Jedynie prawda jest ciekawa


Czy strefa euro wyjdzie z recesji?

25.07.2013

Mamy obecnie okres w którym koniunktura pogarsza się wolniej niż poprzednio, ale oczekuję że ten okres będzie dosyć krótki i trwający proces delewarowania wkrótce ponownie odciśnie swoje piętno na gospodarce strefy euro - pisze prof. Krzysztof Rybiński.

Wskaźniki PMI w lipcu wskazują na poprawę koniunktury w Niemczech i na pogorszenie w pozostałych krajach strefy euro, ale wolniejsze niż w czerwcu (wartości poniżej 50 oznaczają pogorszenie, powyżej 50 poprawę). Jednocześnie mamy bardzo niski odczyt PMI w Chinach (47.7 dla przemysłu) co wskazuje że główne rynki eksportowe Chin, w tym strefa euro, zamawiają mniej towarów.W Niemczech odczyty PMI powyżej 50 zostały wsparte silniejszym krajowym popytem w sektorze samochodowym i budowlanym, przy niższym eksporcie do Chin.Te dane będą powszechnie interpretowane jako zapowiedź zakończenia recesji w strefie euro.

Niestety, jest to mało prawdopodobne, ponieważ cały czas jesteśmy w fazie delewarowania (spadku kredytu), więc okresy poprawy koniunktury będą krótkie i słabe, a w nadchodzącej dekadzie będą dominowały okresy stagnacji i recesji. Poniżej dane o kredycie w strefie euro z ostatniego raportu miesięcznego EBC, widać że dynamika spadku kredytu dla sektora prywatnego narasta.

Lipcowy ECB lending survey pokazuje, że nowe regulacje kapitałowe będą powodowały utrudnienia w dostępie do kredytu, wykres poniżej:

Podsumowując, mamy obecnie okres w którym koniunktura pogarsza się wolniej niż poprzednio (w Niemczech poprawia), ale oczekuję że ten okres będzie dosyć krótki i trwający proces delewarowania wkrótce ponownie odciśnie swoje piętno na gospodarce strefy euro. Z tym poglądem polemizuje artykuł BIS, w którym zbadano 39 epizodów kryzysów i pokazano, że ożywienie może pojawić się bez wzrostu kredytu, pod warunkiem że nastąpi osłabienie realnego kursu walutowego (nominalna deprecjacja lub wzrost produktywności obniżający jednostkowe koszty pracy). Autorzy wskazują też, że silny wzrost długu publicznego osłabia skalę ożywienia. Wykres z PKB i kredytem poniżej:

Autorzy nie dostrzegają jednego, że w obecnym kryzysie osiągnęliśmy niespotykane w historii ludzkości poziomy zadłużenia sektora prywatnego, i w czasach pokoju sektora publicznego. To oznacza, że skala i czas trwania procesu delewarowania będzie znacznie silniejsze niż w dotychczasowych epizodach. Ponadto obecnie przyrost długu publicznego w wielu krajach jest dramatyczny, w Hiszpanii z 37 procent PKB do 100 procent PKB w sześć lat, a strefie euro do rekordowego poziomu 92 procent PKB, co dodatkowo utrudni wyjście z recesji.

Prof. Krzysztof Rybiński

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook