Jedynie prawda jest ciekawa


Kończy się czas politycznych "Piotrusiów Panów"

30.12.2012

Jaki był mijający rok dla władzy, a jaki dla opozycji? Co wynikało z tego dla zwykłych ludzi? O czym świadczą chwilowe przetasowania w sondażach?

Profesor Andrzej Waśko, literaturoznawca nie ma złudzeń. To był kolejny stracony rok dla Polski. Czas stąpającego już dziarsko kryzysu nie tylko gospodarczego, ale i w strukturze władzy.

- Sygnałem tego była m.in. próba rehabilitacji Romana Giertycha, czy różne zabiegi mediów związanych z obozem okrągłego stołu, aby wytworzyć wrażenie pluralizmu politycznego w łonie władzy. Tego rodzaju poszukiwania świadczą o tym, iż obóz władzy czuje potrzebę zmian, które miałby zapewnić ciągłość jego dominacji na następne lata - mówi prof. Waśko.

Według niego marzenie Stefana Niesiołowskiego o zniknięciu z polityki PiS czy Jarosława Kaczyńskiego nie ziści się. 

- Potocznie mówi się, że opozycja przegrała któreś tam wybory z rzędu. I to jest prawda. Ale żadna z tych porażek nie powoduje jej rozpadu czy destrukcji. Ten postulowany przez Stefana Niesiołowskiego scenariusz, żeby PiS i Jarosław Kaczyński zniknęli ze sceny politycznej, nie spełnia się. Co więcej – wraz z upływem czasu – spełnienie tego marzenia Niesiołowskiego wydaje się coraz mniej prawdopodobne, wręcz niemożliwe - prorokuje profesor.

Jego zdaniem społeczeństwo polskie dojrzewa do zmian. Uczy się obserwować.

- Mijający rok jest dla społeczeństwa polskiego czasem edukacji obywatelskiej. Ludzie zaczęli sobie zdawać sprawę z tego, że rozwiały się nadzieje związane z pewnym programem liberalnym głoszonym przez PO w 2007 r. Czynnikiem otrzeźwienia jest bezrobocie, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Widać to po ostatnich rocznikach absolwentów polskich uczelni, ludzi wykształconych, którzy po otrzymaniu dyplomu wyjeżdżają do zachodnich krajów, żeby bawić dzieci albo pracować na budowach - mówi prof. Waśko.

Slaw

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

CAŁY WYWIAD Z PROF. ANDRZEJEM WAŚKO NA PORTALU wPolityce.pl

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook