Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Kwiatkowski będzie dociekliwy przy kontolowaniu rzadu?

26.07.2013

Krzysztof Kwiatkowski będzie miał okazję zbudować swoją pozycję nie tylko jako polityka Platformy, ale jako państwowca - mówi Arkadiusz Mularczyk. Poseł Solidarnej Polski zaznacza, że kandydatura posła PO na tę funkcję niesie ze sobą pewne zagrożenia.

Stefczyk.info: Co oznacza wybór Krzysztofa Kwiatkowskiego na prezesa Najwyższej Izby Kontroli?
Arkadiusz Mularczyk:
No, to jest dobre pytanie… Bo ja generalnie wysoko cenię Krzysztofa Kwiatkowskiego. Od wielu lat z nim pracuje w sejmie i jest to człowiek, który generalnie w dużej mierze był bardzo merytoryczny, bardzo fachowy i sensie kontaktów czysto ludzkich także nie mam mu nic do zarzucenia. Nigdy w nim nie widziałem jakiegoś zacietrzewienia politycznego.

To skąd wątpliwości związane z jego kandydaturą na to stanowisko?

Wątpliwość powstaje oczywiście z faktu, że jest to czynny polityk Platformy, były minister. Jeśli obszar jego działalności będzie obejmował kontrolę działalności rządu to mogą się pojawiać pytania o jego dociekliwość jeśli chodzi o kwestie kontroli obecnie rządzących. Dzień przed głosowaniem klub Solidarnej Polski zorganizował spotkanie z Krzysztofem Kwiatkowskim. Powiedział, że widzi wiele mankamentów w działalności izby, że należy przekierować nacisk kontroli z instytucji mniej istotnych na np. kwestię wydatkowania środków w Unii Europejskiej, bo obecne regulacje są takie, że jakikolwiek błąd będzie skutkował odrzuceniem wniosku przez Komisję Europejską. A to z kolei może skutkować olbrzymimi stratami dla budżetu.
Zgodziliśmy się także co do tego, że należy zmienić ustawę o NIK tak, aby izba miała możliwość kierowania aktów oskarżenia bez konieczności pośrednictwa prokuratury. Dlatego, że z praktyki wynika, widzimy to, że NIK pisze często swe raporty do szuflad. Gigantyczna praca jest wykonywana przez kontrolerów i nic z niej nie wynika. W tym zakresie widzę pewne pozytywy Kwiatkowskiego. Był ministrem, jest posłem, z perspektywy tego doświadczenia być może będzie w stanie wdrożyć pewne mechanizmy, które spowodują, że te raporty nie będą pisane do szuflad.

Jednak ważniejsza jest chyba rzeczywiście ta kwestia dociekliwości przy ewentualnych sprawach związanych ze sferami rządowymi…
Tak, to jest największy problem. Czy będzie niezależny? Podczas spotkania zapewniał nas, że tak, że z chwilą wyboru, swoją legitymację partyjną zostawia w Łodzi. Tak nas zapewniał, dlatego na razie chcemy w dobrej wierze ufać, że jego deklaracje będą prawdziwe.

Czyli jakiś kredyt zaufania u pana ma?
Tak, choć ja generalnie protestuję przeciwko takiej sytuacji, kiedy czynny polityk jakiejś partii zostaje szefem NIK. No, ale fakty są, jakie są, został wybrany, nie było kontrkandydata. Tylko PiS mógł zgłosić kogoś, nie zrobiono tego i jest Kwiatkowski. Teraz ważne z punktu widzenia państwa jest, aby on wywiązywał się z pewnych zobowiązań, które padły w szerszym gronie, także parlamentarzystów, swoich kolegów. I będziemy mu się przyglądać w tej jego robocie. Ma siedem lat i zobaczymy, czy się wykaże, czy nie.
Powiem szczerze, będę mu kibicował o tyle, że będzie miał okazję zbudować swoją pozycję nie tylko jako polityka Platformy, ale jako państwowca. Na tej funkcji kilku osobom to się udało, m. in. Lechowi Kaczyńskiemu. Być może Kwiatkowski ma takie predyspozycje.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook