Jedynie prawda jest ciekawa


Łosiewicz: Czy można się dziwić, że Polki wolą rodzić za granicą?

19.03.2013

„Matki Pierwszego Kwartału” jak lwice walczą o prawo do wydłużonego urlopu macierzyńskiego, który rząd chce przyznać rodzicom dzieci urodzonym dopiero po 17 marca.

Stosunek rządu, do 80 tysięcy mam pokazuje, jak w soczewce, stosunek władzy do polityki prorodzinnej. Jej symbolem niech będą słowa Stefana Niesiołowskiego, który głodnym dzieciom zaleca jedzenie szczawiu. Zapowiadane wydłużenie urlopu macierzyńskiego (pamiętajmy, że Sejm nie przyjął jeszcze ustawy w tej sprawie) jest jednorazowym zrywem, a nie przejawem szeroko zakrojonej strategii, której celem byłoby odwrócenie negatywnych trendów demograficznych. A przecież nie ma szans na uzyskanie dobrych wskaźników demograficznych bez przemyślanej polityki prorodzinnej. Przypomnijmy, że wciąż bez żadnych zabezpieczeń pozostają matki, które decydują się poświęcić wychowaniu dzieci. Rodziny są wręcz karane przez państwo za to, że wychowują dzieci (choćby podatkiem VAT, który przecież płacą większy ze względu na liczbę członków rodziny). Z ulgi prorodzinnej wciąż korzystają tylko ci bogatsi, a w małym stopniu rodziny o niskich dochodach. Nadal brakuje żłobków, miejsc w przedszkolach, służba zdrowia woła o pomstę do nieba.

Według ekspertów Fundacji Republikańskiej polityka prorodzinna powinna być  powszechna, progresywna i neutralna. To znaczy tyle, że wsparcie powinno trafiać do każdej rodziny, bez względu na jej poziom dochodów i sytuacji życiowej. Polityka prorodzinna nie powinna być tożsama z pomocą społeczną. Progresywność polega na tym, że pomoc państwa rośnie wraz z liczbą dzieci wychowujących się w rodzinie. Neutralność państwa wobec rodziny oznacza, że państwo pozostawia małżonkom wolność wyboru w sprawie tego, jak wychowują oni i kształcą własne dzieci. I nikogo nie faworyzuje.

Jak długo „polityka prorodzinna” będzie miotaniem się od ściany do ściany i podejmowaniem pojedynczych, nieprzemyślanych systemowo działań, tak długo Polki chętniej będą rodzić dzieci za granicą niż w kraju. Jak długo państwo nie opracuje szerokiej strategii wsparcia rodziny, którą będzie można nazwać polityką prorodzinną, tak długu do katastrofy demograficznej będziemy się zbliżać, a nie od niej oddalać.

Dorota Łosiewicz, dziennikarka tygodnika " Sieci" 

[Fot. Sxc.hu]

 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook