędne. Wprowadzone bez społecznego mandatu podwyższenie wieku emerytalnego to definitywne przekreślenie społecznego wymiaru Porozumień Sierpniowych. Z „prawdą” na ustach liderzy Platformy – niestety z poparciem niektórych przywódców Sierpnia – przywracają Lenina na bramę stoczni, a Porozumienia Sierpniowe to dla nich tylko „podpucha dla prostych dla ludzi”, o których światłe elity nie muszą nawet rozmawiać.

Gdy rekonstruuje się PRL w tylu wymiarach, pytanie o bezpieczeństwo pomnika jest zasadne.

Janusz Śniadek

[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook