Jedynie prawda jest ciekawa

Czy GMO zatrzyma nasz rozwój?

02.09.2014

Od aktywności przeciwników GMO zależy, czy Polska pójdzie drogą rozwoju, którą poszedł świat, czy też wybierze tę drogę, którą wybrałby świat – gdyby jeszcze mógł.

Wprawdzie Polska nie należy do krajów dominujących w ekologicznej produkcji rolniczej, ale potencjał wykorzystania tej metody jest w naszym rolnictwie olbrzymi.

Potencjał ten wynika z kultywowania tradycji rolniczych, z dużych zasobów siły roboczej w gospodarstwach rodzinnych, czystości środowiska glebowego, zróżnicowania krajobrazu,  wzrastającej świadomości ekologicznej konsumentów i z niewykorzystanych możliwości eksportu.

Według ostatnich danych na koniec 2013 roku w Polsce funkcjonowało 27,1 tys. producentów ekologicznych, w tym 26,6 tys. gospodarstw gospodarujących na 670 tys. ha oraz 407 przetwórni. W latach 2003 – 2013 powierzchnia użytków ekologicznych wzrosła 11-krotnie i stanowi obecnie ok. 3,5 proc. całej powierzchni użytkowanej rolniczo w Polsce. Dane te wskazują, że rolnictwo ekologiczne w Polsce stale się rozwija, pomimo właściwie zerowego wsparcia ze strony rządu PO-PSL. Paradoksalnie, bo sprzyjanie rolnictwu ekologicznemu i wytwarzaniu produktów tradycyjnych powinno być priorytetem polskiej polityki rolnej.

Małe gospodarstwa produkujące zdrową, ekologiczną żywność w Unii Europejskiej mają największą przyszłość, bo mogą być prowadzone zgodnie z warunkami ochrony środowiska. Dlatego należy wspierać wszystko, co służy produkcji zdrowej żywności. Dla Prawa i Sprawiedliwości jest to priorytet zawarty w przygotowanym Programie Rolnym PiS.

Absolutnie podstawowym warunkiem zachowania w naszym kraju możliwości rozwoju rolnictwa ekologicznego, jest niedopuszczenie do uwolnienia do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych. Brak GMO w Polsce jest naszą wielką szansą. Od aktywności przeciwników GMO zależy, czy Polska pójdzie drogą rozwoju, którą poszedł świat, czy też wybierze tę drogę, którą wybrałby świat – gdyby jeszcze mógł.

Kazimierz Gołojuch

Poseł na Sejm RP

[Fot. freeimages.com]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook