Jedynie prawda jest ciekawa


Interesy OFE ważniejsze od obywateli?

26.03.2012

Spór pomiędzy PO a PSL ws. wydłużenia wieku emerytalnego może zakończyć się rozpadem koalicji. Warto zapytać dlaczego Donald Tusk wykazuje taki upór i brak jakiejkolwiek woli kompromisu z koalicjantem. Dlaczego ryzykuje rozpad koalicji?

Polityk, który przez poprzednie cztery lata mówił, że interesuje go tylko „tu i teraz”, że interesuje go tylko zapewnienie „ciepłej wody w kranie”, który alergicznie reagował na słowo reforma, nagle zamienia się w polityka, który wprowadza niepopularną społecznie reformę i na dodatek dla niej gotów jest poświęcić koalicję z PSL. Dlaczego Donald Tusk tak uparł się na wydłużenie wieku emerytalnego, choć sam podkreśla, że nie musiałby tego robić, bo kryzys demograficzny i problemy z systemem emerytalnym przyjdą za kilkanaście lat? Dlaczego jest głuchy na wszelkie inne argumenty i propozycje?

Co kieruje premierem? Chęć przejścia do historii z przydomkiem Donald Reformator? W takim razie dlaczego przez całą poprzednią kadencję miał awersję do reform?

A może sprawdza się stare porzekadło i odpowiedź jest prosta: jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Może ustawa wydłużająca wiek emerytalny to efekt lobbingu Towarzystw Emerytalnych. Może ma ona zrekompensować im poprzednie decyzje premiera o obniżeniu wysokości opłat pobieranych przez fundusze na obsługę kapitału z 7 proc. do 3,5 proc., oraz zmniejszenie w latach 2012-2013 z 7,3 proc. do 2,3 proc. składki przekazywanej do OFE. Posunięcia te spotkały się z protestem wszystkich Towarzystw Emerytalnych. Wówczas Donald Tusk wprowadzał je by ratować finanse publiczne, ale nie z awersji do OFE. Może teraz Donald Tusk chce im zrekompensować ówczesne decyzje.

Wydłużenie wieku emerytalnego dla kobiet o siedem lat, a dla mężczyzn o dwa lata oznacza, że o tyle dłużej będziemy płacić składki do OFE. Wydłużanie wieku już od 2013 roku o trzy miesiące rocznie, oznacza, że już od następnego roku do OFE będą systematycznie wpływać większe składki bo czas pracy będzie się systematycznie wydłużał.

Donald Tusk przekonuje, że dzięki wydłużeniu wieku emerytalnego przyszłe emerytury będą wyższe. Jak będzie naprawdę okaże się w monecie przechodzenia na emeryturę, na razie to raczej obietnica. Ale jedno jest pewne, że na wydłużeniu wieku najszybciej skorzystają OFE. I może o to właśnie chodzi.

Czy zadziałał tu lobbing OFE? Nie można tego wykluczyć? Patrzmy na ludzi, którzy przekonują nas do ustawy firmowanej przez premiera Tuska. Czy czasem nie są to te same osoby, które tworzyły reformę emerytalną w czasie rządu Jerzego Buzka.

Wówczas obiecywano przyszłym emerytom sielskie życie na emeryturze, wakacje pod palmami. Cała reforma okazała się gigantycznym oszustwem, na którym krocie zarobili cwaniacy. Czy i dziś sytuacja nie wygląda na podobną? Czy tamto oszustwo nie zostanie zastąpione przez nowe?

Popatrzmy gdzie dzisiaj jest Marek Góra, Ewa Lewicka, którzy tworzyli reformę emerytalną Buzka i gdzie przez ostatnie lata pracowali.

Profesor Marek Góra na specjalnym czacie zorganizowanym na oficjalnej stronie internetowej Platformy przekonywał do konieczności wydłużenia wieku emerytalnego. Marek Góra był członkiem Rady Nadzorczej PTE ING, który zarządza OFE ING.

Ewa Lewicka, kolejna współtwórczyni reformy rządu Buzka, od 2002 pełni funkcję prezesa Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Michał Boni, który jest orędownikiem obecnej reformy, ministrem administracji i cyfryzacji, a wcześniej ministrem w Kancelarii Donalda Tuska był członkiem rady nadzorczej PTE Commercial Union (obecnie AVIVA).

Może jest tak, że popierają oni wydłużenie wieku emerytalnego bo zwyczajnie trudno im się przyznać, do porażki reformy, którą przygotowali będąc w rządzie Jerzego Buzka. Widzą, że reforma ta okazała się kompletną klapą. Nie wykluczam takiej ich motywacji.

Ale co będzie jeśli okaże się, że za reformą kryje się lobbing OFE? Czy znowu Polacy zostaną wydojeni przez grupę cwaniaków? Czy interesy OFE okażą się ważniejsze od obywateli?

Marcin Mastalerek

[fot.dreamstime.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook