Jedynie prawda jest ciekawa


Czy okładka „W Sieci” narusza dobra osobiste Pana Lisa?

15.10.2013

"Zapowiedź żądania wielomilionowych odszkodowań (od kogo i dla kogo?) jest śmieszna."

Ostatni numer „wSieci” - już nie „Sieci” - zawiera niewątpliwie wizerunek redaktora naczelnego tygodnika „Newsweek” Tomasza Lisa w mundurze. Czy jest to jednak oryginalny mundur esesmana, a jeżeli tak to z jakiej formacji? W mundurze brakuje emblematów tej zbrodniczej formacji, kolor munduru nie jest czarny tylko szarozielony. Nie wiem, co na kołnierzu munduru oznacza litera „N”. Być może pod tą literą jest ukryty szyfr? 

Tytuł „Prawie jak Goebbels”  budzi także wątpliwości. Osób z tym nazwiskiem jest w Niemczech około 230. Nie wiadomo zatem, czy chodzi o dr Josepha Paula Goebbelsa ministra propagandy i oświecenia publicznego III Rzeszy. Tych wątpliwości nie rozwiewa także treść sformułowania „prawie jak Goebbels”. A więc sam mundur budzi wątpliwości, co do jego oryginalnego wyglądu, jak i sformułowanie „prawie jak Goebbels” również niekoniecznie prowadzi do wniosku, iż chodzi o dr Josepha Paula Goebbelsa. Goebbels nie został także zidentyfikowany, ponieważ bez imienia nie można zidentyfikować tożsamości osoby o „nazwisku Goebbels”. Gdyby chodziło o ministra propagandy III Rzeszy, to obok imienia zostałby także podany tytuł naukowy, z którego ów zbrodniarz III Rzeszy był przecież tak dumny.

Ponadto dr J. P. Goebbels nie paradował często, tak jak H. Himmler, w mundurze zbrodniczej formacji „SS”, gdyż nie był nigdy jej szefem.

Trudno więc postawić redakcji tygodnika „W Sieci” zarzut, że T. Lis jest w oryginalnym mundurze esesmana i jest przedstawiony jako dr Joseph Paul Goebbels. Napis „Prawie jak Goebbels” nie może więc naruszać dóbr osobistych Pana T. Lisa.

Nazwisko i imię osoby fizycznej jest niewątpliwie dobrem osobistym podlegającym ochronie prawnej. Mam jednak wątpliwości, czy zostało ono naruszone w następstwie działań bezprawnych. Jeżeli przyjąć, że doszło do naruszenia, to nie wiem, które z dóbr osobistych prawnie chronionych zostało naruszone. Poza tym każdy student IV roku prawa wie, ażeby dochodzić roszczeń z tytułu zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę, to należy udowodnić winę oraz rozmiar wyrządzonych szkód. 

Zapowiedź żądania wielomilionowych odszkodowań (od kogo i dla kogo?) jest śmieszna. Niewątpliwie, prawnicy Pana Tomasza Lisa ostudzą jego apetyt, tym bardziej, że okładki tygodnika „Newsweek”, którego jest redaktorem naczelnym, wielokrotnie przekraczały granice co najmniej dobrego smaku. Jestem również spokojny o perspektywy tygodnika „W Sieci”, którego nakład systematycznie wzrasta.

Henryk Cioch

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook