Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Inwestycje Polskie to drugie Amber Gold rządu Tuska?

29.12.2012

Mimo tego, że od wygłoszenia drugiego expose premiera Tuska, minęło już blisko 3 miesiące, to do tej pory, nie ma nawet podstawowych założeń projektu Inwestycje Polskie - pisze Zbigniew Kuźmiuk.

1. Właśnie minął termin zgłaszania wierzytelności do syndyka masy upadłościowej Amber Gold i w tym samym dniu Rada Ministrów, wskazała spółki z udziałem Skarbu Państwa, których akcje mają być przekazane do Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ) i do spółki Inwestycje Polskie w celu finansowania programu inwestycyjnego, zapowiedzianego przez premiera Tuska podczas tzw. drugiego expose.

Poszkodowani w aferze Amber Gold zgłosili do sądu w Gdańsku ponad 700 mln zł wierzytelności, a rząd Tuska zdecydował, że przekaże akcje 4 spółek z udziałem Skarbu Państwa, o obecnej wartości giełdowej wynoszącej blisko 11 mld zł.

W aferze Amber Gold jest już chyba jasne, że ponad 10 tysięcy poszkodowanych nie odzyska większości swoich wierzytelności, a w projekcie Inwestycje Polskie, jesteśmy dopiero na początku drogi, do zmarnowania kilkadziesiąt razy większych pieniędzy publicznych.

2. Mimo tego, że od wygłoszenia drugiego expose premiera Tuska, minęło już blisko 3 miesiące, to do tej pory, nie ma nawet podstawowych założeń projektu Inwestycje Polskie, oprócz ogólnych stwierdzeń, że obejmie on budowę elektrowni węglowych, gazowych, gazociągów, magazynów gazu, infrastruktury kolejowej, drogowej i portowej.

Decyzja o przekazaniu akcji spółek Skarbu Państwa wartości 11 mld zł według obecnej wyceny na giełdzie, w sytuacji kiedy nie wiadomo w jaki sposób będą kwalifikowane projekty do finansowania w ramach Inwestycji Polskich, a przede wszystkim w jaki sposób będą one finansowane, rodzi poważne podejrzenia, że za jakiś czas, może się okazać, że rozgrzebano jakieś projekty, wykonawcy i podwykonawcy oczekują na płatności, a pieniądze na nie, gdzieś się rozeszły.

Tego rodzaju obawy, nie są bezpodstawne w sytuacji kiedy w projekty drogowe (autostradowe i dróg szybkiego ruchu), rząd Tuska włożył blisko 100 mld zł, nie ma skończonego żadnego ciągu autostradowego z Zachodu na Wschód ani z Północy na Południe, nie połączono także takimi drogami miast organizatorów Euro 2012, dwie największe krajowe firmy budowlane właśnie ogłosiły upadłość, a setki podwykonawców ciągle oczekują na setki milionów wierzytelności za wykonane roboty.

3. Rada Ministrów zdecydowała o przekazaniu 11,39% akcji PGE S.A (Skarb Państwa posiada blisko 62% akcji), 8,36% akcji PKO BP S.A. (Skarb Państwa posiada 40,99% akcji), 10,10% akcji PZU S.A. (Skarb Państwa posiada 35,18% akcji) i aż 37,90% akcji CIECH S.A (czyli całość posiadanych przez Skarb Państwa), jak już wspominałem wg. obecnej wyceny giełdowej wartości 11 mld zł.

Akcje tych spółek, mają być przekazywane sukcesywnie do BGŻ i spółki celowej Inwestycje Polskie i przez nie sprzedawane, a w ten sposób pozyskane środki, mają być podstawą do pożyczania kolejnych pod konkretne projekty inwestycyjne.

W latach 2013-2015 przy pomocy środków pochodzących ze sprzedaży akcji obydwie te instytucje, mają wykreować przynajmniej 40 mld zł ale nawet zakładając, że uda się je pożyczyć, istnieją poważne obawy przy ich powierzeniem fachowcom z Platformy, że mogą one być w dużym stopniu zmarnotrawione.

4. Przykładów skrajnie złego zarządzania przez ludzi wywodzących się z Platformy albo z nią powiązanych, projektami finansowani ze środków publicznych, jest w ostatnich miesiącach aż nadto.

Projekty kolejowe finansowane ze środków europejskich rozliczone zaledwie w 4% w sytuacji kiedy do końca unijnej perspektywy finansowej zostało 3 lata (do wykorzystania na ten cel blisko 4 mld euro), wspomniane wyżej projekty drogowe, Stadion Narodowy, Koleje Śląskie, to tylko niektóre z tych, gdzie skandal goni skandal.

Pomysł zadłużenia Skarbu Państwa na kolejne 40 mld zł już poza sektorem finansów publicznych i skierowania tych środków na ważne inwestycje infrastrukturalne, może mógłby być dobrym rozwiązaniem na czasy kryzysu ale w wykonaniu rządu Tuska i jego podopiecznych, może być kolejną aferą jak Amber Gold tyle tylko, że teraz za dużo większe i tym razem publiczne pieniądze.

Zbigniew Kuźmiuk

fot. PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook