Jedynie prawda jest ciekawa


Czy mocarstwowość Rosji znosi suwerenność Polski?

16.04.2012

Dziennik Rzeczpospolita informuje, że na wniosek Rosjan Instytut Pamięci Narodowej sprawdzał przeszłość trzech pokoleń rodzin pilotów tupolewa śp. majora Arkadiusza Protasiuka i śp. podpułkownika Roberta Grzywny. Wniosek Rosjan do IPN przekazała polska prokuratura wojskowa. Wzbudził on zaniepokojenie Prezesa IPN, który wysłał w tej sprawie pismo do prokuratora generalnego.

Można by zbagatelizować ten niezrozumiały wniosek o lustrację, zbagatelizować działanie Rosjan i prokuratury wojskowej, gdyby to był jakiś jednostkowy incydent. Ale to nie jest dziwne zachowanie Rosjan i polskiej prokuratury wojskowej, które zdarza się po raz pierwszy. To kolejny przykład jak Rosjanie traktują sprawę wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej. Kolejny dowód na uniżoność polskich prokuratorów wobec Rosjan. Po co Rosjanom informacje dotyczące trzech pokoleń rodzin pilotów tupolewa i to w kontekście ich ewentualnej współpracy z polskimi służbami specjalnymi PRL? Do czego miałaby służyć taka wiedza? Komu i na co to jest potrzebne? Ciekawe czy polscy prokuratorzy wojskowi wystąpią z wnioskiem do Rosjan o przekazanie informacji dotyczących ewentualnej współpracy ze służbami specjalnymi (obecnymi i przeszłymi) rosyjskich kontrolerów lotów i wszystkich którzy brali udział w decydowaniu o sprowadzaniu tupolewa, i ich rodzin trzy pokolenia wstecz? Dodajmy gwoli prawdy, że IPN żadnych dowodów na taką współpracę nie odnalazł.

Ale skoro Rosjanie tak bardzo interesują się rodzinami pilotów i to trzy pokolenia wstecz to może powinni tę sprawy zbadać dogłębniej. Mam dla rosyjskich śledczych propozycję. Zbadajcie rodziny pilotów nie tylko trzy pokolenia wstecz, ale kilkanaście. Może odkryjecie, że jacyś ich przodkowie walczyli z wojskami rosyjskimi podczas powstania styczniowego, listopadowego, insurekcji kościuszkowskiej. A może uda się odszukać jakiś przodków którzy wraz z hetmanem Stanisławem Żółkiewskim pokonali wojska rosyjskie pod Kłuszynem, a następnie zdobyli Moskwę na początku XVII wieku.

A wtedy będziecie mogli powiedzieć, że polscy piloci we krwi mają antyrosyjskość, że skoro pilotowali wojskowy samolot na pokładzie, którego byli generałowie, to ich lot miał charakter napaści na Rosję. Ktoś powie, że to co pisze to nonsens, absurd. A jak inaczej nazwać działania Rosjan i taki ich wniosek?

Jak nazwać skandaliczne postępowanie przy sekcjach zwłok, zakazywanie otwierania trumien w Polsce, przetrzymywanie należących do Polski czarnych skrzynek, broni oficerów BOR, czy niszczenie dowodu jakim jest wrak samolotu. Czy to jest może droga do pełnego wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej?
W tej sprawie smuci też zachowanie polskich prokuratorów wojskowych. Każdy rosyjski wniosek jest przez nich realizowany natychmiastowo niczym rozkaz. Natomiast wnioski polskich prokuratorów do Rosjan o pomoc prawną czekają miesiącami. Rosjanie wcale się nimi nie przejmują. Rosjanie udostępniają polskim prokuratorom tylko to, co uważają za stosowne i kiedy chcą. A jak czegoś nie chcą udostępnić to najzwyczajniej w świecie tego nie robią. Tak wygląda rewelacyjna współpraca z Rosjanami.

Ale czego oczekiwać od wojskowej prokuratury w sprawie śledztwa smoleńskiego, skoro w oficjalnych komunikatach polscy prokuratorzy nie dostrzegają różnicy między katastrofą rządowego samolotu udającego się na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej, na pokładzie, którego był Prezydent RP, posłowie, ministrowie, generalicja, elita państwa polskiego z katastrofą samolotu podczas pokazu lotniczego. Czego oczekiwać od wojskowej prokuratury, która mentalnie tkwi jeszcze w czasach PRL? Czego możemy oczekiwać od wojskowej prokuratury skoro jej szef mówi do wdowy po jednej z ofiar katastrofy: „Rosja jest suwerennym państwem i, muszę pani to powiedzieć, mocarstwem". Mówi to w sytuacji gdy wdowa ta prosi by w badaniach ekshumowanego ciała jej męża brał udział wskazany przez nią amerykański specjalista.

Czy mocarstwowość Rosji znosi suwerenność Polski? Czy mocarstwowość Rosji znosi polski porządek prawny i niezależność polskich instytucji, w tym także niezależność wojskowej prokuratury? To zdaje się wynikać z tych słów. To pytanie jest dziś aktualne także w kontekście wielu innych działań rządu i wysokich urzędników państwowych dotyczących katastrofy smoleńskiej.

Od takiej prokuratury nie możemy oczekiwać rzetelnego śledztwa. Nawet w sytuacji gdyby pojedynczy prokuratorzy stawali na głowie by wyjaśnić przyczyny katastrofy, to zderzą się z silnym sojuszem ludzi, którzy boją się prawdy.

Marcin Mastalerek

[fot.wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook