Jedynie prawda jest ciekawa


Czy nad „śledztwem smoleńskim” unosi się duch agenta „Olina”?

19.09.2013

Prokuratura wojskowa – zamiast ujawniać dokumenty ze śledztwa smoleńskiego – powinna ujawnić powody, dla których w swoich szeregach toleruje prokuratorów aktywnych w czasach stanu wojennego - pisze Adam Słomka.

[Fot. raport KBWLLP]

W piśmie z 4 marca 2013 r. szef Wydziału Kadr i Szkolenia Naczelnej Prokuratury Wojskowej (l.dz.31/Kadr./13) płk Waldemar Praszczyk poinformował, że w Naczelnej Prokuraturze Wojskowej pracuje obecnie 11 prokuratorów pełniących służbę od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 r. Warto wskazać, że kolejnych 4 prokuratorów pracuje obecnie w Wojskowej Prokuraturze Garnizonowej w Poznaniu … czyli w jednostce, w której doszło do samobójczej próby prokuratora NPW płk Mikołaja Przybyła.

Gazeta Wyborcza oraz prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej ujawnili niedawno jakieś strzępy zeznań złożonych przez ekspertów parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza, który bada wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r.

To właśnie prokuratura wojskowa – zamiast ujawniać dokumenty ze śledztwa smoleńskiego – powinna ujawnić powody, dla których w swoich szeregach toleruje prokuratorów aktywnych w czasach stanu wojennego – ci prokuratorzy realizowali bowiem wytyczne zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym – Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.

Trzeba przypomnieć, że wojskowe prokuratury i sądy – przeprowadzając tysiące spraw karnych wobec działaczy NSZZ „Solidarność”, Konfederacji Polski Niepodległej, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Federacji Młodzieży Walczącej czy Solidarności Walczącej – realizowały wprost żądania i politykę Kremla zmierzającą do zlikwidowania ruchów wolnościowych w czasach totalitarnej PRL. Trudno się dziwić, że NPW zamiast działać na rzecz wydania przez Rosję resztek TU 154 M woli przekonywać społeczeństwo, że w Smoleńsku doszło tylko do zawinionej przez polskich pilotów katastrofy.

„Niewyjaśnione okoliczności” śmierci proamerykańskiego prezydenta Pakistanu

W tym kontekście warto wspomnieć, że przez lata utrzymywano, że w „niewyjaśnionych okolicznościach” zginął w „katastrofie lotniczej” proamerykański prezydent Pakistanu Muhammad Zia-ul-Haq oraz towarzyszący mu ambasador USA Arnold Raphel i generał Herbert M. Wassom, szef amerykańskiej misji wojskowej w Pakistanie. Dopiero po wielu latach o kulisach rosyjskiego zamachu z 1988 roku poinformował opinię publiczną płk KGB/SWR Siergiej Trietiakow, który niestety zmarł w „niewyjaśnionych okolicznościach” zaledwie dwa miesiące po tragedii w Smoleńsku.

Siergiej Trietiakow zaczynał swoją karierę w Pierwszym Zarządzie Głównym KGB zajmującym się wywiadem zagranicznym. Uczestniczył w wielu strategicznych operacjach KGB, w czasach gdy trwała wojna w Afganistanie. Jak sam przyznał – brał udział w wyżej wspomnianym zamachu na samolot prezydenta Pakistanu Muhammada Zia-ul Haqa z 17 sierpnia 1988 r. W latach 1995-2000 nadzorował operacje wywiadowcze na terenie USA. W 2000r. podjął współpracę z amerykańską CIA – pozostając w USA. Był dla Amerykanów „diamentem” wywiadowczym i dostał najlepszą ochronę FBI. Nikt tak jak on nie znał rosyjskiego wywiadu.

Od początku nikt nie wierzył w jego naturalną śmierć. Wydawało się oczywiste, że jeśli zdradził to został „sprzątnięty”. Ale w jego przypadku był jeszcze jeden możliwy powód wykonania wyroku  – to opinie Trietiakowa na temat katastrofy w Smoleńsku, które cytował Fred Burton z amerykańskiego Stratforu. Trietakow mówił wówczas otwarcie, że w jego ocenie Rosjanie celowo utrudniali lądowanie polskiego samolotu w Smoleńsku, aby pokrzyżować plany uroczystości w Katyniu. Twierdził również, że Rosjanie zawsze mają gotowe plany różnych działań w tego typu sytuacjach. Mówił to nie byle kto – człowiek, który sam brał udział w tego typu operacjach. Mówił to już wtedy, gdy jeszcze w Polsce trwały pogrzeby ofiar, a sami Rosjanie nie narzucili światowym mediom, w miarę jednolitego przekazu na temat rzekomych jej przyczyn.

Naturalnym jest, że można przeprowadzić analizę z wykorzystaniem wiedzy naszych amerykańskich sojuszników. Można poprosić przynajmniej o amerykańskie dokumenty dotyczące zamachu na prezydenta Pakistanu i szukać ewentualnych podobieństw do tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Tyle, że kto ma to zrobić? Prokuratorzy z Naczelnej Prokuratury Wojskowej, ci z czasów stanu wojennego? Wolne żarty!

Prokurator NPW oskarżał o „próbę zerwania jedności sojuszniczej z bratnim ZSRR”

Wracając do śledztwa smoleńskiego. 6 kwietnia 2012 r. Konfederacja Polski Niepodległej – Obóz Patriotyczny przedstawiła publicznie oświadczenie, w którym m.in. domagaliśmy się wyjaśnienia możliwości wpływu na to postępowanie prokuratora Sławomira Gorzkiewicza. Ten prokurator jest wymieniony w wyżej przywołanej informacji szefa WKiS NPW. To on odmówił w III RP skierowania do sądu sprawy związków Józefa Oleksego z rosyjskim szpiegiem Władimirem Ałganowem. Poza tym w PRL oskarżał kierownictwo KPN o „próbę zerwania jedności sojuszniczej z bratnim ZSRR”. Jakby tych „dokonań” prokuratora Gorzkiewicza było mało … to w czasie stanu wojennego oskarżał też opozycjonistów o fałszowanie historii w sprawie Katynia bowiem twierdził, że mordu na polskich oficerach dokonali Niemcy ….

Jeśli Prawo i Sprawiedliwość oraz inne ugrupowania patriotyczne mają zastrzeżenia do wyników pracy komisji Jerzego Millera i raportu MAK to pozostawienie sprawy nadal w rękach NPW prowadzi tylko na manowce. Skoro specjaliści o międzynarodowej renomie prezentują inne możliwości / wersje dotyczące przebiegu lądowania TU 154 M z polską delegacją 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku Siewiernyj … to powinny być one przedmiotem oceny śledczych, którzy nie mają żadnych związków z wysługiwaniem się SB czy KGB w czasach PRL, tj. de facto nie zawdzięczają obecnie zajmowanej pozycji w kierownictwie prokuratury wojskowej swojej antypolskiej postawie (pachołków Moskwy) z lat totalitaryzmu.

Adam Słomka
Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,
poseł na Sejm RP (1991-2001),
rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

Poniżej pismo z 4 marca 2013 r. szefa Wydziału Kadr i Szkolenia Naczelnej Prokuratury Wojskowej (l.dz.31/Kadr./13)

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook