Jedynie prawda jest ciekawa


Czy strefa euro wyjdzie z recesji?

25.07.2013

Mamy obecnie okres w którym koniunktura pogarsza się wolniej niż poprzednio, ale oczekuję że ten okres będzie dosyć krótki i trwający proces delewarowania wkrótce ponownie odciśnie swoje piętno na gospodarce strefy euro - pisze prof. Krzysztof Rybiński.

Wskaźniki PMI w lipcu wskazują na poprawę koniunktury w Niemczech i na pogorszenie w pozostałych krajach strefy euro, ale wolniejsze niż w czerwcu (wartości poniżej 50 oznaczają pogorszenie, powyżej 50 poprawę). Jednocześnie mamy bardzo niski odczyt PMI w Chinach (47.7 dla przemysłu) co wskazuje że główne rynki eksportowe Chin, w tym strefa euro, zamawiają mniej towarów.W Niemczech odczyty PMI powyżej 50 zostały wsparte silniejszym krajowym popytem w sektorze samochodowym i budowlanym, przy niższym eksporcie do Chin.Te dane będą powszechnie interpretowane jako zapowiedź zakończenia recesji w strefie euro.

Niestety, jest to mało prawdopodobne, ponieważ cały czas jesteśmy w fazie delewarowania (spadku kredytu), więc okresy poprawy koniunktury będą krótkie i słabe, a w nadchodzącej dekadzie będą dominowały okresy stagnacji i recesji. Poniżej dane o kredycie w strefie euro z ostatniego raportu miesięcznego EBC, widać że dynamika spadku kredytu dla sektora prywatnego narasta.

Lipcowy ECB lending survey pokazuje, że nowe regulacje kapitałowe będą powodowały utrudnienia w dostępie do kredytu, wykres poniżej:

Podsumowując, mamy obecnie okres w którym koniunktura pogarsza się wolniej niż poprzednio (w Niemczech poprawia), ale oczekuję że ten okres będzie dosyć krótki i trwający proces delewarowania wkrótce ponownie odciśnie swoje piętno na gospodarce strefy euro. Z tym poglądem polemizuje artykuł BIS, w którym zbadano 39 epizodów kryzysów i pokazano, że ożywienie może pojawić się bez wzrostu kredytu, pod warunkiem że nastąpi osłabienie realnego kursu walutowego (nominalna deprecjacja lub wzrost produktywności obniżający jednostkowe koszty pracy). Autorzy wskazują też, że silny wzrost długu publicznego osłabia skalę ożywienia. Wykres z PKB i kredytem poniżej:

Autorzy nie dostrzegają jednego, że w obecnym kryzysie osiągnęliśmy niespotykane w historii ludzkości poziomy zadłużenia sektora prywatnego, i w czasach pokoju sektora publicznego. To oznacza, że skala i czas trwania procesu delewarowania będzie znacznie silniejsze niż w dotychczasowych epizodach. Ponadto obecnie przyrost długu publicznego w wielu krajach jest dramatyczny, w Hiszpanii z 37 procent PKB do 100 procent PKB w sześć lat, a strefie euro do rekordowego poziomu 92 procent PKB, co dodatkowo utrudni wyjście z recesji.

Prof. Krzysztof Rybiński

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook