Jedynie prawda jest ciekawa


Czy Czesi przemeblują swoją politykę zagraniczną?

12.01.2013

W Czechach trwają dwudniowe wybory, które mogą zadecydować o układzie sił w Środkowej Europie. Dotychczasowy prezydent Vaclav Klaus prowadził mocno samodzielną politykę wobec Unii Europejskiej. Ale on już nie kandyduje. Obaj faworyci - Miloš Zeman oraz Jan Fischer są nastawieni euroentuzjastycznie. O czeskich wyborach i możliwych efektach politycznych rozmawiamy z Ryszardem Czarneckim, europosłem PiS.

STEFCZYK.INFO: Czy polityka Czech zmieni się po odejściu Vaclava Klausa ze stanowiska prezydenta tego kraju?

Ryszard Czarnecki: Tak. Myślę, że się zmieni i to zmieni na gorsze, bo Klaus to jedna z najwybitniejszych osobowości politycznych współczesnej Europy. Oczywiście nie we wszystkim trzeba się było zgadzać z Klausem, bo my Polacy jesteśmy bardziej sceptyczni wobec Rosji niż on. Natomiast jest to człowiek, który potrafił mieć w tej homogenicznej obecnie Unii Europejskiej własne zdanie, własną opinię. Potrafił o nią walczyć, potrafił płynąć pod prąd, spory o Traktat Lizboński jest tego spektakularnym przykładem. Potrafił postawić do kąta poszczególnych ministrów, czy polityków Parlamentu Europejskiego, którzy przyjechali do niego na Hrad grożąc mu i wywierając naciski, aby jak najszybciej Traktat podpisał. Był to polityk bardzo „krwisty”, czeski mąż stanu. Interesującą sprawą jest to, że na zwycięstwo w tych wyborach mają szansę ci kandydaci, obaj byli premierami, którzy są skłóceni ze swoimi zapleczami politycznymi. I wydaje mi się, że jest to sygnał pewnej niechęci czy sceptycyzmu ze strony społeczeństwa czeskiego, skoro ci dwaj mają największe szanse, a nie ci wystawiani przez partie polityczne. To może wróżyć „rewolucję” przy najbliższych wyborach parlamentarnych i mocno prawdopodobny powrót komunistów do władzy, w koalicji z socjalistami. Czechy więc mogą być trzeci krajem w UE, po Cyprze i Danii, gdzie komuniści są u władzy.

Czyli polska polityka straci tak kolejny punkt odniesienia, prawda?

Z całą pewnością tak. Premier Czech Petr Nečas nadal będzie prowadził politykę samodzielną, ale już nie będzie mógł liczyć na prezydenta. Nie będzie miał wsparcia ze strony prezydenta, obojętnie czy będzie to Zeman czy bardzo europoprawny polityk Jan Fischer. Premier Nečas będzie musiał grać sam, ale nie będzie mu łatwo, bo jego koalicja trzeszczy. Tak więc z punktu widzenia samodzielnej polityki czeskiej w Europie, to te wybory prezydenckie tę samodzielność ograniczą.

A czy zmieni się coś w relacjach Pragi z Warszawą? Prezydent Klaus przyjaźnił się z Lechem Kaczyńskim.

Klaus miał rzeczywiste dobre relacje osobiste ze śp. Lechem Kaczyńskim. To się nie zawsze przekładało – i to jest normalne w życiu politycznym -  na podobieństwo poglądów, np. w kwestii Rosji. Tu się obaj panowie bardzo różnili. Ale nie tylko w tej kwestii. Momentami było to wsparcie dla polskiego prezydenta. Stosunki Klausa z Bronisławem Komorowskim były, że tak powiem, chłodno-poprawne. Natomiast jaki będzie pod tym względem Zeman czy Fischer? Ja nie przewiduję jakiegoś tąpnięcia w relacjach polsko-czeskich, ale też nie przewiduję jakiejś bliższej współpracy. Na szczęście jest jeszcze Nečas, który na pewnym zamkniętym spotkaniu w Brukseli, którego byłem uczestnikiem, powiedział – a potem publicznie powtórzył, więc mogę to przypomnieć – im bardziej nasi duzi sąsiedzi, co oczywiście dotyczy Niemiec, czego on wprost nie powiedział, mówią nam: „po co wam ta współpraca regionalna w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Po co to Wam?” to tym bardziej trzeba współpracować. Boję się więc, że Zeman lub Fischer nie będą animatorami specjalnych polsko-czeskich relacji, choć one by się bardzo przydały, bo im silniejsze relacje w naszym regionie, w naszym regionie, tym lepsza jest nasza pozycja przetargowa  wobec Europy Zachodniej.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook