Jedynie prawda jest ciekawa


Czy GMO zatrzyma nasz rozwój?

02.09.2014

Od aktywności przeciwników GMO zależy, czy Polska pójdzie drogą rozwoju, którą poszedł świat, czy też wybierze tę drogę, którą wybrałby świat – gdyby jeszcze mógł.

Wprawdzie Polska nie należy do krajów dominujących w ekologicznej produkcji rolniczej, ale potencjał wykorzystania tej metody jest w naszym rolnictwie olbrzymi.

Potencjał ten wynika z kultywowania tradycji rolniczych, z dużych zasobów siły roboczej w gospodarstwach rodzinnych, czystości środowiska glebowego, zróżnicowania krajobrazu,  wzrastającej świadomości ekologicznej konsumentów i z niewykorzystanych możliwości eksportu.

Według ostatnich danych na koniec 2013 roku w Polsce funkcjonowało 27,1 tys. producentów ekologicznych, w tym 26,6 tys. gospodarstw gospodarujących na 670 tys. ha oraz 407 przetwórni. W latach 2003 – 2013 powierzchnia użytków ekologicznych wzrosła 11-krotnie i stanowi obecnie ok. 3,5 proc. całej powierzchni użytkowanej rolniczo w Polsce. Dane te wskazują, że rolnictwo ekologiczne w Polsce stale się rozwija, pomimo właściwie zerowego wsparcia ze strony rządu PO-PSL. Paradoksalnie, bo sprzyjanie rolnictwu ekologicznemu i wytwarzaniu produktów tradycyjnych powinno być priorytetem polskiej polityki rolnej.

Małe gospodarstwa produkujące zdrową, ekologiczną żywność w Unii Europejskiej mają największą przyszłość, bo mogą być prowadzone zgodnie z warunkami ochrony środowiska. Dlatego należy wspierać wszystko, co służy produkcji zdrowej żywności. Dla Prawa i Sprawiedliwości jest to priorytet zawarty w przygotowanym Programie Rolnym PiS.

Absolutnie podstawowym warunkiem zachowania w naszym kraju możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego, jest niedopuszczenie do uwolnienia do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Brak GMO w Polsce jest naszą wielką szansą. Od aktywności przeciwników GMO zależy, czy Polska pójdzie drogą rozwoju, którą poszedł świat, czy też wybierze tę drogę, którą wybrałby świat – gdyby jeszcze mógł.

Kazimierz Gołojuch

Poseł na Sejm RP

[Fot. freeimages.com]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook