Jedynie prawda jest ciekawa


Czy decyzje KRRiT ws. TV Trwam zapadły po telefonie z kancelarii prezydenta lub premiera?

02.10.2012

Prowokacja dziennikarska na którą dał się nabrać prezes Sądu Okręgowego w Gdańska ujawniła bardzo niebezpieczny dla praworządnego funkcjonowania państwa proceder.

Pokazała, że są w Polsce urzędnicy, którzy choć prawo nakłada na nich obowiązek, aby byli niezawiśli w swoich werdyktach, to tak naprawdę gotowi są przyjmować instrukcję od rządzących polityków. Wystarczyło, że dziennikarz podszył się pod asystenta ministra Tomasza Arabskiego, wpływowego szefa kancelarii Donalda Tuska, a pan sędzia gotowy był przyjeżdżać na spotkanie do premiera z aktami sprawy afery Amber Gold i wyznaczać terminy rozpraw zgodnie z oczekiwaniami rozmówcy, a także zapewniał, że sędziowie orzekający w tej sprawie to zaufani ludzie. Sędzia zapłacił za to stanowiskiem, ale tylko dlatego, że sprawa ujrzała światło dzienne. Należy zadać sobie pytanie czy przypadek sędziego Milewskiego jest jednostkowy? Czy takich przypadków nie ma więcej? Osobiście wątpię, że to jednostkowy przypadek. Pech sędziego Milewskiego polega na tym, że dał się złapać na dziennikarską prowokację. Niestety można z dużą dozą pewności stwierdzić, że podobnych sędziów Milewskich oczekujących na instrukcje od rządzących jest więcej. Oczywiście są też sędziowie, którzy w swojej pracy przestrzegają zasady niezawisłości.

Media opisywały także przypadek interwencji wspomnianego już ministra Arabskiego u prezesa należącej do skarbu państwa Polskiej Agencji Prasowej. Pan Arabski dzwonił do prezesa PAP, aby ten wymusił na dziennikarzu redakcji, żeby nie zadawał niewygodnego pytania premierowi Tuskowi na konferencji prasowej w Izraelu. Interwencja odniosła skutek, dziennikarz przymuszony przez kierownictwo pytania nie zadał.

Podobnie mechanizm politycznej ingerencji może wyglądać w innych instytucjach, które swoje decyzje powinny podejmować na podstawie prawa, a nie na polityczne zamówienie.

Dzięki tej prowokacji wiemy więcej o funkcjonowaniu parapaństwa pod rządami parapremiera Donalda Tuska. To daje nam do myślenia i pytania ile podobnych przypadków miało miejsce w ostatnich latach za czasów rządu Donalda Tuska? Ile wyroków sądu, decyzji administracyjnych podjętych było na telefon, po interwencji któregoś z rządzących polityków?

Wobec powyższych faktów na usta ciśnie się pytanie czy decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wykluczające Telewizję Trwam z obecności na cyfrowym multipleksie były samodzielnymi decyzjami członków Rady? Czy może były efektem telefonicznych interwencji kancelarii prezydenta czy premiera? Wszak Jan Dworak i Krzysztof Luft to doskonali znajomi prezydenta Komorowskiego, a większość członków Rady to ludzie z partyjnego nadania obecnej koalicji rządowej. Być może jednak wspomniani panowie takich telefonów nie musieli otrzymywać. Może oni doskonale wyczuwają czego oczekują od nich politycy nominujący ich do Krajowej Rady? Niestety schlebianie oczekiwaniom rządzących przez urzędników Rady, zamiast kierowanie się regułami prawa, też nie ma nic wspólnego z zasadą demokratycznego państwa praworządnego.

Po sprawie sędziego Milewskiego nie możemy mieć też pewności czy decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego była niezawisłą decyzja tego sądu czy może podjęto ją po telefonie od rządzących polityków? Znajdą się tacy, którzy oburzą się na moje słowa i powiedzą, że to insynuacje. Przykład sędziego Milewskiego, który nie był szeregowym sędzią, ale prezesem Sądu Okręgowego, pokazuje, że zadawanie takich pytań jest jak najbardziej uzasadnione.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook