Jedynie prawda jest ciekawa


Czy istniało komando śmierci? Widać "krwawy szablon"

18.01.2016

"Komando miałoby działać w imię ślepej zemsty lub/i wykalkulowanego uciszania ludzi, którzy za dużo wiedzą".

Patryk Pleskot, historyk IPN, wydał kolejną książkę. Tym razem zajął się mordami politycznymi PRL. W wywiadzie dla onet.pl porusza m.in. sprawę budzącą wielkie emocje od lat. Czy w PRL-u istniało "komando śmierci", które odpowiadało za serię politycznych mordów? Zdaniem Pleskota wiele przemawia za tym, że tak.

"W przypadku co najmniej trzech historii, które dzieli niewielki odstęp czasowy, mamy do czynienia z zaskakująco podobnymi zeznaniami niezależnych świadków" - tłumaczy Pleskot.

I relacjonuje: "20 stycznia 1989 r. późnym wieczorem, kierowca ikarusa wysadził na przystanku w okolicach Powązek trzech pasażerów: dwóch mężczyzn (w tym jednego pokaźnej postury) i kobietę o krótkich, jasnych włosach. Rano w pobliskiej parafii znaleziono ciało ks. Niedzielaka, któremu skręcono kark. 10 dni później 75-letnia gosposia w parafii na białostockich Dojlidach, również późnym wieczorem, dostrzegła przez okno sylwetki trzech postaci, być może jednej kobiecej. Tuż wcześniej zauważyła, że mieszkający niżej ks. Stanisław Suchowolec wyprowadził psa, po czym zamknął się u siebie. Rano znaleziono jego ciało. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zaczadzenie – wynik pożaru wywołanego przez nieznanych sprawców. Z kolei 1 września 1992 r. rano przypadkowy przechodzień zauważył, jak z willi byłego premiera Piotra Jaroszewicza w warszawskim Aninie wybiegła trójka nieznanych mu ludzi – dwóch mężczyzn i krótko obstrzyżona kobieta. W środku willi leżały ciała zmasakrowanego Jaroszewicza i jego żony" - wyjaśnia Pleskot w rozmowie z onetem.

Czy to mógł być przypadek? "Nie można całkowicie wykluczyć pewnego związku między tajemniczymi zgonami Piotra Jaroszewicza, Stefana Niedzielaka, Stanisława Suchowolca, a być może też ks. Sylwestra Zycha (zmarłego w nocy z 10 na 11 lipca 1989 r.) i Anieli Piesiewicz (zamordowanej 10 dni później)" - zaznacza historyk. I dodaje, że "wspólnym mianownikiem tych historii byłaby hipoteza o działaniu niezidentyfikowanego "komanda śmierci" w burzliwych czasach transformacji ustrojowej" - wskazuje.

Pleskot zaznacza, że takie komando, jeśli istniało, "działałoby na styku SB i środowisk przestępczych w imię ślepej zemsty lub/i wykalkulowanego uciszania ludzi, którzy za dużo wiedzą". W ocenie historyka szczególnie w historii zamordowania trzech księży "można znaleźć bardzo podobną logikę zdarzeń". "Wszyscy otwarcie manifestowali swój krytyczny stosunek do komunizmu i byli przez MSW i propagandę traktowani jako "niebezpieczni". Wszyscy byli dokładnie inwigilowani przez SB, stanowili cel działań Wydziału "D". Wszyscy otrzymywali anonimy z groźbami zabójstwa. Bito ich, aranżowano wypadki. I ostatecznie pozbawiono życia w gorącym okresie transformacji ustrojowej. Morderstwa te mają wręcz cechy jakiegoś krwawego szablonu" - wskazuje Pleskot.

Historyk zaznacza, że "'komando śmierci', a może i komanda, to tylko hipoteza". "Na pewno jednak nagromadzenie niewyjaśnionych wątków i spraw – przekraczających nawet historię "ludowej" Polski – nie pozwala na przejście nad tą sprawą do porządku dziennego" - tłumaczy Pleskot, który właśnie napisał książkę "Zabić". Mordy polityczne w PRL.

Ta historia może wywołać burzę, bowiem wiele z mordów politycznych miało miejsce już po "wolnych" i "demokratycznych" wyborach. Niestety zabójstwa księży nie wywołały większej refleksji u solidarnościowych elit prowadzących rozmowy z komunistyczną władzą.

ez
[Fot. Mat. prasowe]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 3. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 4. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook