Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Sejm RP usankcjonuje Polską III Rzeczpospolitą Ludową?

25.10.2013

Posłowie przyjęli uchwałę upamiętniającą przypadającą w tym roku 50. rocznicę śmierci sierżanta Józefa Franczaka, ps. Lalek, ostatniego poległego w boju partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego – pisze były poseł Adam Słomka.

W głosowaniu uchwały okazało się, że zjednoczona „lewica” – tj. SLD i Twój Ruch Palikota – głosowały przeciwko.

Komuniści dalej utrzymują swoje widzenie totalitaryzmu okraszając je obecnie dodatkowo tym, że ofiary LWP pod Lenino były związane dyrektywami Stalina. Komuniści twierdzą, że ktoś tam nie zgłosił się na czas „u Andersa”, itd. Takie widzenie tamtej rzeczywistości wybiela przy okazji komunistycznych zbrodniarzy pokroju Wojciecha Jaruzelskiego czy politruków 1 DP LWP, np. Minca, Zambrowskiego czy Ochaba.

Jednocześnie wszystkie kluby parlamentarne poparły dalsze prace nad poselskim projektem uchwały w sprawie uczczenia 70. rocznicy bitwy pod Lenino (druk nr 1839) autorstwa SLD. Komisja po kosmetycznych poprawkach zarekomendowała Sejmowi RP przyjęcie tej uchwały, która będzie najpewniej używana dla ochrony blisko 1000 pomników „wdzięczności Armii Czerwonej” (z warszawskimi śpiącymi włącznie) albowiem zdecydowana większość stojących jeszcze komunistycznych monumentów przedstawia „radosny” uścisk krasnoarmiejca oraz żołnierza Ludowego Wojska Polskiego. Jakoś nie wydaje mi się realne „odpiłowanie” z monumentów jawnych okupantów od żołnierzy LWP.

Już niedługo z rechotem komuniści będą na podstawie tej uchwały bronili komunistycznych symboli dając przy tym „wymiarowi sprawiedliwości” III RP nową „amunicję” przeciwko tym, którzy chcą się w końcu pozbyć „komunistycznych pamiątek”. W prawdzie uchwała nie ma charakteru ustawy, ale doskonale wpisuje się w potrzeby apologetów PRL.

Projekt uchwały SLD po I czytaniu w dalszym ciągu jest nieadekwatny do historycznych faktów. 1 DP im. „Kościuszki” stanowiła formację, która już od 1944 roku zwalczała żołnierzy PPP – w tym Niezłomnych, np. takich … jak sierżant Józef Franczak, ps. Lalek. Politrucy – Minc czy Ochab i.in. – wpajali 1 DP LWP komunistyczne brednie mając równocześnie świadomość katyńskiego ludobójstwa. Zupełną aberracją jest sformułowanie z ostatecznej wersji uchwały w sprawie Lenino (druk 1852 Sejmu RP VII kadencji), że polscy kombatanci – niezależnie z której strony nadchodzili „do kraju” – zasługują na szacunek. Czy to oznacza, że na szacunek zasługuje, np. Jaruzelski, bandyci z Gwardii Ludowej / Armii Ludowej czy funkcjonariusze UB czy KBW ścigający patriotów?

Wzorem sformułowania z komunistycznego projektu uchwały warto przypomnieć, że niektórzy kombatanci (np. Witold Pilecki) „przyszli” z Zachodu wprost do więzień komunistycznych katów – wywodzących się przecież właśnie m.in. z Ludowego Wojska Polskiego tworzonego w ZSRR.

15 lipca 1943, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, żołnierze 1 DP LWP złożyli przysięgę. Rota przysięgi zobowiązywała m.in. do dochowania „wierności” sojuszniczej Związkowi Radzieckiemu i dochowanie „braterstwa broni sojuszniczej Czerwonej Armii”. W tym aspekcie warto wspomnieć gremialną odmowę żołnierzy Legionów złożenia przysięgi na wierność Wilhelmowi II czy uznawanie przez liczne kraje zachodnie, że złożenie przysięgi na wierność III Rzeszy przez „cudzoziemskie” formacje Wehrmachtu wiązało się z wyrokiem za kolaborację po zakończeniu ostatniej wojny światowej.

W czerwcu 1943 Wódz Naczelny i premier RP gen. Władysław Sikorski uznał wojsko Berlinga za polską dywizję komunistyczną o charakterze dywersyjnym. Samego jego twórcę za zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego. Warto podkreślić, że na szacunek zasługują ci kombatanci, którzy z tego komunistycznego wojska uciekli tuż po przekroczeniu przedwojennej granicy RP. W nocy z 12 na 13 października (w 1. rocznicę bitwy pod Lenino) „Zbuntował się 31 pułk piechoty ze składu 7 dywizji II Armii LWP, niedawno sformowany i stacjonujący pod Krasnymstawem i poza dowódcą oraz 180 żołnierzami przeszedł z bronią w ręku w lasy janowskie”(…). Dezercja była przygotowana przez komórkę konspiracyjną występującą pod nazwą „Robotnicze Siły Zbrojne”, symbolem jej a zarazem znakiem porozumiewawczym był zielony listek albo trójkąt.” Z komunistycznego wojska zdezerterowało 667 ludzi – w tym 2 oficerów (dowódca 10 kompanii szkolnej podporucznik Studziński i oficer sztabu pułku podporucznik Głowal) i kilkudziesięciu (około 80) podoficerów.

Tych patriotów – SLD i Twój Ruch Palikota – nie chcą przypomnieć ani upamiętnić!

Jasno sprzeciwiłem się fetowaniu przez SLD rocznicy Lenino w Sejmie RP. Polegli w tej bitwie Polacy są corocznie upamiętniani w miejscu śmierci. To jest zupełnie wystarczające. Towarzysz Miller postanowił wykorzystać Lenino i tam poległych do bieżącej walki politycznej z patriotami, tj. 2-gim i 3-cim pokoleniem żołnierzy PSZ na Zachodzie, AK, NSZ, itd. Stąd dziwi mnie spolegliwa postawa posłów PiS, którzy w komisji pracowali nad projektem uchwały w sprawie Lenino mając świadomość … jak Sojusz i Twój Ruch Palikota głosowali nad uchwałą upamiętniającą przypadającą w tym roku 50. rocznicę śmierci sierżanta Józefa Franczaka, ps. Lalek.

Jeśli w czasie głosowania „leninowskiej” uchwały autorstwa SLD posłowie patriotyczni co najmniej nie wstrzymają się od głosu w sposób naturalny i realny postawią się „w miejscu gdzie stało ZOMO” i doprowadzą do największej wpadki parlamentaryzmu III RP dotyczącej polityki historycznej.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Niezłomni,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: CCWikimedia/Stef]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook