Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Sejm RP usankcjonuje Polską III Rzeczpospolitą Ludową?

25.10.2013

Posłowie przyjęli uchwałę upamiętniającą przypadającą w tym roku 50. rocznicę śmierci sierżanta Józefa Franczaka, ps. Lalek, ostatniego poległego w boju partyzanta polskiego podziemia niepodległościowego – pisze były poseł Adam Słomka.

W głosowaniu uchwały okazało się, że zjednoczona „lewica” – tj. SLD i Twój Ruch Palikota – głosowały przeciwko.

Komuniści dalej utrzymują swoje widzenie totalitaryzmu okraszając je obecnie dodatkowo tym, że ofiary LWP pod Lenino były związane dyrektywami Stalina. Komuniści twierdzą, że ktoś tam nie zgłosił się na czas „u Andersa”, itd. Takie widzenie tamtej rzeczywistości wybiela przy okazji komunistycznych zbrodniarzy pokroju Wojciecha Jaruzelskiego czy politruków 1 DP LWP, np. Minca, Zambrowskiego czy Ochaba.

Jednocześnie wszystkie kluby parlamentarne poparły dalsze prace nad poselskim projektem uchwały w sprawie uczczenia 70. rocznicy bitwy pod Lenino (druk nr 1839) autorstwa SLD. Komisja po kosmetycznych poprawkach zarekomendowała Sejmowi RP przyjęcie tej uchwały, która będzie najpewniej używana dla ochrony blisko 1000 pomników „wdzięczności Armii Czerwonej” (z warszawskimi śpiącymi włącznie) albowiem zdecydowana większość stojących jeszcze komunistycznych monumentów przedstawia „radosny” uścisk krasnoarmiejca oraz żołnierza Ludowego Wojska Polskiego. Jakoś nie wydaje mi się realne „odpiłowanie” z monumentów jawnych okupantów od żołnierzy LWP.

Już niedługo z rechotem komuniści będą na podstawie tej uchwały bronili komunistycznych symboli dając przy tym „wymiarowi sprawiedliwości” III RP nową „amunicję” przeciwko tym, którzy chcą się w końcu pozbyć „komunistycznych pamiątek”. W prawdzie uchwała nie ma charakteru ustawy, ale doskonale wpisuje się w potrzeby apologetów PRL.

Projekt uchwały SLD po I czytaniu w dalszym ciągu jest nieadekwatny do historycznych faktów. 1 DP im. „Kościuszki” stanowiła formację, która już od 1944 roku zwalczała żołnierzy PPP – w tym Niezłomnych, np. takich … jak sierżant Józef Franczak, ps. Lalek. Politrucy – Minc czy Ochab i.in. – wpajali 1 DP LWP komunistyczne brednie mając równocześnie świadomość katyńskiego ludobójstwa. Zupełną aberracją jest sformułowanie z ostatecznej wersji uchwały w sprawie Lenino (druk 1852 Sejmu RP VII kadencji), że polscy kombatanci – niezależnie z której strony nadchodzili „do kraju” – zasługują na szacunek. Czy to oznacza, że na szacunek zasługuje, np. Jaruzelski, bandyci z Gwardii Ludowej / Armii Ludowej czy funkcjonariusze UB czy KBW ścigający patriotów?

Wzorem sformułowania z komunistycznego projektu uchwały warto przypomnieć, że niektórzy kombatanci (np. Witold Pilecki) „przyszli” z Zachodu wprost do więzień komunistycznych katów – wywodzących się przecież właśnie m.in. z Ludowego Wojska Polskiego tworzonego w ZSRR.

15 lipca 1943, w rocznicę bitwy pod Grunwaldem, żołnierze 1 DP LWP złożyli przysięgę. Rota przysięgi zobowiązywała m.in. do dochowania „wierności” sojuszniczej Związkowi Radzieckiemu i dochowanie „braterstwa broni sojuszniczej Czerwonej Armii”. W tym aspekcie warto wspomnieć gremialną odmowę żołnierzy Legionów złożenia przysięgi na wierność Wilhelmowi II czy uznawanie przez liczne kraje zachodnie, że złożenie przysięgi na wierność III Rzeszy przez „cudzoziemskie” formacje Wehrmachtu wiązało się z wyrokiem za kolaborację po zakończeniu ostatniej wojny światowej.

W czerwcu 1943 Wódz Naczelny i premier RP gen. Władysław Sikorski uznał wojsko Berlinga za polską dywizję komunistyczną o charakterze dywersyjnym. Samego jego twórcę za zdrajcę, który zdezerterował z Wojska Polskiego. Warto podkreślić, że na szacunek zasługują ci kombatanci, którzy z tego komunistycznego wojska uciekli tuż po przekroczeniu przedwojennej granicy RP. W nocy z 12 na 13 października (w 1. rocznicę bitwy pod Lenino) „Zbuntował się 31 pułk piechoty ze składu 7 dywizji II Armii LWP, niedawno sformowany i stacjonujący pod Krasnymstawem i poza dowódcą oraz 180 żołnierzami przeszedł z bronią w ręku w lasy janowskie”(…). Dezercja była przygotowana przez komórkę konspiracyjną występującą pod nazwą „Robotnicze Siły Zbrojne”, symbolem jej a zarazem znakiem porozumiewawczym był zielony listek albo trójkąt.” Z komunistycznego wojska zdezerterowało 667 ludzi – w tym 2 oficerów (dowódca 10 kompanii szkolnej podporucznik Studziński i oficer sztabu pułku podporucznik Głowal) i kilkudziesięciu (około 80) podoficerów.

Tych patriotów – SLD i Twój Ruch Palikota – nie chcą przypomnieć ani upamiętnić!

Jasno sprzeciwiłem się fetowaniu przez SLD rocznicy Lenino w Sejmie RP. Polegli w tej bitwie Polacy są corocznie upamiętniani w miejscu śmierci. To jest zupełnie wystarczające. Towarzysz Miller postanowił wykorzystać Lenino i tam poległych do bieżącej walki politycznej z patriotami, tj. 2-gim i 3-cim pokoleniem żołnierzy PSZ na Zachodzie, AK, NSZ, itd. Stąd dziwi mnie spolegliwa postawa posłów PiS, którzy w komisji pracowali nad projektem uchwały w sprawie Lenino mając świadomość … jak Sojusz i Twój Ruch Palikota głosowali nad uchwałą upamiętniającą przypadającą w tym roku 50. rocznicę śmierci sierżanta Józefa Franczaka, ps. Lalek.

Jeśli w czasie głosowania „leninowskiej” uchwały autorstwa SLD posłowie patriotyczni co najmniej nie wstrzymają się od głosu w sposób naturalny i realny postawią się „w miejscu gdzie stało ZOMO” i doprowadzą do największej wpadki parlamentaryzmu III RP dotyczącej polityki historycznej.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Niezłomni,

poseł na Sejm RP (1991-2001)

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

[fot: CCWikimedia/Stef]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook