Jedynie prawda jest ciekawa


Czy niemiecką politykę czeka trzęsienie ziemi?

15.04.2013

Nowemu niemieckiemu ugrupowaniu należy życzyć sukcesów w nadchodzących wyborach parlamentarnych, niech jego wynik zatrzęsie sceną polityczną w tym kraju - o Alternatywie dla Niemiec (AfD) pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Wczoraj w Berlinie odbył się zjazd założycielski nowej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AfD), na którym został wybrany na przywódcę tego ugrupowania znany ekonomista Bernd Lucke, przez ostatnie 33 lata, polityk rządzącej w Niemczech CDU.

Partia ta powstała na bazie stowarzyszenia o tej samej nazwie, które zostało utworzone w poprzednim roku przez grupę znanych w Niemczech liberalnych i konserwatywnych ekonomistów i publicystów.

Część z nich przygotowała głośne skargi do niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące między innymi pomocy finansowej dla Grecji, a także zgodności z ustawą zasadniczą traktatu fiskalnego, w wyniku których znacząco wzmocniono rolę Parlamentu w procesie decyzyjnym związanym z przekazywaniem kolejnych kompetencji na rzecz instytucji unijnych.

W ciągu kilku miesięcy do ugrupowania zapisało się ponad 7,5 tysiąca osób, w zjedzie uczestniczyło około 1,5 tysiąca delegatów, a w niedawno przeprowadzonym sondażu aż 24% badanych zadeklarowało możliwość oddania głosu na tę partię w wyborach parlamentarnych zaplanowanych w Niemczech na 22 września.

Zainteresowanie nowym ugrupowaniem w Niemczech rośnie z miesiąca na miesiąc w związku z pogłębiającymi się kłopotami krajów Południa strefy euro i koniecznością uruchamiania dla nich kolejnych pakietów pomocowych, na które to właśnie ten kraj musi się składać w największym stopniu.

Duża część niemieckiego społeczeństwa niewiele wie o korzyściach ekonomicznych jakie ten kraj osiągnął z 11 letniego funkcjonowania wspólnej waluty i jest raczej przekonana, że to Niemcy właśnie ponoszą i będą ponosiły w przyszłości główną część kosztów ratowania krajów Południa strefy euro.

Wyraźna deklaracja nowego przewodniczącego o wzięciu udziału tej partii w nadchodzących wyborach parlamentarnych jak się wydaje tylko wzmocni zainteresowanie wyborców tym ugrupowaniem.

Głównym przesłaniem nowej partii ogłoszonym na wczorajszym zjeździe jest „uporządkowane rozwiązanie strefy euro”.

Według przewodniczącego tego ugrupowania 11- letnie funkcjonowanie wspólnej waluty, doprowadziło do „podziału Europy na biedne Południe i odnoszącą gospodarcze sukcesy Północ”.

Najbardziej dobitnie skutki wprowadzenia waluty euro, określa następujące sformułowanie z programu tej partii „euro Niemcom nie jest potrzebne, a dla innych krajów jest szkodliwe”.

Zdaniem szefa partii ta sytuacja spowodowała odżywanie w wielu europejskich krajach antyniemieckich resentymentów, wyrażanych coraz częściej w bardzo skrajny sposób i tylko odejście od wspólnej waluty, może za jakiś czas spowodować załagodzenie powstałych konfliktów.

Szef nowego ugrupowania zdaje sobie sprawę, że rozwiązanie strefy euro nie jest procesem ani łatwym ani prostym i zakłada sprzeciw wielu krajów posługujących się wspólną walutą.

Dlatego jego zdaniem ostatecznym argumentem wymuszającym odpowiednią zmianę europejskich traktatów, może być wstrzymanie przekazywania przez Niemcy środków finansowych do Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który jest obecnie jedynym funduszem z którego finansowane są kolejne transze pakietów pomocowych dla krajów Południa strefy euro.

Przywódcy nowego niemieckiego ugrupowania zdecydowanie zaprzeczają, że klęska wspólnej waluty, oznacza zakwestionowanie przyszłości Unii Europejskiej. Taką tezę regularnie powtarzają przywódcy głównych unijnych krajów w szczególności obecna kanclerz Niemiec Angela Merkel.

W tej sytuacji nowemu niemieckiemu ugrupowaniu należy życzyć sukcesów w nadchodzących wyborach parlamentarnych, niech jego wynik zatrzęsie sceną polityczną w tym kraju.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook